Kolesterol seviyeleri : Hangi değerleri ne için hedeflemelisiniz?

Kolesterol testi sonuçlarını aldınız mı? Burada kolesterol seviyelerinizin ne anlama geldiğini görebilirsiniz. 

Kolesterol seviyenizi sağlıklı limitler içerisinde tutabilmek önemlidir. Kalp hastalıklarının ortaya çıkması için diğer risk faktörleriniz varsa, özellikle düşük - yoğunlukta lipoprotein (LDL) veya "kötü", kolesterol seviyesinde daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kolesterol değerlerini yorumlama 

Kolesterol seviyeleri Amerika Birleşik Devletlerinde ve bazı ülkelerde kanın her desilitresinde (dL) kolesterolün miligram (mg) olarak ölçülmektedir. Kanada ve çoğu Avrupa ülkelerinde kolesterol kanın her litresinde (L) milimol (mmol) olarak ölçülmektedir. Kolesterolünüz ideal aralığa düşerse kolesterol test sonuçlarını (lipid panel veya lipid profil) görmek için bu genel rehberi göz önünde bulundurun. 

Toplam Kolesterol (Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bazı ülkeler)Toplam Kolesterol* (Kanada ve Avrupa nın çoğunda) 
200 mg/dL altında5.2 mmol/L altındaİstenilen
200-239 mg/dL5.2-6.2 mmol/LYüksek sınır
240 mg/dL ve üstü6.2 mmol/L üstüYüksek

 

LDL kolesterol (Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bazı ülkeler)LDL kolesterol* (Kanada ve Avrupa nın çoğunda) 
70 mg/dL altında1.8 mmol/L AltındaKalp hastalıklarının çok yüsek riskte olan kişiler için ideal
100 mg/dL altında2.6 mmol/L altındaKalp hastalıklarının riski olan kişiler için ideal
100-129 mg/dL2.6-3.3 mmol/Lİdeale yakın
130-159 mg/dL3.4-4.1 mmol/LYüksek sınır
160-189 mg/dL4.1-4.9 mmol/LYüksek
190 mg/dL ve üstü4.9 mmol/L üstüÇok Yüksek

 

HDL kolesterol (Amerika Birleşik Devlerleri ve diğer bazı ülkeler)HDL kolesterol* (Kanada ve Avrupa'nın çoğunda) 
40 mg/dL (erkekler) altında 50 mg/dL (kadınlar) altında1 mmol/L (erkekler) altında 1.3 mmol/L (kadınlar) altındaZayıf
40-49 mg/dL (erkekler) 50-59 mg/dL (kadınlar)1-1.3 mmol/L (erkekler) 1.3-1.5 mmol/L (kadınlar)Daha iyi
60 mg/dL ve üstü1.6 mmol/L ve üstüEn iyi

 

Trigliseridler (Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bazı ülkeler)Trigliseridler* (Kanada ve Avrupa nın çoğu) 
150 mg/dL altında1.7 mmol/L altındaİstenilen
150-199 mg/dL1.7-2.2 mmol/LYüksek sınırda
200-499 mg/dL2.3-5.6 mmol/LYüksek
500 mg/dL ve üstü5.6 mmol/L ve üstüÇok yüksek

*Kanade ve Avrupa rehberleri Amerika Birleşik Devletlerinin rehbelerinden az oranda farklıdır. Bu grafikler Amerika Birleşik Devletleri rehberi tabanlıdır. 

Amerikan Kalp Derneği (AHA) trigliserid seviyesinin 100 mg/dL (1.3 mmol/L) veya daha düşük olmasını optimal olarak önermektedir. AHA bu optimal seviyenin kalp sağlığınızı geliştireceğini söylemektedir. Ancak, AHA bu seviyeye ulaşmak için ilaç tedavisini önermemektedir. Bunun yerine, trigliseridi bu seviyeye düşürmeyi denemek için, diyet, kilo verme ve fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı değişiklikleri teşvik etmektedir. Yükselen trigliseridler genellikle diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ilgilidir. 

LDL farklı hedefler

LDL kolesterol kalp hastalıkları için ana bir risk olduğundan, önemli olan kolesterol düşürme tedavisine odaklanmaktır. Hedef LDL değeriniz kalp hastalıklarının altında yatan risklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. 

Çoğu kişi LDL seviyesini 130 mg/dL (3.4 mmol/L) altında düşürmeyi hedeflemektedir. Kalp hastalığı için diğer risk faktörleriniz varsa, hedef LDL değeriniz 100 mg/dL (2.6 mmol/L) nin altında olabilir. Kalp hastalıklarına çok fazla risk altındaysanız, LDL seviyenizi 70 mg/dL (1.8 mmol/L) nin altında tutmanız gerekebilir. Genellikle, LDL kolesterol seviyeniz ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. Düşük LDL kolesterol seviyelerinin zararlı olduğu ile ilgili herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. 

