Miyom Tedavisi

Kadınlarda sık görülen miyomların tedavisi nasıl yapılır? Miyomların hangi durumlarda ameliyatla alınması gerekir ? Merak ettiklerinizin tüm cevabı yazımızda.

Miyomlar büyüklüklerine göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedirler. Bunlar; ilaçla tedavi, miyomun ameliyat ile alınması ve gözlem olarak üçe ayrılmaktadır. Doktorun hangi tedaviyi tercih edeceği miyomun büyüklüğü, bulunduğu yer, hastanın çocuk sayısına göre değişmektedir.

Eğer miyomlar çok küçük boyutlarda ise bu durumda ameliyat ya da ilaçla müdahaleye gerek yoktur. 1 ile 5 santim arasında olan miyomlarda doktor herhangi bir tedavi uygulamadan belirli aralıklarla hastayı ultrasonla muayene eder. Eğer miyom bu süreçte büyürse doktor gerekli görürse ameliyat ya da ilaçlı tedaviye başlayabilir, fakat miyomun küçük olduğu durumlarda ameliyata gerek yoktur. Sadece düzenli aralıklarla kontrole gitmek yeterli olacaktır. Kadınlarda miyom varsa menopoza girildiğinde bu miyomlarda küçülme görülmektedir. Bu yüzden hasta orta yaşı geçmişse ve menopoza girmesi yakınsa bulunan miyomun boyutları da küçükse alınmadan hastanın menopoza girmesi beklenir. Eğer miyomlar hastada aşırı kanamalara buna bağlı olarak da kan kaybına sebep oluyorsa o zaman miyomun boyutları önemli değildir miyom ameliyatla hemen alınır.

Miyom tedavilerinde en sık kullanılan ve kesin çözümü olan yöntem ameliyattır. Bu ameliyatlar sadece miyomun alındığı ya da tehlike arz eden durumlarda rahiminde alındığı ameliyatlar olarak ikiye ayrılır. Miyomların ilaçla tedavi edilerek yok edilmesi çok tercih edilen bir tedavi değildir. Fakat bazı durumlarda tercih edilebilir. Bu ilaçlar miyomu yok etse de tekrar etme olasılığı bulunmaktadır.

Aysel ÇİFTÇİ

Aysel ÇİFTÇİ

08 Mart 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.