Anne Adayının Yatış Pozisyonu: Hamilelikte Nasıl Yatılır?

Anne adayının hamilelik sürecinde nasıl yatması gerektiğini bu yazımızda öğreneceksiniz.Doğru yatış pozisyonları nedir?

Hamilelikte annenin rahat nefes alabilmesi, bebeğin beslenmesi ve gelişmesi ve kalbi için bir risk doğmaması adına sol tarafının üzerine yatılması önerilir. Vücudun tam ortasında sol tarafa oranla sağ tarafa daha yakın olan en büyük toplar damarımız geçer. Sağ tarafa yatıldığı takdirde rahim toplar damara baskı yapar bunun sonucunda kalbe dönen kan miktarı oldukça azalır. Bu durum ise bebeğe giden kan miktarının azalmasına sebep olur. Annenin vücudunda sağ tarafa yattığı zaman şişkinliklerde artar. Gebeliği boyunca anne sol tarafa yatıp bacaklarını karın bölgesine doğru çekerek yatmalıdır. Eğer ben deli yatarım sağ tarafıma dönerim diyorsanız sırtınız arka tarafına büyükçe bir yastık koyarak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeni hamile iseniz kesinlikle yüz üstü yatmayınız. Yüz üstü yatılan durumlarda rahim'e ve bebeğe büyük bir baskı yapılır. Gebeliğin son zamanlarında ise sırt üstü asla yatılmamalıdır. Sırt üstü yatıldığı zamanlarda rahim yani bebeğin bütün ağırlığı omurgalar, toplardamar, bağırsaklar ve sırt bölgesine baskı yapar. Bu baskılar ise basur ve şiddetli bel ağrılarına neden olur. Sırt üstü yatmak aynı zamanda annenin kan basıncında düşüşe neden olur bunun sonucunda annede baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizliğe sebep olur.

Hamilelik döneminde verimli bir uyku isteyen anne adayları gece yatmadan önce kola, çay ya da kahve gibi kafeini bol içecekler tüketmemeli. Yatmadan son 2 3 saat içerisinde su, çorba, soda gibi sulu içecek tüketmeyi bırakmalı. Aynı saatlerde yatmaya özen gösterilmeli ve en az 7 saat uyunmalıdır. Yatmadan önce rahatlatıcı şeyler yapın ılık bir duş gibi mesela...

Nurşen Yılmaz

Nurşen Yılmaz

05 Aralık 2016

Yorumlar

  • Sibel 12 Ocak 2018

    Ben çok yatıyorum bebeğe bi zararı var mı

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.