Kanserli hastanın psikolojik destek alması hastalığın seyrini etkileyebilir mi?

Doğrudan etkiler. Kanser hastasının psikolojisi, onun sadece ruhunu ve beynini etkilemez, bedenini etkiler. O psikoloji çökmüşse, bozuksa kanserin seyri etkilenecektir. Psikolojik durum, kişinin uyumunu ve yaşam kalitesini etkilemenin ötesinde hastalığın seyrini, hastanın tedaviye cevabını ve yaşam süresini doğrudan doğruya etkileyecektir.

Bu nedenle kanserde psikiyatrik tedavi ve psikolojik destek, tıbbi tedavi ve bakımın ayrılmaz bir parçasıdır. İkisi birlikte, eş zamanlı ve eş güdümlü gitmek zorundadır. Tıbbi tedavi ve psikolojik tedavi ekibi birlik olmalı ve birlikte hizmet vermelidir. Bedenine hizmetin yanında ruhuna hizmet, bir bütün olarak gitmek zorundadır.

Hastanın uyumu, yaşam kalitesi ve uzun yaşaması için tıbbi tedavi ve psikolojik tedavi eş zamanlı ve bir bütün olarak gitmek zorundadır.

Herhangi bir insanın depresyonu onun mutluluğunu, ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Kanserli hastanın depresyonu, hastalığın seyrini ve hastanın yaşam süresini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle mutlaka fark edilmeli ve tedavi edilmelidir. Kim tedavi edecek? Onkoloji uzmanı ile birlikte hareket edecek olan psikiyatrik onkoloji uzmanı; bu alanda üst uzmanlık almış psikiyatri uzmanları ve psiko-onkoloji uzmanları.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.