Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi her yaşta görülebilen göz kaslarının yorgunluk , uykusuzluk ve göz kuruluğu nedeniyle oluşabilen bir durumdur.Vitamin mineral eksikliğinin de neden olduğu göz seğirmesi yanlış beslenme nedeniyle de oluşabilir. Sürekli ve tekrarlayan göz seğirmelerini dikkate alarak bir beyin cerrahi nörolog veya göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Göz seğirmesi günümüzde çok sık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık halk arasında genel olarak pek ciddiye alınmaz ve geçici olarak görülür. Oysa uzmanlara göre göz seğirmesi dikkate alınması gereken bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Göz seğirmesi uzun aralıklarla ve sık sık devam ediyorsa en yakın göz hekimine başvurmanızda fayda var diye düşünüyoruz. Çünkü uzmanlar sık sık uzun süreli devam eden göz seğirmelerinin bazı önemli hastalıkların habercisi olabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlara göre göz seğirmesinin sürekli olması hipermetrop,astigmat ve miyop gibi önemli göz hastalıklarının habercisi olabilir. Gözlüklü kişilerde ise göz seğirmesinin sürekli olması durumunda gözlük numarasının artması veya azaltılması gerekli olabilir.

Göz seğirmesinin çocuklarda sık görülmesi ise görme tembelliği olarak adlandırılan rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu sebeple çocuklarda devamlı görülen göz seğirmesinde en yakın göz hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi bazı çevresel faktörlerden dolayı da olabilir. Genel olarak 3-4 gün süren göz seğirmeleri çevresel faktörlerden dolayı meydana gelmektedir. Fakat seğirme 15 gün veya daha fazla sürüyorsa bu ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple uzun süreli göz seğirmesi yaşayan kişilerin göz hekimine başvurması hekimler tarafından sık sık önerilmektedir. Göz Seğirmesine neden olan çevresel faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Çok kitap okuma
  • Çok bilgisayar başında durma,
  • Televizyonu fazla izlemek
  • Klimalı ortamda fazla bulunma
  • Uygun ışık ortamı bulunmayan yerde fazla durmak
  • Göz kapaklarında iltihaplanma olma
  • Gözün içine yabancı bir maddenin kaçması

Göz Seğirmesi Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Yazımızın daha önceki bölümünde sürekli olarak yaşanan göz seğirmesinin astigmat, miyop gibi göz rahatsızlıklarının habercisi olabileceğini belirtmiştik. Bunun yanısıra göz seğirmesi başka önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Bu rahatsızlıkların en önemlisi ise Hemifasiyal Spazm ( HFS ) ismi verilen bir rahatsızlık. Bu seğirmelerin MS hastalığından dolayı olabileceği yine uzmanlar tarafından söylenilmektedir. Uzmanlar uzun süreli devam eden göz seğirmelerinde bu seğirmelerin beyin görüntüleriyle araştırılması gerektiğini söylemektedir.

Sağlıkveyaşam

30 Nisan 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.