Hamilelik ve obezite : Riskleri öğrenin

Hamilelik ve obezite - Obezitenin hamileliğinizi nasıl etkileyebileceğini öğrenin.

Obez olmanız hamilelik süresince kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir. Meydana gelebilecek olası komplikasyonları, kilo alımı için önerileri ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için neler yapılabileceğini öğrenin.

Hangi koşullarda obez olarak kabul edilirsiniz?

Obezite vücut yağının aşırı miktarda olması ile tanımlanmaktadır. Boy ve kilo tabanlı olan formül (vücut kitle indeksi (VKI) olarak isimlendirilmektedir) genellikle bir insanın obez olup olmadığını belirlemek için kullanılmaktadır.

VKIKilo Durumu
18.5 un altındaZayıf
18.5-24.9Normal
25-29.9Kilolu
30 ve üzeriObez
40 ve üzeriAşırı Obezite

Obezite hamile kalabilme özelliğimi etkileyebilir mi?

Obez olmak normal ovulasyonun engellenmesi ile doğurganlığınıza zarar verebilmektedir. Ayrıca obezite in vitro fertilizasyonun (IVF) (tüp bebek) sonucunuda etkileyebilmektedir. Bir kadının VKI si arttığında, tüp bebek konusunda da aynı şekilde başarısızlık riskleri artmaktadır.

Obezite hamileliğimi nasıl etkileyebilir?

Hamilelik süresince obez olmak aşağıda belirtilen değişken hamilelik komplikasyonlarının risklerini arttırabilmektedir :

 • Gebeliğe bağlı şeker hastalığı. Normal kiloda olan kadınlara göre obez olan kadınlarda hamilelik süresince diyabetin (gebeliğe bağlı diyabet) gelişme oranı daha fazladır.
 • Pre - eklampsi. Obez olan kadınlar da yüksek tansiyon gelişmesi riski ve hamileliğin 20. haftası sonrasında idrardaki protein miktarına artmasıdır (pre ekplampsi).
 • Enfeksiyon. Obez olan kadınlarda hamilelik süresince idrar yolu enfeksiyonu olma riskleri artmaktadır. Obezite sezaryen veya normal yolla doğan bebeklerdede, doğum sonrası riskleri arttırmaktadır.
 • Tromboz (Kan Pıhtılaşması). Obez olan kadınlar da kan damarları içerisindeki kan pıhtılarının oluşması ile çok ciddi durumların risklerini arttırmaktadır (tromboz).
 • Obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi. Obez olan kadınlar da hamilelik süresince solunumun tekrar tekrar durup yeniden başlayarak (obstrüktif uyku apnesi) muhtemel ciddi uyku bozukluklarının riskini arttırabilmektedir.
 • Gecikmiş gebelik. Obezite hamileliğin beklenen doğum tarihinden daha fazla devam edebilme riskini arttırmaktadır.
 • İş gücü sorunları. İş gücü azalımı obez olan kadınlarda oldukça yaygındır. Obezite belirli tiplerdeki ağrı kesicilerin kullanımını epidural blok gibi engellemektedir.
 • Sezaryen. Hamilelik süresince obezite elektif ve acil sezaryen riskini arttırmaktadır. Arıca obezite geciken iyileşme ve yara enfeksiyonları gibi sezaryen komplikasyonlarını arttırmaktadır, Obez olan kadınlarda sezaryen doğum sonrasında başarılı bir normal doğum olma olasılığı da azalmaktadır.
 • Gebelik kayıpları. Obezite ölü doğum ve düşük yapma riskinide arttırmaktadır.

Obezite bebeğimi nasıl etkiler ?

Hamilelik süresince bebekler için değişken sağlık problemlerine neden olabilmektedir, bunlar şunlardır :

 • Makrozomi. Obez olan kadınlarda yenidoğan bebeğin kilosu belirgin bir şekilde ortalamaya göre daha fazla olabilir, büvut yağı diğer doğan bebeklere göre daha fazla (marozomi) olma riskini arttırmaktadır. Araştırmalar doğum kilosunu arttırdığı gibi, çocukluk dönemindeki obezite riskinide arttırdığını belirtmektedir.
 • Kronik durumlar. Hamilelik süresince obez olmak bebeğinizde kalp hastalıklarına veya yetişkin olduğunda diyabet olma olasılığını arttırabilmektedir.
 • Doğum kusurları. Araştırmalar hamilelik süresince olan obezitenin kalp veya bebeğin beynini veya omuriliğini etkileyebilecek bir durum (sinir yolu kusuru) gibi doğum kusurları ile doğma riskini arttırmaktadır.

Hamilelik süresince ne kadar kilo almalıyım?

Hamilelik öncesi kilonuz ve vücut kitle indeksi (VKI) hamilelik süresince ne kadar kilo almaya ihtiyacınız olduğunu belirleme de bunların tümü bir rol oynamaktadır (sizin sağlığınızda ve bebeğinizin sağlığında). Sağlık danışmanınız ile birlikte çalışarak hamilelik süresince kilonuzu yönetmek için ve sizin durumunuz için en iyi neyin olduğunu belirleyin.

Hamilelikte kilo alımı ve obezite için genel kuralları dikkate alarak başlayabilirsiniz :

 • Tek hamilelik. Obezseniz ve tek bir bebek taşıyorsanız, önerilen kilo alımı 11 ile 20 pound dur (yaklaşık 5 ile 9 kilogram dır).
 • Çoklu hamilelik. Obezseniz ve ikiz veya daha çok bebek taşıyorsanız, önerilen kilo alımı 25 ile 42 pound dur (yaklaşık 11 ile 19 kilogramdır).

