Hamileler Nasıl Giyinmeli? Gebelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte anne adayının aldığı kilolarla beraber giydiği kıyafet tercihleri de değişmektedir peki gebelik döneminde anne adayının kıyafet tercihi nasıl olmalıdır? Sizde merak ediyorsanız tüm detayları yazımızda.

Hamileliğin ilk üç ayında genel olarak anne adayları çok fazla kilo almamaktadır. Hatta bazı anne adayları bu üç ayda hiç kilo almazlar. Bunun için de anne adayları hamileliklerinin ilk üç ayında kendi kıyafetlerini rahatlıkla giyebilirler. Ancak hamileliğin üçüncü ayından sonra anne aşırı şekilde ve birden kilo almaya başlayacaktır. Elleri, yüzü, kolları, bacakları ve ayakları şişmeye başlayacak özellikle karın bölgesi büyüyecektir. Bunun için de hamilelik öncesinde giyilen kıyafetlere artık anne sığamaz olacaktır. Bunun için de üçüncü aydan sonra bu kıyafetlerden vazgeçip gebeliğe uygun kıyafetler almanız gerekmektedir. Peki, hamileler nasıl giyinmelidir? Gebelikte kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Hamilelikte Hangi Kıyafetleri Kullanmamalıyız?

Hamilelikte kullanabileceğimiz kıyafetler olduğu gibi bazı kıyafetlerden de bilhassa kaçınmamız gerekmektedir. Bazı kıyafetleri özellikle kullanmamamız daha rahat etmemizi ve daha sağlıklı kalmamızı sağlamaktadır. Peki, hamilelik dönemimizde kaçınmamız gereken o kıyafetler hangileridir? İşte, hamilelik döneminde kaçınmamız gereken kıyafetler;

  • -Hamilelik döneminde karın büyümektedir. Bunun için de kendinizi rahatsız etmemek için belinizi sıkan kıyafetlerden uzak durmalı bir süreliğine kemerlerinizi rafa kaldırmalısınız.
  • -İç çamaşırı seçiminiz hem rahatınız hem de hijyeniniz açısından çok önemlidir. Bunun için sentetik ve naylon kumaş iç çamaşırlarından uzak kalarak pamuk iç çamaşırları tercih etmelisiniz.
  • -Yüksek topuklu ayakkabılar bebek düşürmeye kadar yol açabilir. Bunun içinde gebelik döneminizde yüksek topuklu ayakkabı sevdanızdan vazgeçmelisiniz. Ayağınızı sıkan ayakkabılarda kullanmamalısınız.
  • -Seçtiğiniz kıyafetlerin özellikle karın ve göbek kısmından bol olması gerekmektedir. Bunun için de karın ve göbek kısmı dar ve sıkı olan kıyafetlerden uzak durmalısınız.
  • -Dar pantolonlardan, bacakları sıkan çoraplardan, çizmelerden uzak kalınmalıdır.

Hamilelikte Hangi Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

Hamilelik döneminde kullanılmaması gereken kıyafetlere değindik. Peki, hamilelik döneminde hangi kıyafetleri tercih etmeliyiz? İşte, hamilelik döneminde tercih etmemiz gereken kıyafetler;

  • -Hamilelik döneminizde en rahat edeceğiniz kıyafetler şüphesiz ki eşofmanlar olacaktır. Bunun için de özellikle evde eşofman tercih edebilirsiniz.
  • -Şortlarda hamilelerin rahat edebileceği parçalar arasında bulunmaktadır. Özellikle bel kısmı yumuşak olan rahat ve geniş şortlar rahat etmenizi sağlayacaktır.
  • -Hamile bayanların en rahat ettiği kıyafetler ise özellikle hamile elbiseleri, bol elbiseler, bol ve uzun eteklerdir. Bu tarz kıyafetler hamilelerin özellikle karın bölgesinin daha sonra da bacaklarının, kalçasının rahat etmesini sağlamaktadır. Bunun için de hamilelerin bu tarz kıyafetler tercih etmeleri en doğru olanıdır.
  • -İç çamaşırı tercihleri de çok önemlidir. İç çamaşırlarını kendilerini ve vücutlarını sıkan çamaşırlardan yana tercih etmemelidir. İç çamaşırlarını pamuklu tercih etmelidirler. Ayrıca sutyen tercihlerini de özellikle rahat ve esnek sutyenlerden yana yapmalıdırlar. Telli ve destekli sutyenlerden hamilelik döneminde uzak kalınmalıdır.
  • -Gebelik döneminde tercih edilecek ayakkabıların bir iki santim topuğu mutlaka olmalıdır. Ancak ayakkabılar rahat olmalıdır. Kesinlikle sert ve sıkı ayakkabılar tercih edilmemelidir.
Suna TAŞTAN

Suna TAŞTAN

31 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.