Kurşuna maruz kalma : Çocuklarınızı korumanın ipuçları

Kurşuna maruz kalma - Çocuklarınızı kurşuna maruz kalmalarından nasıl koruyabileceğinizi öğrenin. 

Küçük çocuklar kurşuna maruz kalma ile ilgili sağlık problemlerinde büyük risk altındadırlar. Bu sağlık problemlerine örnek olarak beyin ve böbrek hasarları verilebilir. Özellikle 3 yaş ve altı çocuklar daha hassastır, çünkü onların oynama ve araştırma (buldukları herşeyi ağızlarına koymaları gibi) istekleri kurşuna maruz kalma riskini arttırır ve kurşun solunum ve yutkunma ile vücutlarına geçebilmektedir. 

Kurşuna maruz kalmanın temel nedenleri nelerdir?

Çocuklar birçok kaynaktan dolayı kurşuna maruz kalabilirler, bunlar şunlardır :
 • Doğum öncesi kalınan maruzlar. Kurşun plesentaya geçebilmektedir. Yeni doğmuş bir bebeğin kan-kurşun seviyesi genellikle annesi ile aynıdır.
 • Toprak ve su. Kurşun parçacıkları benzin katkı maddeleri ve boya maddeleri ile toprağa yıllar önce geçmiş olabilmektedir, ve kurşun ve bakır borulardan da kurşun şebeke suyuna karışabilmektedir. 
 • Kurşun boyası. Kurşun bazlı boyalar ile evler, çocukların oyuncakları ve evdeki mobilyalar 1978 den beri Amerika Birleşik Devletleri nde yasaklanmıştır. Ancak, kurşun bazlı boyalar halen duvarlarda, eski evlerdeki ağaç işlerinde ve apartmanlarda bulunmaktadır, bu da çocukların kurşun bazlı boya parçacıkları neden olmaktadır. Seramiklerde bulunan vernik, seramikler ve porselenler kurşun içermektedir, ve bu kurşun yemeklere geçmektedir. Kurşun bazlı boyalar oyuncaklarda ve diğer yurt dışında üretilen maddelerde de bulunabilmektedir. 
 • Çocukların ürünleri. Kurşun çocukların mücevherlerinde veya plastik ürünlerde (araba koltuğu, önlüğünde veya sırt çantası gibi) bulunabilmektedir. Bu ürünlerin çiğnenmesi veya emilmesi ile kurşunları alabilirler veya bu ürünlerin yakılması veya zarar görmesi ile soluyarak kurşuna maruz kalabilirler.
 • Evdeki tozlar. Ev içerisindeki tozlar boya parçacıkları veya dışardaki toprakları içerebileceğinden solunum yolu ile kurşuna maruz kalınabilmektedir. 
 • Besin. Besinler hazırlanırken, üretim, işleme, ambalajlama, hazırlama ve depolama işleminde ortamda kurşuna maruz kalabilirler. Örneğin, vejeteryanlar topraktan yetişen bitkileri yemektedirler, ancak bu sebzeler ve toprak egzos dumanlarına ve yakıtlara maruz kalabilirler ve kurşun içirebilirler. Ve bazı yemek kapları da kurşun içerebilmektedir, bunlara örnek olarak seramik demlik ve kristal cam kaplar verilebilir. 
 • Evdeki ilaçlar ve bazı kozmetik ürünler. Hazımsızlığın tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar kurşun içerebilmektedir. Ayrıca, boyaların bazı tipleri ve pigmentleri makyaj ve saç boyama için kullanılmaktadır, bunlarda kurşun içerebilmektedir. 
 • Yapay atletik alanlar. Naylondan yapılmış veya polietilen kullanılmış yapay çim sağlıksız bir seviyede kurşun tozu içerebilmektedir, bu da çocuğunuzun solunum veya yutması ile kurşuna maruz kalmasına neden olabilmektedir. 

Çocuğumu kurşuna maruz kalmaması için nasıl koruyabilirim ?

