​Hamilelikte Saç Dökülmesi Nedenleri Nedir?

Gebelik döneminde anne adayı birçok fizyolojik değişime uğrar.Hormonal yapının değişmesiyle beraber yaşanan saç dökülmesi de bunlardan birtanesidir.Saç dökülmesinin nedenlerini merak ediyorsanız tüm detaylarıyla yazımızda.

Hamilelikte saç dökülmesi çok sık görülen bir durumdur. Bu durum hamile kadınların moralini bozmaktadır. Yoğun bir şekilde dökülen saçlar kadınları korkutmaktadır ve kel kalma korkusu yaşatmaktadır. Hamilelikte görülen saç dökülmesinin sebebi hormonlardır. Hamilelik döneminde kadınların vücudunda birçok değişim görülmektedir. Bu değişimlerin de ortak noktası yine hormonlardan kaynaklıdır. Saç dökülmesinin artması ve dökülen saçların hızlıca yerine gelmemesi durumlarında saçlarda bir seyreklik gözlemlenir. Hamilelik dönemlerinde de bu seyrekleşme artar. Ancak doğum sonrası normale dönmeye başlayan hormonlar ile birlikte saç dökülmesi ve seyreklik de azalacaktır. Vücut tamamen kendini toparladığında da saç dökülmesi de ortadan kalkacaktır.

Hamilelikte Neden Saçlar Dökülür?

Hamilelikte birçok hormonda değişiklikler görülür. Kimisi olumlu yönde anne adayını etkilerken kimisi de olumsuz olarak etkiler. Bunlardan biri de saç konusudur. Örneğin bazı anne adayları hamilelik ile birlikte saçlarında parlaklık artışı, gürleşme ve uzama gibi olumlu durumlar ile karşılaşabilmektedir. Ancak tam tersi durum da mevcuttur. Bazı anne adaylarının saçlarında dökülme, cansızlık ve matlaşma, seyrekleşme durumları görülebilir. Ancak hamileliğe bağlı bir dökülme olduğundan dolayı yalnızca belli bir süreci kapsamaktadır. Hamilelik sona erdiğinde bu durumda yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Saç eskisi gibi sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte saçları sağlıksız bir hale getiren yalnızca hormonlar değildir. Kansızlık ve yanlış beslenme de saç dökülmesine yol açar. Hamilelikte kimi zaman kansızlık da görülebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman doktora gitmek gerekir. Doktorun verdiği vitaminler kullanılabilir. Böylece öncelikle kansızlık ortadan kaldırılır. Kansızlık ortadan kalktığında ise doğal olarak kansızlığa bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi de ortadan kalkar.

Metabolik rahatsızlıklar da kimi zaman hamilelikte saç dökülmesine neden olabilir. Tiroid ve şeker hastalığı bu metabolik rahatsızlıklardan en fazla görülenidir. Tiroid rahatsızlığı hamilelikte saç dökülmesine neden olabildiği gibi, hamilelik dışında da saç dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

Hamilelikte Artan Hormonlar ve Anne Üzerindeki Etkisi

Hamilelikte hormonlarda özellikle de östrojen ve progesteron hormonlarında artış meydana gelir. Buna bağlı olarak da saç dökülmesine ek olarak cilt ve tırnaklarda da bazı farklılıklar gözlemlenebilir. Büyük olasılıkla bu farklılıklar olumlu yönde olarak anne adayını güzelleştirmektedir. Parlak bir cilt ve gür saçlar görülür. Ancak bu durumdan kötü etkilenen anne adayları da olabilmektedir. Bu kötü durumda ise endişelenmeye gerek yoktur. Hamilelik sona erdiğinde tüm olumsuz değişiklikler de ortadan kalkacaktır.

Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelikte oluşan saç dökülmesinde öncelikle saç sağlığı içerden sağlanmalıdır. Yani beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Dengeli beslenmek hamilelikte anne sağlığı ve çocuk sağlığı için çok önemlidir. Vitamin ve mineral almak, taze sebze ve meyve tüketmek, süt, balık ve et gibi protein yönünden zengin gıdalar tercih etmek, lifli besinler tercih etmek, bol bol su içmek hamilelik döneminde çok önemlidir. Saç dökülmesi her kadın için problemdir fakat anne adayları değişen hormonlarından ötürü psikolojik olarak daha hassastır. Dökülen saçlarını gören anne adaylarının morali çok bozulabilir ve bu da bebeği etkileyebilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesi başlayan anne adayları bir cilt uzmanına gitmelidir. Yapılan muayeneye göre doktorun uygun gördüğü ve bebeğe zarar vermeyecek olan ilaçlar kullanılabilir. Saçları dökülen anne adayına doğal ve temiz içerikli şampuan kullanması tavsiye edilir. Bu nedenle anne adayları kimyasalı bol olan şampuanlardan uzak durmalıdır.

Hamileler İçin Saç Bakım Yöntemleri

Hamile kadınlar, saç bakımlarını doğal ürünler ile gerçekleştirmelidir. Doğal içerikli şampuan kullanmak bu bakımın ilk adımıdır. Buna ek olarak bitkisel yağlar da kullanılabilir. Bitkisel yağlar ile kafa deresine yapılan masaj saç köklerini güçlendirmektedir. Saçlara parlaklık ve yumuşaklık sağlamaktadır. Badem yağı, zeytin yağı ve susam yağı kullanılabilir. Saç dökülmesi problemi yaşayan anne adayları mutlaka düzleştirici, maşa ve fönden uzak durmalıdır.

Esra ÇOBAN

Esra ÇOBAN

08 Kasım 2017

Yorumlar

  • esra 17 Kasım 2018

    Hamileliğimin son dönemlerinde saç dökülmem başlamıştı doğumdan sonrasında daha çok döküldü emzirdiğim için bir şey de kullanamıyordum ama doğal olan ve dökülmeyi durdurup bize zararı olmayan doğal keratin kullanmaya başladım tabi özel bir durumum olduğu için patentli olanından aldım güvenerek kullandığım patentli keratin sayesinde dökülme kalmadı.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.