Normal adet düzeni: Adet döngüsü nasıl olmalı

Hamilelik döneminde adet düzeni nasıl olmalıdır. Detayları inceleyiniz.

Adet kanaması; kadınlarda rahim iç zarının hormonlarındaki değişiklik sonrasında dökülmesine denir. Hamile olan ya da menopoza giren kadınlarda bu durum gözükmez. Düzenli olarak adet gören kadınlarda 28 günde bir olarak görülür. Adet kanamaları günümüzde kız çocuklarının ergenliğe girdiğinin de işareti olarak görülür. Ve bazı yerlerde adet kanaması gören kız çocukları ilk adetinin arkasından hemen evlendirilir. Kız çocuklarının ergenliğe adım attığı bu ilk adete "menarş" denilmektedir. Adet gecikmelerinde 21-35 gün arası normal kabul edilirken 35 gün sonrasında bir kadın doğuma giderilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet kanamaları kişinin bünyesine bağlı olarak 3-7 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yine kişinin bünyesine bağlı az ağrılı çok ağrılı, az kanamalı çok kanamalı olarak farklılıklar göstermektedir. Adet olan kadınların cinsel ilişkiye, havuza, denize girmeleri tavsiye edilmez. Adet düzeninin bozan durumları ise şöyle sıralayabiliriz; tiroid hastalıkları, gebeli, kan hastalıkları, üzüntü, enfeksiyon, stres, spiral, hormonsal problemler, doğum kontrol ve buna benzer haplar, iyi huylu tümör, kanserler. Bunların dışında ilk defa adet görmeye başlayan genç kızlarda da ilk yıl adet görme düzensizlik gösterir.

Adet kanamasının ağrısında doktora sorularak ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrıyı kesmek için; sıcak su torbaları, ılık bir duş, hafif sporlar yapmak, ağrı olan bölgeye daire şeklinde masaj uygulamak ve mümkünse uyumak. Adet kanamasında hijyene de daha fazla önem gösterilmesini unutmayınız.

Sağlıkveyaşam

14 Eylül 2016

Yorumlar

  • Kübra 14 Aralık 2017

    Merhaba 24 yaşındayım ve adet döngümü 4 aydır takip ediyorum. 28 günde 1 görüyordum ancak son 4 aydır 24 26 veya 23 günde 1 görüyorum süresi de 6 gün. Normal bir düzende mi değilmi anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

  • Nurhan 09 Aralık 2017

    Merhaba oğlum bir yaşında adet oldum bu ay dört gün gecikme oldu normalmi?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.