Aşağıdaki koşullardan biri varsa, kalp hastalık riskinizin çok yüksek olduğu anlamına gelmektedir :

 • Daha önce geçirilmiş bir kalp krizi veya felç
 • Boyunda arteryel tıkanma varsa (karotis arter hastalığı)
 • Kollarda veya bacaklarda arteryel tıkanma varsa (periferik arter hastalığı)
 • Diyabet (Şeker hastalığı)

Buna ek olarak, aşağıda belirtilen iki veya daha fazla risk faktörü sizi daha yüksek risk grubunda olduğunuz anlamına gelmektedir :

 • Sigara içmek
 • Yüksek tansiyon
 • Düşük HDL kolesterol
 • Aile geçmişinde erken kalp hastalıkları
 • Erkekseniz 45 yaş üstü veya kadınsanız 55 yaş üstü
 • Yükselen lipoprotein (a), kanda yağın diğer bir tipi (lipid)

Kolesterol çeşitleri

LDL kolesterol arter duvarlarının içerisinde oluşabilmektedir, bu da kalp hastalıklarına neden olan arteryel tıkanıklağa neden olmaktadır. Yüksek LDL kolesterol seviyeleri daha yüksek risk anlamına gelmektedir. Yüksek - yoğunlukta lipoprotein (HDL) kolesterol "iyi" kolesterol olarak bilinmektedir çünkü arterlerin tıkanmasını önlemektedir. Yüksek LDL kolesterol seviyeleri genellikle düşük risk anlamına gelmektedir. 

Kolesterol seviyelerini kontrol etmek için bir kan testi genellikle aşağıda belirtilen maddeleri göstermektedir (bir lipid panel veya lipid profil de denmektedir) :

 • Toplam kolesterol
 • HDL kolesterol
 • LDL kolesterol
 • Trigliseridler, genellikle şeker ve alkolden dolayı artan bir çeşit yağdır. 

Daha kesin ölçümler için, kan örneği alınmadan önce dokuz ile 12 saat için hiçbir şey yiyip içmeyin (sudan başka). 

Yaşam tarzı değişiklikleri

LDL kolesterolünüz çok yüksekse, doktorunuzun düşüneceği ilk şey büyük olasılıkla yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikleri önermektir. Bu değişiklikler aşağıda belirtilmektedir :

 • Sigarayı bırakmak
 • Daha çözünebilir lifli besinler tüketin, yulaf ezmesi, fasulye, meyve ve sebze
 • Kolesterol içeren et ve tam yağlı ürünlerden kaçının, az yağ tüketin.
 • Kilo verin
 • Haftanın çoğu gününde günlük en az 30 dakika egzersiz yapın

Aşırı kilolu olmak ve aktif olmamak LDL kolesterolünü arttırmak için eğilim olmaktadır, KDL kolesterolünüzü düşürmek, sizin istediğinizin kesinlikle tam tersidir. Egzersiz yapmak ve kilo vermek bu düzeni tam tersine çevirecektir. Bu özellikle bel ölçümleri erkekler için 40 inçten (101.6 santimetre) fazla ve kadınlar için 35 inçten (88.9 santimetre) fazla ise çok önemlidir çünkü bu vücut şekline sahip olan kişilerde genellikle kalp rahatsızlıkları meydana gelmektedir. 

İlaç ihtiyacınız olabilir

Kolesterol seviyelerinize ulaşmak için yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikler yeterli değilse, doktorunuz kolesterol seviyelerinizi düşürebilmek için ilaçlar reçetelendirebilir. Statinler gibi bu ilaçlar, yaşam tarzı değişikliklerinin yerine geçemez. Düzgün yemek tüketimine ve egzersiz yapmaya ihtiyacınız vardır. 

Gizli bir risk etkeni  - aile hikayesi

Yüksek kolesterolün herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır, fakat genetiğiniz (yüksek kolesterolün aile geçmişinde yansımasıdır) düzenli yemek yemenize ve egzersiz yapmanız rağmen yüksek kolesterole daha eğilimli yapmaktadır. 

Bundan dolayı 20 yaşında kolesterolü takip etmek çok önemlidir ve her beş yılda bir kere testler takip edilmelidir. Problemin erken teşhisi çok geç olmadan harekete geçmenizi sağlayacaktır. Doktorunuz eğer toplam kolesterol seviyeniz veya LDL kolesterol seviyeniz yüksekse veya LDL kolesterol seviyeniz yüksekse veya kalp hastalıkları veya yüksek kolesterol olan bir aile hikayeniz varsa daha sık kolesterol testleri önerebilmektedir.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.