Halen, bazı araştırmalar obez olan kadınların önerilen genel kurallardan daha az kiloyu sağlıklı olarak alabileceğini belirtmektedir.

Hamilelik süresince spesifik bir miktar kilonun alımı veya kaybı yerine, sağlık danışmanınız, hamilelik süresince aşırı kilo almına odaklanmanız için sizi yönlendirebilir.

Hamilelik süresince özelleştirilmiş bir bakıma ihtiyacımız olacak mı?

Obezseniz, sağlık danışmanınız hamileliğinizi yakından izleyecektir. Durumlara bağlı olarak, sağlık danışmanınız aşağıda belirtilen önerilerde bulunabilir :

 • Hamilelik sürecinde oluşan diyabet için erken test yapma. Hamilelik sürecinde oluşan diyabet için olan ortalama riske sahip olan kadınlar için glikoz yükleme testi olarak adlandırılan test genellikle hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında yapılmaktadır. Hamile ve obezseniz, sağlık danışmanınız hamileliğinizde erken tarama testini önerebilmektedir (genellikle ilk doğum öncesi visit) Test sonuçlarınız normalse, hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında tarama testini tekrarlayın.
 • Gecikmeli fetal ultrasonografi. Fetal ultrasonografi uterus içerisindeki bebeğin resimlerini üretmek için yüksek-frekansta ses dalgaları kullanan görüntüleme tekniğidir. Fetal ultrasonografi genellikle hamileliğin 18 ve 20. haftası arasında bebeğin büyümesini ve gelişmesini değerlendirmek için yapılmaktadır. Ultrasonografi dalgaları abdominal yağ dokularını kolayca geçemese de, hamilelik süresince olan obezite fetal utrasonografinin etkinliğini engelleyebilmektedir. Ultrasonografi sonuçları, test hamileliğin 20. ve 22. haftaları arasında olması gibi birkaç hafta sonra yapıldığında daha detaylı olabilmektedir.
 • Fetal ekokardiyografi. Sağlık danışmanınınz hamileliğin 20 ve 22. haftaları arasında bebeğinizin kalbinin detaylı resimlemesini sağlamak için (fetal ekokardiyografi) bir fetal ultrasonografi önerebilir. Bu test konjenital kalp rahatsızlığını onaylamak veya ekarte etmek için kullanımaktadır.
 • Sık sık prenatal ziyaret. Hamilelik sürecinde olduğu gibi, sağlık danışmanınız sizin sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını izlemek için çok sık prenatal ziyaret önerebilir. Düzenli fetal ultrasonografi önerilmektedir. Ultrasonografi sağlık danışmanınıza bebeğinizin büyümesi ve doğumu için planlamanın değerlendirilmesinde yardımı olmaktadır.

Sağlıklı bir hamilelik için ne gibi adımlar atmalıyım?

Hamileliğinizde obezitenin tekilerini sınırlandırabilirsinize ve kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını garantiye alın. Örneğin :

 • Hamilelik öncesi doktor randevularınızı planlayın. Obezseniz ve hamile kalmaktan endişeleniyorsanız, sağlık danışmanınız ile iletişime geçin. Size günlük prenatal vitamin ve hamilelik öncesi ulaşabileceğiniz sağlıklı bir kilo ve yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilecek, onaylı bir diyetisyen veya bir obezite uzmanı gibi diğer sağlık danışmanlarını önerebilir.
 • Düzenli doğum öncesi bakım amaçlayın. Doğum öncesi ziyaretler sizin sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını görmesi için sağlık danışmanınza yardımcı olabilmektedir. Sağlık danışmanınıza sizde olabilen diyabet, yüksek tansiyon veya uyku apnesi gibi herhangi bir tıbbi durumu ve bu durumla nasıl başa çıkabileceğiniz ile ilgili danışın.
 • Sağlıklı bir diyet yapın. Sağlık danışmanınız ile veya onaylı diyetisyeniniz ile sağlıklı bir diyet için aşırı kilo alımını önlemek için iletişime geçin. Unutmayın ki hamilelik süresince, daha fazla folik asit, kalsiyum, demir ve diğer besleyici besin maddelerine ihtiyacınız olacaktır. Günlük alınan doğum öncesi vitaminleri herhangi bir boşluğu doldurmanıza yardımcı olacaktır. Diyabet gibi bir hastalığınızdan dolayı almanız gereken veya almamanız gereken bir besin varsa bunu sağlık danışmanınız ile birlikte değerlendirin.
 • Fiziksel olarak aktif olun. Hamilelik süresince fiziksel olarak aktif kalabilmenin güvenli yolları ile ilgili sağlık danışmanınız ile iletişime geçin.
 • Riskli maddelerden uzak durun. Sigara kullanıyorsanız, sağlık danışmanınız ile bırakmak konusunda yardımcı olabilmesi için iletişime geçin. Aynı şekilde alkol ve yasa dışı maddeleride kullanıyorsanız daha fazla tüketmeyin. Herhangi bir ilacı veya takviyeyi almadan önce sizin için uygun olup olmadığı ile ilgili sağlık danışmanınız ile iletişime geçin.

Hamilelik süresince obezite siz ve bebeğiniz için komplikasyonların risklerini arttırabilmektedir. Anksiyetinizi azaltmak için, sağlık danışmanınız ile yakından çalışın. Size aşırı kilo almanızı önlemede, herhangi tıbbi bir durumun yönetiminde ve bebeğinizin büyümesinin ve gelişmesinin izlenmesinde yardımcı olacaktır.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.