Kanser tedavi kararları : Karar vermenize yardımcı olabilecek 5 adım

Doktorunuzla birlikte seçenekleri değerlendirerek kanser tedaviniz ile ilgili kararlara dahil olun.

Kanser olduğunuzu yeni öğrendiniz. Aklınız karmaşıktır. Şimdi ise doktorunuz kanser tedavi seçeneklerin sıralanmasını ve bir plan üzerinde karar vermenize yardımcı olmak istiyordur.

Ancak bir kanser tedavi planı üzerinde nasıl karar verebilirsiniz? Aşağıdaki beş adımda kanser tedaviniz ile ilgili yönlendirme ve belirlemede doktorunuz ile nasıl bir ekip olabileceğiniz gösterilmektedir.

Adım 1 : Temel kurallarınızı hazırlayın

Tedavi seçeneklerini araştırmadan önce, bazı temel kurallar belirleyin. herhangi bir kanser tedavisi kararı ile daha rahat olacaksınız eğer :

 • Ne kadar bilmek istediğinize karar verin. İnsanların çoğu tedavilerinin tam olarak ne olduğu ve kurtulma şanslarının ne olduğunu kesin olarak bilmek isterler ama diğerleri bilmek istemezler. Tüm detayları bilmek istemiyorsanız, bunu doktorunuz ile paylaşın.
 • Tedavi kararlarının nasıl yapılmasını istediğinize karar verin. Karar alma işleminde lider olmak isteyebilirsiniz. Veya tüm kararları doktorunuza verdirebilirsiniz. Ortalarında bir yerlerde olabilirsiniz, karar işlemlerini doktorunuz ile paylaşabilirsiniz.

Geçmişte zor kararlar ile nasıl başa çıktığınızı düşünmenizin yardımcı olabilmektedir. Ayrıca yakın arkadaşınız veya aile üyeleri ile buluşma ayarlayarak karar vermenize yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Gerçekçi beklentilere sahip olun. Doktorunuz her tip tedaviden ne beklediğiniz ile ilgili doktorunuz ölçümler verebilir. Tam olarak tedavinin ne gibi yararları olacağı ve yan etkilerinin olacağına hazırlıklı olun. Tercihlerinizi doktorunuz iile iletişime geçerek anlatın.
 • Kendi üzerinize odaklanın. Özel bir tedavi yöntemi için kendinize baskı kurmayın. Nasıl rahat hissediyorsanız öyle devam edin.
 • Yardımları kabul edin. Tedaviniz ile birlikte desteğede ihtiyacınız olacaktır. Destek doktorunuzda, arkadaşlarınızda ve ailenizden gelebilmektedir.

Karar vermede deteklenmiş hissetmiyorsanız, bu işlemi geçmeye yardımcı olabilecek kanserden kurtulmuş olan kişiler ile temas halinde olan Amerikan Kanser Birliği gibi gruplar ile iletişime geçin.

Doktorunuz ile görüşmeden önce tahminlerinizi ve tercihlerinizi yazmanızın yararı olabilir. Bu kanser tedavisi ile ilgili ümitlerinizi ve duygularınızı daha iyi açıklamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 2 : Bir hedef üzerinde kararlı olun

Tedavi dışında ne istediğinize karar vermek tedavi seçeneklerinizi daraltacaktır. Bir çare, istikrar veya belirtilerin azalması için umut varmı ?

Kanser tipine ve evresine bağlı olarak, tedavi için amaçlarınız aşağıdaki gibi olabilir :

 • Tedavi. İlk tanı konduğunda, kanseri tedavi edecel tedaviler ile ilgileneceksiniz. Bir tedavi mümkün olduğunda, kanserin tedavisi için kısa dönemli yan etkilere katlanmak isteyebilirsiniz.
 • Kontrol. Kanseriniz daha sonraki bir aşamadaysa veya daha önceki tedaviler başarısız olduysa, kanserinizi kontrol etmek için hedeflerinizi ayarlyabilirsiniz. Farklı tedaviler kanseri geçici olarak küçültmek veya kanserin büyümesini durdurmak için kullanılabilir. Bu sizin amacınızsa, sert tedavilerin güçlü yan etkilerini kabul etmenize gerek kalmayabilir.
 • Rahatlık. Daha ileriki seviyede bir kanseriniz varsa veya kanseriniz tedavilere cevap vermiyorsa, rahatlığın sizin için en önemli şey olacağına karar verebilirsiniz. Siz ve doktorunuz ağrısız ve diğer belirtilerin olmayacağından emin olarak birlikte çalışacaksınız.

