​Miyom Doğumda Problem Yaratır mı?

Kadınların çoğunda görülen miyomlar gebelik döneminde de ortaya çıkabilir.Gebelikle beraber ortaya çıkan miyomların gebelikte sorun yaratabilir kanalları tıkayarak erken doğuma neden olabilir.

Miyomlar, rahimde oluşan ve genellikle iyi huylu olan tümörlerdir. Çok nadir de olsa kötü huylu olan miyomlar da vardır. Miyomlara günümüzde birçok kadında rastlanmaktadır. Özellikle de 35 yaşın üzerindeki kadınlarda miyom görülme sıklığı oldukça fazladır. Kimi zaman bu miyomlar birden fazla da olabilir.

Hamilelikte Miyom Oluşumu

Miyom kadınlarda her dönem ortaya çıkabilir. Bu dönemlerden biri de hamilelik dönemidir. Hamilelik döneminde oluşan miyomlar bebeğe zarar verebilir. Büyüyen miyomlar doğum kanalının tıkanmasına neden olur. Bu da normal doğumun gerçekleşmesini engeller ve sezaryen doğuma başvurulur. Sezaryen doğum kararının alınması için miyomun yerleştiği bölge de çok önemlidir. Eğer miyom rahim ağzında ya da rahim kanalında konumlanmışsa bebeğin doğumu sezaryen olarak gerçekleşir. Genellikle miyomlar hamilelikte çok fazla risk oluşturmasa da risk oluşturan miyom türleri de vardır.

Hamilelikte Miyomdan Kaynaklanan Problemler

Miyomların hamilelikte yol açtığı en büyük problemlerden birisi düşük riskidir. Miyomlar anne adaylarında düşük riski yaratmaktadır. Miyomlardan kaynaklı diğer problemlerden biri de erken doğumdur.Miyomlardan dolayı plasentanın erken ayrılması ya da doğumdan sonra plasentanın ayrılmaması gibi durumlar da gözlemlenebilmektedir. Miyomdan dolayı kanama da görülen bir diğer problemdir. Hamilelikte suyun erken gelmesi de bir başka miyom problemidir. Miyomlar genellikle hamilelikte rahatsızlığa neden olmamasına rağmen kimi zaman da yukarıda bahsedilen ciddi sorunlara yol açabilir. Miyomlar genellikle hamileliğe engel olmaz. Ancak rahim içi zarında oluşan miyomlar kimi zaman hamileliği engelleyebilir.

Hamilelikten Önce Miyom Tanısının Konulması

Eğer hamilelikten önce bireylerde miyom olduğu belirlenmişse ve bu miyomların hamileliği etkileyeceği düşünülüyorsa, hamilelikten önce miyomlar alınmalıdır. Miyomun tedavisi de hasta için en uygun olan tedavi olmalıdır. Çünkü miyom alındıktan sonra bazı problemler meydana gelebilmektedir. Bu da hamileliği olumsuz etkileyebilir. Daha önceki gebeliklerinde miyom problemi yaşamış kadınlar da mutlaka ikinci hamileliklerinden önce miyomlarını en uygun tedavi şekli ile aldırmalıdır. Miyomlar alınsa da sonrasında yeniden miyom oluşabildiğinden dolayı hamilelik süresince miyomların takibi yapılmalıdır.

Hamilelik Döneminde Miyom Tanısının Konulması

Hamilelerde belirlenen miyomlar mutlaka iyi bir şekilde takip edilmelidir. Aksi halde büyüyen miyomlar bebeğe ve anneye zarar verebilir. Miyom ağrıya neden olabileceği için bu dönemde doktorun önerdiği bir ağrı kesici alınabilir. Genellikle hamilelik esnasında miyom alınmaz. Bu çok nadir bir durumdur. Eğer miyomun konumu normal doğuma izin vermeyecek şekildeyse, sezaryen doğum ile bebek dünyaya getirilir. Sezaryen doğum esnasında miyomlar çıkarılmaz çünkü bu kanamaya neden olabilmektedir. Geçmişte miyomlarını ameliyat ile aldıran anne adaylarının bu ameliyat ile rahim iç kasları zarar görebilir. Bu durumda yine normal doğum yerine sezaryen doğum tercih edilir. Ameliyatta rahim iç kasları zarar görmeyen anne adayları da rahim yırtılma riskine sahip olduklarından genellikle sezaryen doğum yapmaktadır.

Sağlıkveyaşam

29 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.