​Kadınlarda Kısırlık Nedenleri: İnfertilite Kısırlık Sorunu Nedir?

Kadınların korkulu rüyası kısırlık sorunu. Kısırlığın nedenleri nedir ve çözümü var mıdır?

Her kadının rüyalarından biridir anne olmak. Ama maalesef ki 100 kadından 15 i tıbbı destek almak zorunda anne olabilmek için. Kısırlık çözümsüz bir vaka değildir ancak bazı bireylerde erken menopoz durumu görülmekte ve onlar için hiç bir tıbbı destek bulunmamaktadır. Bebeği olmayan aileler uzun bir sürece girerek anne olabilirler. Yumurtlama bozuklukları, beyin sapından(hipofiz) süt hormonu prolaktinin normal değerlerden fazla salgılanması, Yumurtadaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksik olması,tüplerin hasarlı ve tıkalı olması, endometriozis, rahim ağzına bağlı problemler ve alerjik neden bir kadının anne olamamasındaki sebeplerden bazılarıdır.

Kısırlık konusunda etkili diğer sebepler ise; şişmanlık, sigara, vajinismus, luteal faz yetmezliği, düzenli bir cinsel ilişki hayatı olmaması, kemoterapi ve radyoterapi olarak sıralayabiliriz. Vücuda giren nikotin yani sigara yumurtaların kalitesini bozar ve yumurtaların çalışmasını yavaşlatır. Sigara kullanımı döllenmeyi oldukça zorlaştırır, tüp bebek sahibi dahi olmanızı neredeyse imkansız kılar. Rahim ağzı salgısı iltihabı ise spermlerin geçişini zorlaştırır ve spermleri yumurtaya ulaşmadan öldürür. Kadının yaşı da anne olabilmek için oldukça önemlidir. Kadının yaşı ne kadar büyükse yumurtaları o kadar az çalışır. Kadınlar her ay adetinin 3. günü yapılan bir test ile menopoza ne zaman gireceği tahmin edilebilmekte.

Menopoza girmeden anne olmak isteyenler için bu test bir şans diyebiliriz. Kadınların her ay gördüğü adetlerde genellikle ağrı ve kanamalarında küçük küçük parçalar düşüyorsa bunlar yumurtalarının çalıştığına işarettir. Bu ağrıları azaltmak için kullanılan ağrı kesiciler ise yumurtalara zarar verir ve kanamayı azaltır. Bu sebepten dolayı bir kadın doğuma sormadan kesinlikle adet zamanlarında ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

Sağlıkveyaşam

28 Temmuz 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.