Adım 3 : Tedavi seçeneklerini araştırın

Makul bir tedavi kararı vermek için, kanseri tipinizi, kanserin aşamasını ve hangi tedavi yöntemlerinin mevcut olduğunu ve bu koşullar altında bu tedavilerin nasıl çalıştığını aklınızda bulundurun. Doktorunuzla kararlarınızı desteklemesi için güvenli web siteleri ve hasta eğitim materyalleri ile ilgili konuşun.

Kanser tedavileri bazen birbirleriyle bağlantısından dolayı kullanılır. Örneğin, ameliyat veya kemoterapi ile radyasyonun karşılatırılması oldukça yaygındır. Doktorlar bazen birinci tedaviden sonra yardımcı bir tedavi önerebilirler.

Adım 4: Yararlarını risklere karşı analiz edin

Hangi tedavilerin sizin kararlarınızla örtüştüğünü belirlemek için farklı kanser tedavilerinin risklerini ve yararlarını karşılaştırın. Düşündüğünüz tedavilerin her birinin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurarak derecelendirin.

Aşağıda her bir tedavi için düşünmeyi isteyebileceğiniz bazı yönler bulunmaktadır :

 • Yan etkiler. Her tedavinin yan etkilerini yorumlayın ve kalıcı bir değerde olup olmayacağını belirleyin veya ele almak için çok fazla olup olmadığı ile ilgili zaman ayırın. Doktorunuz her bir tedavi için çeşitli yan etkilerinin nasıl yaygın olduğunun iyi bir fikrini verecektir ve tedaviyi daha dayanılabilir bir hale getirebilmek için bu yan etkiler ile nasıl başa çıkılabileceği ile ilgili seçenekleri açıklayacaktır.
 • Tedavinin yaşamınızı nasıl etkileyebileceğini görün. Tedavinin günlük yaşantınızı nasıl etkileyeceğini düşünün. Birkaç gün olayan bir iş mi yoksa birkaç hafta olmayan bir işemi ihtiyacınız olacak? Ailenizin değişikliği içinde nasıl bir rolünüz olacak? Tedaviniz için seyahat etmeniz gerekecek mi?
 • Tedavinin finansal maliyetleri. Ne tip tedavilerin sigoratanız tarafından karşılanacağını araştırın. Eğer bir tedavi sigortanız tarafından karşılanmıyorsa, karşılayabilir misiniz? Bundan emin olmak için sigorta şirketiniz ile iletişime geçin.
 • Genel sağlık durumunuz. Diğer sağlık koşullarınız varsa, tedavinin bu koşulları nasıl etkileyebileceği ile ilgili iletişime geçin. Örneğin, kortikosteroid kanserli kişilerde genel olara kullanılmaktadır. Bu diyabet tedavilerini güçleştirebilir ve katarakt, hipertansiyon ve osteoporoz riskinizi etkileyebilmektdir.

Kişisel değerlerini ve amaçlarınız sizin için en iyi olan tedavide farklılıklar yaratacaktır. Tek belirlenemeniz gereken hangi tip tedavinin yaşamınız için en iyisi olacağına karar vermenizdir. Fakat bir tercih yapmak veya devam ettirmek zorunda değilsiniz. Tedavi süresince fikrinizi değiştirebilmek muhtemeldir ve bu iyi bir durumdur.

