İngiltere'de kansere bağlı ölümler azalıyor.

Yapılan araştırmalar kansere bağlı ölümlerin son yıllarda azaldığını gösteriyor. Rutin taramalar sayesinde erken teşhis konularak hastaların yaşam kalitesi yükseliyor.

kanser.jpg">

Kanser yaygınlığı hızla artan ve tedavi süreciyle hastaları zorlayan bir hastalık. Tıp dünyası son yıllarda artan kanser hastalıklarına çare aramayı sürdürüyor. İngiltere'de dört büyük kanser türü (Meme, akciğer, bağırsak ve prostat) üzerinde yapılan araştırmalar bu hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarının geçtiğimiz yıllara göre azaldığını vurguladı. İngiliz Kanser Araştırma Derneği bu konuyla ilgili olarak tüm dünyada kanserle savaşma adına umudun arttığını ve bu durumun kanserle savaşan insanlar için olumlu bir etki yarattığını belirtti.

Derneğin yaptığı araştırmaya göre son on yılda meme, bağırsak, akciğer ve prostat kanserinden kaynaklı ölümlerde 90'lı yıllara göre %30 bir düşüş yaşandı. 1991-1993 yılları arasında her 100.000 kişiden 146'sı bu kanser türlerinden biri sebebiyle yaşamını yitiriyordu. Yapılan araştırmalarda 2010-2012 yılları arasında bu oranın her 100.000 kişide 102 ölüme kadar düştüğü görülüyor. Meme kanserinden kaynaklı ölüm oranı bu zaman aralığında %38 düşerken, bağırsak %34'e, akciğer kanseri %27'ye ve prostat kanserinin %21 oranına düştüğü gözlemlendi. Araştırma, bu düşüşün sebeplerinin başında rutin kontroller sırasında hastalığın tespit edilmesi olduğunu gösteriyor. Rutin kontrollerini yaptıran insanlar erken tanı ile hastalığın ilerlemeden durdurulmasıyla daha uzun yaşayabiliyorlar. Erken tanının yanı sıra hastalığın takibi ve tıpta yeni gelişmeler kanser ölümlerini azaltıyor. Ancak erken tanı yine de en öncelikli sırada.

kaynak

Sağlıkveyaşam

20 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.