​Hamilelikte (Gebelikte) Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde bir çok kadının şikayetçi olduğu cilt lekeleri neden oluşur? Halk dilinde doğum lekesi olarak bilinen bu lekeler nasıl geçer ?Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımız da

Hamilelik döneminde kadınların en çok dillendirdiği şikayetlerden bir tanesi ise hamilelik döneminde oluşan cilt lekeleridir. Hormonlara bağlı olarak oluşan cilt lekeleri hamilelik döneminde çok fazla artış göstermekte ve özellikle güneş lekelerin daha çok tetiklemesine sebep olmaktadır. Kadınlar güzelliklerine her zaman önem verirler. Bunun için de bu lekelenmelerle karşılaşıldığında doktora başvurmak çok önemlidir. Lekelenmeler tam olarak yok edilemese ya da lekelenmeler tam olarak durdurulamasa dahi lekelenmelerin azaltılması ve kısmen yavaşlatılması mümkündür.

Hamilelik Lekesi Geçer Mi?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan lekelere doğum lekeleri de denilmektedir. Bu lekeler genel olarak kahverengi olmaktadır ve bu lekelenmelerin yoğunluk olarak ortaya çıktığı bölgeler yüz bölgesidir. Bununla birlikte hamilelik lekeleri karın da, elde ve kolda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında dudak üstünde, burnunda doğum lekeleri de ortaya çıkabilir. Bu lekeler kahverengi renklidir ve çok yoğundur. Hamilelik lekeleri bazen büyük yuvarlaklar şeklinde olurken bazen de çil şeklinde olabilmektedir. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Hamilelik Lekeleri Makyajla Kapatılabilir Mi?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan lekelenmeler kadınları çok fazla rahatsız eder. Çünkü kadınlar güzelliklerine düşkündür ve bunun için de hamilelik dönemlerinde oluşan bu lekelenmelere karşı tedavi yaptırmak istemektedirler. Bunun için makyajın zararlı olup olamayacağını söylerler. Hamilelik döneminde oluşan bu lekelerle makyajla kapatılabilir. Bunun için de hamilelik döneminde bu lekelerin makyajla kapatılma imkanı bulunmaktadır. Bunun için hamilelik dönemlerinizde lekelerinizi kapatmak için makyaj kullanabilirsiniz.

Doğum Lekelerin Tedavisi

Doğum lekelerin tedavisi için mutlaka bir cildiye uzmanına başvurmak gerekmektedir. Doğum lekeleri güneş ışınlarına maruz kalındıkça daha da artmakta ve belirginleşmektedir. Bunun için de tedavi yöntemi için öncelikli yapılması gereken doğum lekelerinin güneş ışınlarıyla teması kesilmesi gerekmektedir. Doğum lekelerini güneşe karşı korumak için yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir. Bunun için de güneşe çıkmadan önce hatta soğuk havalarda dahi güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Bu sayede cilt güneşten korunmuş olur. Güneş koruyucuların yanı sıra kapatıcı kullanmakta da fayda vardır. Kapatıcı kullanmanız güneşten korunmanız sağlanacaktır.

Doğum lekelerinin, hamilelik lekeleri yalnızca yüzde görülmez. Göğüste, elde, kollarda görülme ihtimali de vardır. Güneş lekeleri eğer ki vücudun güneşle görülebilecek bölgelerde ortaya çıkmışsa lekelenmeler kalıcı hale gelecektir. Görünür lekelenmelere karşı güneş koruyucu kullanılmasında fayda vardır. Güneş görmeyen bölgelerde ise lekelenmeler kalıcı olmayacaktır. Bunun için de bu bölgelerde güneşten korunacağından dolayı lekelenmelerin kalıcılık riski de azalmış olacaktır. Doktor tedavisiyle bu bölgelerdeki hamilelik lekelerinden korunmak mümkün olunabilir.

Hamilelik Lekeleri Yalnızca Gebelerde Mi Görülür?

Hamilelik lekeleri yalnızca gebelerde görülmemektedir. Bununla birlikte doğum kontrol hapları kullanan kişiler, lazer tedavileri ve tıbbi yöntemlerde hamilelik lekelerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunlarla birlikte bazı kozmetiklerde hamilelik lekelerine sebep olmaktadır.

Sağlıkveyaşam

11 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.