Adım 5 : Doktorunuz ile iletişim kurun

Doktorunuz ile etkili iletişim bilinçli bir karar vermek istiyorsanız bilgi aldığınızdan emin olmak en iyi yoldur. Doktorunuz ile iletişime geçmek sizi rahatlatacaktır, aşağıda belirtilen ipuçlarını deneyin :

 • Anlamadığınız zaman konuşun. Daha detaylı açıklamalara veya aydınlatılmaya ihtiyacınız varsa, doktorunuz ile iletişime geçin. Eğer konuşmazsanız, doktorunuz anladığınızı düşünecektir.
 • Önceden kendi sorularınızı yazın. Randevular duygusal ve stresli olabilir. Sormak istediğiniz sorularu hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.
 • Konuşmalarınızı kaydedin. Doktorunuzun söylediklerini not edin. Bununla birlikte doktorunuza konuşmalarınızı bir kaydedici ile kayıt edip edemeyeceğinizi sorabilirsiniz. Bu kayıt daha sonra sorularınız varsa iyi bir referans olacaktır.
 • Yanınızda birini götürün. Tıbbi bilgileri rahatlıkla paylaşabileceğiniz bir arkadaşınız veya bir aile üyesi varsa, not almaları için yanınızda getirin. Daha sonra tedavi ile ilgili konuşabileceğiniz veya danışabileceğiniz başka bir insan daha olacaktır.
 • Tıbbi kayıtların kopyalarını saklayın. Tıbbi kayıtların kopyalarını sorun ve her randevu için getirin.

Doktorunuzun ve sizin bir görüşme sonrasında birbirinizi tam olarak anlamanızı beklemeyin - aynı sayfa üzerindeymiş gibi hissetmeden önce bir kaç konuşma daha yapabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken diğer şeyler

Doktorunuz ile birlikte tedavi kararlarını verirken, aşağıda belirtilen noktaları aklınızda bulundurun:

 • Zaman ayırın. Bir kanser tanısı tedaviye başlamanız için ani bir karar verdirtebilir, çoğu durumda tercihler yapmak için zamanınız vardır. Karar verebilmek için ne kadar zamanınız olduğunu doktorunuza sorun.
 • Fikirlerinizi her zaman değiştirebilirsiniz. Şu anda bir tedavi için verilen bir karar sizi bu karara bağlamaz. İkinci bir düşünceniz varsa bunu doktorunuza anlatın. Belirgin yan etkiler tedavi planınızı değiştirmenizi gerektirebilmektedir.
 • İkinci bir seçeneğe geçebilirsiniz. İkinci bir seçeneğe geçmek istiyorsanız, doktorunuzu incitmekten korkmayın. Doktorların çoğu önemli bir karar ile karşı karşıya kalındığında ikinci bir seçeneğe gerek duyulduğunu anlar.
 • Tedavi seçenekleri ile ilgilenmek zorunda değilsiniz. Eğer tercih ederseniz, doktorunuza karar verme işleminde yer almak istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Durumla ilgili daha rahat hissettiğiniz zaman daha sonrada katılabilirsiniz. Doktorunuzun tedaviniz ile ilgili kimin karar vereceğini bilmesine izin verin.
 • Tedavi olmak zorunda değlisiniz. Bazı insanlar hiç tedavi olmamayı tercih ederler. Çok ileri evrelerdeki kanseri olan kişiler bazen kanserin yan etkilerini ve ağrılarını kesmek yerine kalan zamanlarını en iyi şekilde geçirmek isteyebilirler.

Tedavi olmamayı tercih ederseniz, her zaman için fikrinizi değiştirebilirsiniz. Tedaviden vazgeçme kendi başınıza kalmanız anlamına gelmemektedir - var olan yan etkileri kontrol altına almanın bir çok yolu bulunmaktadır.

Hangi tedavi sizin için en iyisidir ? Bu cevabın yüzde 100 doğru veya yanlış bir cevabı bulunmamaktadır. Fakat tedavi planınızın içerisinde olmak aklınızda büyük bir barış ortamı verebilmektedir ve neye ihtiyacını olduğu ile ilgili enerjinizi o noktaya odaklamanıza izin vermektedir. Tedaviniz boyunca kendinizi sağlıklı tutabilmenizi sağlayacaktır.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.