Hamilelikte aşı: Güvenli mi?

Hamilelik dönemi aşıları-- Hangi aşıları olmanız gerektiğini öğrenin.

Genellikle, hamilelik süresince aktif olmayan (ölü) virüslerin olduğu aşılar verilir. Canlı virüslerin bulunduğu aşılar hamile kadınlara önerilmez.

Hamilelik süresince iki aşı rutin olarak önerilmektedir:

  • Grip Aşısı. Grip aşısı grip olma mevsiminde hamile olan kadınlar için tavsiye edilen bir aşıdır (Genellikle Kasım’dan Mart’a kadar). Grip aşısı aktif olmayan virüsler tarafından yapılır, çünkü bu durum hem bebeği hem de anneyi güvene alır. Aktif canlı virüsten yapıldığından burun spreyinizden kaçının.
  • Tetanoz toksoidi, azaltılmış difteri toksoidi ve aselüler boğmaca (DTap) aşısı. DTap aşısının bir dozu boğmaca(pertussis), tetanoz ve difteri (Td), gibi hastalıklardan korunmak için tavsiye edilir. En ideal olarak, aşı hamileliğin 27. Ve 36. Haftaları arasında verilmelidir. Boğmaca bebekler için tehlikeli olabilir (hayati tehlike). Hamilelik süresince DTap aşısı olmuş bir insan enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve bu aşı doğumdan sonra bebeğin korunmasına da yardımcı olur.

Buna ek olarak, eğer yurtdışına seyahat ediyorsanız veya bazı enfeksiyonlar için riskiniz yüksekse doktorunuz diğer aşıların da yapılmasını talep eder. Hamilelik süresince kaçınılması gerek olan testler,

Varicella (su çiçeği)

İnsan papilloma virüsü

Kızamık, kabakulak, kızamıkçık

Zona Hastalığı

Hamile kalmayı planlıyorsanız, öncesinde herhangi bir aşıya gereklilik durumunda ne yapabileceğiniz ile ilgili doktorunuzla konuşun. Canlı aşılar hamilelikten önceki ay olmalıdır.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.