Kemik Erimesinde Beslenme

Yaygın hastalıklardan olan kemik erimesi tedavisinde beslenmenin etkisi de oldukça önemlidir.Kemik erimesi yaşayan hastaların dikkat etmesi gereken beslenme alışkanlığı nasıl olmalı detaylarıyla yazımızda.

Kemik erimesi hastalığı özellikle 45 ile. 50 yaş üstü hastaların en korkulu rüyası olsa da bu hastalık birçok insanı tehdit etmektedir. Kemik erimesi osteoporoz hastalığı kemiklerin zayıflaması ile çabuk kırılgan aldığı bir hastalık olmaktadır. Bu sebepten dolayı iskelet sistemini ve dolayısı ile insan yaşam kalitesini tehdit etmektedir.

Kemik erimesi (osteoporoz) hastalığı özellikle zayıf kemik yapılarından dolayı kadınlarda çok daha fazla görünen bir hastalıktır. Üstelik kadınlarda var olan menopoz döneminde de kadınların vücudunun daha hassas olduğu dönemlerde hastalık vücudu daha kolay bir biçimde ele geçirebilir. Bu kadar korkutucu olan bu hastalıktan acaba ne kadar korkmalıyız? Veya nasıl bir önlem almalıyız? Kemik erimesi hastalığına alınabilecek en büyük önlem D vitamini olmaktadır. D vitamini ile bu hastalığa yakalanma riskini minimum seviyeye indirmek mümkün olmaktadır. Kemik yapısının en muhtaç olduğu mineral ise kalsiyumdur. Bol kalsiyum içeren yiyecekler ile kemikleri daha güçlü bir hale getirmek mümkündür. Ya da bol D vitamini ile yine iskelet sistemimizi güçlendirebiliriz. Bu sayede hastalık riskini azaltmak mümkün olmaktadır.

Kalsiyum içerdiği enzimler ile kemiklerimiz için adeta güç kaynağı olmaktadır. Bilindiği gibi kalsiyum kemiklerin yapısının büyük bir bölümünü içermektedir. Bunun için kalsiyumu olabildiğince fazla almak zinde yaşayabilmek için çok önemli olmaktadır. Bunun için özel bir diyete de aslında ihtiyacımız olmamaktadır. Kalsiyum alınması kolay olay bir mineraldir. Kalsiyum içeren birçok sebze ve meyve mevcuttur. Bu yiyeceklerden bolca tüketerek vücudun kalsiyum ihtiyacını gidermek mümkündür. Kemikler için çok önemli olan vitamin ise D vitamini olmaktadır. D vitamini çok da kolay alacağımız bir vitamin değildir. D vitamini güneş ısınlarında oldukça boldur. Güneş ışınlarına maruz kalacak şekilde ince giysiler giyerek özellikle yaz aylarında bol D vitamini almak mümkündür. Yine kemiklerimiz için bir diğer vitamin ise magnezyumdur. Özellikle deniz canlılarında ve kuruyemiş çeşitlerinin bazılarında bolca var olan magnezyum ile yine vücut iskelet sistemini oluşturan kemik yapısını daha canlı tutmak mümkün olmaktadır. Bu vitamin ve minerallerden vücut ihtiyacınızın ne kadar olduğunu, sizde bu vitamin ve minerallerin eksikliği olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Gerekli testler sonucu bu vitaminlerin ve minerallerin seviyesini öğrenmek mümkündür. Kemik erimesi (osteoporoz) hastalığının ciddiyetini bakıldığında zaman yakalanma olasılığının bu kadar basit olması şaşırtıcı bir durumdur aslında. Kemik erimesi yakalanmanın bir diğer yolu ise sigara ve alkol bağımlılığıdır. Sigara ve alkol kullanan kullanıcıların bu hastalığa daha fazla yakalandığı gözlenmektedir. Sigara alışkanlığının birçok hastalığı tetiklediği gibi kemik erimesi hastalığının da en önemli faktörlerinden olduğunu biliyoruz. Sigara alışkanlığı var olan insanların düzenli vücut taraması yaptırarak sadece kemik erimesi değil de diğer hastalıklarında teşhisini erken öğrenmeleri sağlıkları bakımından doğru tercih olacaktır.

Suat YALÇIN

Suat YALÇIN

11 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.