​Gebelikte Ton Balığı Tüketilir mi?

Gebelik döneminde daha sağlıklı beslenmek hem anne için hem de bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.Protein bakımından oldukça zengin olan balık tüketimi de anne sağlığı açısından en önemli besin kaynağından biridir.Peki balık tüketimi nasıl olmalı? Hangi balıkları yemek daha sağlıklı?Balık tüketimi hakkında bilmeniz gerekenlerin hepsi yazımızda.

Gebelik süresince her anne adayı yediğine ve içtiğine maksimum oranda dikkat etmek zorundadır. Bebeğin gelişimini destekleyecek besinlerden bolca tüketmek gerekirken bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Anne adayları hamilelik süresince balık tüketmelidir. Balık bebeğin gelişimi için özellikle de sinir sistemini ve beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla balık tüketilebilir. Fakat söz konusu ton balık tüketimi olunca anne adayları tereddüt yaşamaktadır. Bunun sebebi de ton balığın içerisinde bulunan cıvadır. Ton balığı içerisinde cıva barındıran bir maddedir. Durum böyle olunca da doğal olarak bu civanın bebeği kötü etkilemesi korkusu oluşmaktadır. Büyük balıklar genellikle yüksek miktarda cıva barındırmaktadır. Ton balığı da büyük bir balıktır ancak diğer büyük balıklar ile kıyaslandığı zaman cıva miktarı çok yüksek değildir. Yapılan araştırmalar sonucu ton balık yemenin hamile kadınlar için bir sorun teşkil etmediği bilgisi ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ton balığı tüketmek gebelikte önerilmeyen bir durum değildir. Ancak gebelikte ton balığı her gün tüketilmemelidir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, ton balığı tüketiminde hafta da 2 porsiyonun üzerine çıkılmaması gerektiğini söylemektedir. Hamilelik süresince köpekbalığı gibi yüksek miktarda cıva barındıran balıklardan ise kesinlikle uzak durmak gerekir. Aksi halde balıktaki cıva bebeğe geçebilir. Bu da bebeği olumsuz etkiler. Civanın fazla alınması zararlıdır. Ton balığı ise çok fazla tüketilmediği sürece bebeğin sağlığını olumsuz etkilememektedir.

Gebelikte Balık Tüketiminin Faydaları

Gebelikte anne adayları çok dikkatli bir şekilde beslenerek bebeklerinin sağlığı düşünmek zorundalardır. Gebelikte balık tüketimi de oldukça önemli bir husustur. Balık bebeklerin gelişimini olumlu etkilemektedir. Bebeklerin sinir sisteminin gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Balık beyni de olumlu yönde geliştirir ve bebeğin zekasını da arttırır. Balığın içerisinde bulunan Omega 3 çok faydalıdır. Hafızayı kuvvetlendirir. Anne adayı gebelik süresince balık yiyerek bebeğinin gelişimine katkı sağlar. Balık gözlere de çok iyi gelen bir besindir. Her besin gibi balığı da hamilelik süresince yeterli miktarda tüketmek gereklidir. Haftada 2 ya da 3 kez balık tüketmek normaldir ancak daha fazlası önerilmemektedir. Gebelik süresince tüm besinleri fazla abartmadan tüketmek en doğrusu olacaktır. Gebelikte özellikle uskumru, somon ve alabalık oldukça yararlı olacaktır. Balığı pişirirken de çiğ kalmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Gebelikte Besin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte tüketilen tüm etler çok iyi pişirilmelidir. Etin üzerinde yer alan bakteriler ancak çok iyi piştiği zaman ölmektedir. Bu nedenle çok iyi piştiğinden emin olunmayan etler tüketilmemelidir.

Sağlıkveyaşam

11 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.