Hamilelikte (Gebelikte) Bel Ağrısını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adaylarının en başlı şikâyetlerinden biri de bel ağrısıdır. Araştırmalar göstermiştir ki her 4 gebe kadından 3 tanesi bel ağrısı problemi yaşamaktadır. Peki, hamilelikte bel ağrısı neden olur? Hamilelikte bel ağrısını azaltmanın yolları nelerdir? İşte, hamilelikte bel ağrısını azaltmanın yolları;

Duruş Pozisyonunuz Önemli

Hamilelik döneminde bel ağrısının en temel sebebi annenin büyüyen karnı anneye ağırlık yapmaya başlar ve anne gün geçtikçe karnını taşımakta zorlanır. Annenin karnını taşımakta zorlanması durumunda ise sırt adelelerine zarar verdiğinde sırt ağrısı ve bel ağrısıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumun önüne geçmek mümkündür. Doğru bir duruş pozisyonuyla duruş pozisyonunuzdan kaynaklanabilecek ağrıların önüne geçmiş olursunuz. Gebelik döneminde geriye doğru durmalı ve omuzlarınız dik, başınız dik durmalıdır. Elinizle de belinizi desteklemelisiniz. Bu sayede belinize binen ağırlığı minimum seviyeye indirmiş olacaksınız. Otururken kalçanızın dizlerinizle aynı hizada olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra ayak tabanlarınızın tam yere basması da önem taşımaktadır.

Olabildiğince ayakta kalmamalısınız. Ayakta kalmanız gerekiyorsa dahi bir tane ayağınızı bir basamağın üzerine koymalısınız. Bu sayede belinize binen yükü de minimum seviyeye indirmiş olacaksınız. Otururken ise belinize destek olacak bir sandalye seçmenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra eğer ki sandalyede oturmuyorsanız koltukta, kanepede otururken de belinize destek olması için bir yastık kullanabilirsiniz. Belinize yerleştireceğiniz bu yastık belinize destek yapacaktır.

Yük taşımak, eğilip doğrulmak da bel ağrısına sebep olan önemli etkilerdir. Tabi ki hamilelik döneminde çöp kaldıramazsınız gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak olabildiğince kendinize dikkat etmelisiniz. Yük kaldırırken özellikle yükü bacaklarınıza bindirdiğinize emin olmalısınız. Taşıdığınız yükü vücudunuza olabildiğince yakın tutmalısınız. Eğilirken dizlerinizi kırmadan eğilmemelisiniz. Mutlaka dizlerinizi kırmalısınız ve sırtınız dik bir şekilde eğilmelisiniz. Doğrulurken de bacaklarınızdan destek alarak doğrulmalısınız.

Egzersiz Yapmalısınız

Hamilelik döneminde bel ağrınızı azaltmak için egzersiz yapmanız da çok önemlidir. Egzersiz yapmanız sizin esnemenize, rahatlamanıza ve bel ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tabi ki ağır egzersizler yapmanıza gerek yoktur. Basit gebelik egzersizleri yapabilirsiniz. Kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Bisiklet kullanabilir ya da yüzebilirsiniz. Bu sayede hem bebeğiniz rahatlayacak hem de sizin ağrılarınız hafifleyecektir.

Yatış Pozisyonu

Bel ağrılarınızın şiddetlenmesinde yatış pozisyonunuz önemli bir faktöre sahiptir. Eğer ki sırt üstü yatarsanız bel ağrılarınız artacaktır. Ancak yatarken yan yatmanız bel ağrılarınızı ciddi şekilde azaltmaktadır. En doğru yatış pozisyonu ise yan ve dizlerden bir ya da iki tanesinin yukarı çekilmesidir. Bacaklar arasına ve karnın altına da bir yastık koyulması ağrıları azaltmakta yardımcı olmaktadır.

Su İçmelisiniz

Su içmenin bel ağrılarını hafiflettiği gözlemlenmiştir. Uzun aralıklarda çok fazla su içmek bel ağrılarını şiddetlendirirken sık sık ama azar azar su içmenin bel ağrılarına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Sevilay YILDIZ

Sevilay YILDIZ

14 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.