Basit adımlar atarak çocuğunuzun kurşuna maruz kalmasını minimize edebilirsiniz. Örneğin : 

 • Evinizi kontrol edin. 1978 öncesinde inşa edilen evler müyük olasılıkla kurşun içermektedir. Profesyonal temizleme, uygun boyama stabilizasyon teknikleri ile kurşun maruzunu azaltabilirsiniz. Ailenizi ve onlara ait olanları kurşuna karşı koruyabildiğinizden emin olun. Bir evi almadan önce, kurşun için teftiş edildiğinden emin olun. Bir kira anlaşması imzalamadan önce, ev sahibine kurşun ile ilgili sorular yöneltin. 
 • Potansiyel olarak bulaşabilecek alanlardan çocuğunuzu uzak tutun. Çocuğunuzun eski pencereler, eski kapılardan, topraktan, eski bir evin yanındaki çamurdan veya boyaları dökülen bir alana girmesine izin vermeyin. Mümkünse, açıkta olan topraklara çim ekin. Evinizin boyaları dökülüyor, soyuluyorsa yeniden boyama yapana kadar bir duvar kağıdı ile o bölgeleri kapatın. 
 • Suyu filtreleyin. İyon değişim filtreleri, ters-ozmos filtreleri ve damıtma sudan kurşunu ayırmak için kullanılabilir, etkilidir. Filtre kullanmıyorsanız ve eski bir evde oturuyorsanız, soğuk suyu 15 ile 30 saniye arasına kullanmadan önce açık tutun. Soğuk suyu yemek pişirmek için, içmek için veya bebeğiniz mama yapmak için kullanın. Sıcak su soğuk suya göre kurşunu daha çabuk emebilir.
 • Mutfakta önlemler alın. Yemekleri cam, plastik ve çelik kaplarda saklayın, kapaklarını açmayın. Demliğinizin kurşunlu sır olup olmadığını bilmiyorsanız, onu sadece dekoratif olarak kullanın.
 • İyi hijyen için teşvik edin. Çocuğunuzun dışarıda oynadıktan sonra veya bir hayvan ile oynadıktan sonra ve yatmadan ve yemek yemeden önce ellerini iyice yıkadığından emin olun. Ayrıca, düzenli olarak çocuğunuzun özellikle evdeki tozların içerisinde ve dışarda toprakta oynadığı oyuncaklarını temizleyin.
 • Dengeli bir diyet için teşvik edin. Yüksek oranda demir ve kalsiyum içeren besinleri tüketmesi çocuğunuzdaki kurşun emiliminin azalmasını sağlar.
 • Bazı çocuk ürünlerinden ve oyuncaklarından sakının. Markasız oyuncaklar, eski oyuncaklar veya indirim mağazalarından olan oyuncakları ve özel satıcılardan alınan oyuncakları almaktan kaçının (bu oyuncakların kurşuna veya diğer zararlı maddelerden yapıldığından emin olana kadar). Özel mücevherleri çocuğunuza vermeyin. Düzenli olarak kurşun anımsama listesini kontrol edin ve unutmayınki kurşun test kitleri yeterince güvenli değildir. 
 • Yapay atletik alanlar çevresinde önlemler alın. Çocuğunuzun bu alanlar üzerinde yemek yemelerini önleyin, içecekler içiyorlarsa içmedikleri zaman kapaklarını kapatın. Bu alandaki oyunları bittiğinde buradaki tozlara solununm yolu il maruz kalmamaları için kıyafetlerini ters çevirin. Kıyafetleri değiştiremiyorsanız, çocuğunuzun araba içerisinde bir havlu veya bir batteniye üzerinde oturmasını sağlayın. Bulaşmış olan kıyafetleri, havluları ve battanieylerei ayrı ayrı yıkayın. Bu bölgelerde kullandığınız ayakkabıları evin içerisinde sokmayın. Bu alandaki oyunu bittikten sonra çocuğunuzu sabun ve su ile banyo yaptırın. 
 • Geleneksel ilaçlardan ve bazı kozmetikleri tüketmeyin. Geleneksel bir ilaç veya kozmetik ürününün kurşun içeriğ içermediğini bilmiyorsanız, çocuğunuzun kullanmasına izin vermeyin. 
 • Evinizi temiz tutun. Düzenli olarak yerleri ve diğer alanları sünger veya toz bezi ile silin. 
 • Kurşun ile çalıştıktan sonra önlemler alın. Kurşun ile çalıştıktan sonra, kıyafetlerinizi ayakkabılarınızı çıkarın ve bir duş alın. İş kıyafetlerinizi iş yerinde bırakın veya mümkün olabildiğince burada iş kayıafetlerinizi yıkayın. Bununla birlikte, hobi için tutulan sermik yapma gibi kurşun içerebilecek maddeleri çocuğunuzdan ve onların zaman harcadığı bölgelerden uzak tutun.

Çocuğunuzun kurşuna maruz kaldığını düşünüyorsanız, çocuğunuzun doktoruna kurşun kontrolü için bir kan testi yaptırmayı danışın. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.