İnfografik: Hamilelikte cinsellik

Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı? Hamilelik dönemi ve sonrasında çiftlerin kafasını en çok kurcalayan soruları cevapladık.

hamilelikte cinsellik infografik

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanabilir mi?

Çiftlerin %15'i gebelik sırasında cinsel ilişki yaşayabileceğini bilmiyor. Oysa; çiftler arasında mutluluğun devamı için cinsel ilişki önemlidir. Özel bir nedenden dolayı doktorunuz aksini belirtmediği sürece, hamilelik döneminde cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verebilir mi?

Hem anne hem de baba adaylarında bebeğe zarar verme korkusu olabiliyor. Çiftlerin yaklaşık %60'ı bu şekilde cinsel ilişkiden uzak duruyor. Bebek, anne karnında birden fazla koruyucu katman içindedir. Kendisi su dolu bir torbanın içindedir. Onun çevresinde kaslardan oluşan koruyucu bir zar vardır. Ardından annenin karnı vardır. Dolayısıyla cinsel ilişki sırasında bebeğinize zarar vermeniz fiziksel olarak mümkün değildir.

Daha önce bir düşün yaşanmamışsa cinsel ilişki düşüğe neden olmaz. Cinsel ilişki rahimde kasılmaya neden olabilir, ancak bu çoğunlukla 1 - 2 dakika sürüp geçen, tamamen iyi huylu ve erken doğuma neden olmayan bir kasılmadır.

Hamilelik sonrası cinsellik

Doğumdan sonra ilk 6 hafta cinsel ilişki sakıncalıdır. Altıncı haftadan sonra kendinizi ne zaman hazır hissederseniz cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz. Hamilelik sonrası sağlıklı cinsel yaşam için;

  • Cinsel temastan uzak durmayın. Eşlerin birbirini öpmesi, sarılması ve sevmesi ileride cinsel beraberliğin kalitesi açısından önemlidir.
  • Doğum kontrol yöntemlerinizi planlayın. Emziriyor olmanız tek başına sizi gebelikten korumaz.
  • Spontanlığınızı kaybetmeyin. Cinsel ilişkiyi planlamaya çalışmayın.
  • Mutlaka kayganlaştırıcı kullanın. Çünkü emzirme döneminde vajinal kayganlaşmanın azalması ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
  • En önemlisi ise korku ve endişelerinizi mutlaka eşinizle konuşun.

Sağlıkveyaşam

15 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.