Nasıl mutlu olabilirsiniz: Mutluluğu yetiştirmenin ipuçları

Nasıl mutlu olabileceğinizi öğrenebilir misiniz? Tabi ki ! Bu ipuçlarını kullanarak nasıl daha fazla mutlu olabileceğinizi öğrenin.

Nasıl mutlu olabilirsiniz: Mutluluğu yetiştirmenin ipuçları

Nasıl mutlu olabileceğinizi biliyor musunuz? Veya mutluluğun sizi bulmasını mı bekliyorsunuz?

Sihirli bir perinin değneğini dokundurmasını beklemeyin, mutluluk bir sihir değildir. Bu size olan birşey değildir. Sizin yetiştirip büyüteceğiniz birşeydir. 

O halde neyi bekliyorsunuz? Nasıl mutlu olabileceğinizi araştırmakla başlayın.

Nasıl mutlu olabilirsiniz : Bilim ne söylüyor

İnsanların mutluluk ile ilgili bildirimlerindeki varyasyonda veya yalnızca yüzde 10 unda durumlardaki farklılıklar ile açıklanabilmektedir. Bu durum da mutluluğun kişiliğe bağlı olduğunu ve düşüncelere ve davranışlara göre değişebileceği görünmektedir. 

Yani, evet, nasıl mutlu olabileceğinizi ya da en azından nasıl daha mutlu olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sizde diğer birçok insan gibi zengin doğmanın, güzel olmanın veya stressiz bir yaşamın mutluluk getirebileceğini düşünebilirsiniz, ancak gerçek şudur ki zenginlik, güzellik veya az stres gibi nimetlere sahip olan kişiler ortalama olarak bu nimetlerden zevk almayan insanlara göre daha az mutludur. 

Sezgisel olarak mutlu olan insanlar, bu mutluluklarının yaşam tercihlerine bağlı olarak geliştiğini bilmektedir, ve hayatları aşağıdaki etmenler üzerinedir : 

 • Aileye ve arkadaşlara zaman ayırmak
 • Sahip oldukları şeyler ile memnun olma
 • Optimistik bir bakış açısını korumak
 • Bir amacı olduğunu unutmamak
 • Anı yaşamak

Nasıl mutlu olabilirsiniz: Deneyin, deneyin, deneyin

Mutluluğu arıyorsanız, sizin seçimleriniz, düşünceleriniz ve mutluluk seviyenizi etkileyebilecek hareketleriniz iyi haberdir. Bu durum bir düğmeyi açıp kapatmak kadar kolay bir durum değildir, ancak mutluluk seviyenizi arttırabilirsiniz. Burada sizi mutlu edebilecek bir yolu nasıl çizebileceğinize bir göz atın. 

İlişkilerinize yatırım yapın

Kendinizi mutlu insanlar ile çevreleyin. Sizin ruh halinizi iyileştirecek insanlar ile kendinizi çevrelemeniz oldukça yararlı olacaktır. Ve kendinizi mutlu ederek, etrafınızdaki kişilere de onlardan aldığınız mutluluğu paylaşarak çoğaltabilirsiniz. 

Aile ve arkadaşlar yaşamdaki başarılarınızı kutlamanıza yardımcı olurlar ve en zor zamanlarınızda size destek olurlar. Bu destek ailenizden ve arkadaşlarınızdan rahatlıkla gelmesine rağmen bu ilişkiler beslenmelidir. 

Duygusal dünyanızı nazik kelimeler ve hareketler üzerine kurun. Eleştirilerde dikkatli ve nazik olun. İnsanların sizin için yaptıkları şeylerin farkında olduğunuzu ve onları takdir ettiğinizi, ve onların sizin hayatınızın bir parçası olduğunu belirtin. 

Minnettarlığınızı ifade edin

Minnettarlık teşekkür etmekden çok daha fazlasıdır. Bu yaşam için bir minneti takdir ve beğeni duygusudur. Geleceğinizi düşünmeden yaşama devam etmek kolaydır. Genellikle, iyi olan şeylerin takdir edilmesi için ciddi bir hastalıkların veya trajik olayların olması gerekir. Minnettarlığınızı belirtmek için birşeylerin olmasını beklemeyin. 

Minnettarlığı alışkanlık haline getirin. Hergün sizi mutlu eden en az birşeyi tanımlayın. Kötü düşünceler içerisinde kendinizi buluyorsanız, onun yerine bir tane iyisini koyun. Örneğin "Kız kardeşim benim doğum günümü unuttu" yerine "En zor zamanlarımda kız kardeşim yanımda olmuştur."

Uyumadan önce minnettar olmanın son düşünceniz olmasını sağlayın. Sabah uyandığınızda ise minnettarlığın ilk düşünceniz olmasını sağlayın. 

Mutluluğu yetiştirin

Olaylara pozitif tarafından bakmayı öğrenin. Bir Polyanna olmak zorunda değilsiniz, kötü şeyler de olabilir. Ancak negatif rengin hayata olan bakış açınızın tümünü almasına izin vermeyin. Unutmayın ki sizin için iyi görünen şeyler kötü de çıkabilmektedir. 

Doğal olarak optimistik bir insan değilseniz, pesimistik düşüncelerinizi değiştirmeniz zaman alabilir. Varolan negatif düşüncelerinizi tanımlamak ile başlayabilirsiniz. Daha sonra bir adım geri atın ve kendinize anahtar soruları sormaya başlayın : 

 • Durum düşündüğüm kadar kötü mü?
 • Bu duruma bakabileceğim başka bir yön var mı ?
 • Bu durumdan gelecekte kullanabileceğim ne gibi bir deneyim kazandım ?

Amacınızı bulun

Amaçlarına veya hedeflerine ulaşmak isteyen insanlar (bahçeyi geliştirmek, çocukların bakımı veya birinin maneviyatı) hedefleri olmayan insanlara göre daha mutludurlar.

Bir hedefe sahip bir amaç duygusunun olması, özgüven yaratır ve insanları bir araya getirir. Sizin için anlamlı olan çalışma sürecini kadar hedefinizin ne olduğu da önemli değildir.

Günlük aktivitelerinizi, uzun dönemli aktivitelerinizi ve hayatınızın amaclarını hizalamayı deneyin. Araçtırma çalışmaları ilişkilerin büyük bir anlam ve bir yaşama amacı sağladığını öne sürmektedir. Bu nedenle anlamlı ilişkilerinizi besleyin. 

Aşık olduğunuz kişiyle nişanlandınız mı? Nişanlanmadıysanız, amacınızı bulmayı nasıl keşfedebileceğiniz ile ilgili bu soruları kendinize sorun : 

 • Benim için önemli olan nedir ve neler bana enerji verir ?
 • Gurur duyabileceğim başarılarım nelerdir ?
 • Başkalarının beni nasıl hatırlamasını istiyorum ?

Anı yaşayın

Mutluluklarınızı daha az işiniz olduğu bir zamana ya da daha az stresli olduğunuz bir zamana ertelemeyin. O gün asla gelmeyebilir. 

Bunun yerine, hergün küçük mutlulukları tercih edin. Gelecek veya geçmiş ile ilgili kaygılanacağınıza şu an ki durumunuzda ki pozitif gelişmelere odaklanın.

Sağlıkveyaşam

05 Ekim 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.