Kilo vermek: Duygusal yemenin kontrol kazanımı

Duygusal yeme kilo-verme çabalarınızı engelleyebilmektedir. Burada yeniden nasıl kontrol sağlayabileceğinizi öğrenin.

Kilo vermek: Duygusal yemenin kontrol kazanımı

Bazen gıda için en büyük istek duygusal olarak çok zayıf olduğunuz noktalarda gerçekleşmektedir. Zor bir problemle, stresle karşı karşıya geldiğinize veya kendinizi işgal altında gördüğünüz zaman -bilinçli ya da bilinçsiz- gıdanızı konfora dönüştürebilirsiniz.

Fakat duygusal yeme kilo verme çabalarınızı engelleyebilmektedir. Duygusal yeme genellikle çok fazla yemenize sebep olmaktadır, özellikle çok fazla miktarda yüksek kalori, tatlı ve yağlı gıdalar bu kapsama girmektedir. Ancak iyi haberler ise, eğer duygusal yemeye eğiliminiz varsa, yeme alışkanlıklarınızın kontrolünü yeniden kazanmak için adımlar atabilirsiniz ve kilo verme hedefleriniz ile birlikte rejiminize geri dönebilirsiniz.

Ruh hali, gıda ve kilo verme arasındaki bağlantı

Duygusal yeme stres, sinir, korku, sıkılmak, üzüntü ve yalnızlık gibi negatif duyguları bastırmak veya gidermek için yemek yeme yoludur. Günlük yaşantının önemli yaşam olayları ve sorunları duygusal yeme ce kilo verme çabalarınızı engelleyebilecek negatif duygularınızı tetikleyebilmektedir. Bu tetikleyiciler aşağıda listelenmektedir :

 • İşsizlik
 • Finansal baskı
 • Sağlık problemleri
 • İlişkilerde oluşabilecek karışıklıklar
 • İş stresi
 • Yorgunluk

Bazı insanlar gerçekten güçlü duygular yaşadıklarında daha az yemek yemelerine rağmen, -eğer duygusal sıkıntı içinde iseniz

dürtüsel veya aşırı yemeye dönüşebilmektedir- zevk almadan uygun ne olursa olsun hızla yemeği yersiniz.

Bazı insanlar gerçekten güçlü duygular yaşadıklarında daha az yemek yemelerine rağmen, -eğer duygusal sıkıntı içinde iseniz dürtüsel veya aşırı yemeye dönüşebilmektedir- zevk almadan uygun ne olursa olsun hızla yemeği yersiniz.

Aslında, duygularınız yeme alışkanlıklarınıza bağlı olabilir, sinirli veya stersli olduğunuz zaman ne yaptığınızı düşünmekten duramadan tedavi için otomatik olarak ulşmanızı sağlamaktadır.

Ayrıca gıdalar oyalanma olarakta hizmet etmekyedir. Yaklaşan bir olaydan dolayı endişeliyseniz veya bir konflik üzerine pişirme, örneğin, ağrılı bir durum ile uğraşmak yerine yemek yemeğe odaklanmak olabilir.

Herhangi bir duygu ne olursa olsun, sizi aşırı yemeye zorluyorsa, sonunda genellikle sonuç aynıdır. Dıugılar geri döner, ve kilo-verme amaçlarına geri dönmek için ayarlamalar ile ilgili ilave suçluluk yükü eklenebilmektedir. Bu durum sağlıksız bir döngüye yol açmaktadır - duygularınız sizi aşırı yemeye itebilir, kilo- verme çizginizden çıkmamak için kendinizi ikna etmelisiniz, kötü hissedebilirsiniz ve yeniden aşırı yemek yiyebilirsiniz.

Kilo-verme çabalarını geri kazanmak için ipuçları

Negatif duyguların duygusal yemeği tetiklemelerine rağmen, arzuarınızı kontrol altına alabilmek için adımlar atabilirsiniz ve çabalarınızı kilo vermede yenileyebilirsiniz. Duygusal yemelerinizi durdurmaya yardımcı olmak için, aşağıda belirtilen ipuçlarını deneyin :

 • Stresinizi kontrol altına alın. Eğer stres duygusal yemek yemenize neden oluyorsa, yoga, meditasyon veya rahatlama gibi stresle başa çıkma yöntemlerini deneyin.
 • Gerçekten açlık kontrolü yapın. Açlığınız fiziksel mi yoksa duygusal mı? Eğer sadece birkaç saat önce yemek yediyseniz ve karın guruldamanız yoksa, muhtemelen gerçekten aç değilsinizdir.Biraz daha zaman geçmesini isteyin.
 • Yiyecek günlüğü tutun. Ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, ne zaman yediğinizi, yemek yediğiniz zaman nasıl hissettiğiniz ve ne kadar aç olduğunuz. Zamanla, ruh hali ve gıalar arasındaki bağlantı açığa çıkmaktadır.
 • Destek alın. Eğer iyi bir destek ağınız yoksa duygusal yemeyi bırakmak daha muhtemeldir. Ailenize ve arkadaşlarınıza dayanın veya bir destek grubuna katılmayı göz önünde bulundurun.
 • Sıkılmak ile savaşmak. Gerçekten aç olduğunuz zamanlarda atıştırmak yerine, aklınızı başka yerlere kaydırın. Bir yürüyüşe çıkın, bir film izleyin, kediniz ile oynayın, müzik dinleyin, okuyun, İnternette dolaşın veya bir arkadaşınızı arayın.
 • Cezbedici şeyleri atın. Bir kilo verme hedefine ulaşmak istediğiniz zaman, kalorilerinizi sınırlandırabilirsiniz, aynı besinleri sık sık alın ve sevdiğiniz tehditleri kullanmayın. Bunlar sadece özellikle duygulara tepki olarak yeme arzularınızı arttırmak için hizmet edecektir. Kendinizi ara sıra olan bir tedaviden zevk alın ve yeme isteğinizi frenleme için yardım alın.
 • Sağlıklı aperatifler. Yemekler arasında kışkırtma varsa, az yağlı, taze meyve, az yağlı dip veya tereyağsız mısır gibi düşük kalorili aparatifler tercih edin. Bunlar açlık isteğinizi tatmin ediyorsa, en sevdiğiniz yemeklerin az yağlı ve düşük kalorili versiyonları deneyin.
 • Aksiliklerden ders alın. Duygusal yeme durumunuz varsa, kendinizi affedin ve yeni güne hiçbir şey olmamış gibi başlayın. Deneyimlerden öğrenin ve gelecekte nasıl engelleyebileceğinizi plan yapın. Yeme alışkanlıklarınızda yaptığınız pozitif değişikliklere odaklanın ve daha iyi bir sağlığa kavuşabilmeniz için kendinize kredi verin.

Ne zaman Profesyonel yardım almalısınız

Kendinize yardım seçeneklerini denediyseniz fakat duygusal yemenizin kontrolünü halen alamadıysanız, profesyonel bir psikolog ile terapiyi düşünün. Terapi duygusal yemelerinzin arkasındaki motivasyonu anlamanıza yardımcı olmaktadır ve yeni başa çıkma becerileri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Terapi bazen duygusal beslenme ile bağlantılı olan herhangi bir yeme bozukluğunuzun olup olmadığını keşfetmenizi sağlamaktadır.

Sağlıkveyaşam

27 Haziran 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.