​Öpücük Hastalığı (Enfeksiyöz Mononükleoz) Nedir?

Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen hastalığın asıl adı enfeksiyöz mononükleoz hastalığıdır.Tükürük yoluyla bulaşan bu hastalık virüslerin neden olduğu enfeksiyondur.

Tıbbi terim olarak, mononükleoz olarak bilinen öpücük hastalığı bir çeşit virüs ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın ana sebebi ise öpüşme, hapşırma gibi tükürük yolu ile yayılması ve bulaşmasıdır. Hastalık bireyin her yaş grubunda görülebilir, bebek, çocuk, genç ve yaşlı birçok insanda dikkat edilmezse görülme olasılığı artmaktadır.

Öpücük Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Öpücük hastalığının belirtilerinin başında, hastada görülen halsizlik yorgunluk , ateş, baş ağrısı, bademciklerin şişmesi sayılabilir. Belirtilerin görülmeye başlaması ile birlikte doktora gidilmesi tavsiye edilir. Aksi taktirde hastalık daha ileri boyutlara ulaşarak, sarılık, hepatit ve anemi hastalıklarına kadar ilerleyebilir, Hastalığın başlangıcında tedavi olunması kişiyi olası daha büyük hastalıklardan korur. Tedavisi geciktirilen öpücük hastalığının iyileşme sürecini de uzatır.

Çocuklarını Öpmeyin, Öptürmeyin!

Aile bireyleri her şeyden önce çocuklarını her türlü mikrobik ortamdan korumak zorundadır.Bunun dışında grip ve nezle gibi enfeksiyona bağlı hastalıkların olduğu ortamlarda da bulunmaması çocukların sağlığı için oldukça önemlidir.Öpücük hastalığıda tükürük yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Yeteri kadar hijyene sahip olmayan kişilerin çocukları öpme isteği engellenmelidir. Bu durumda çocuğun enfeksiyon kapma riski de azalmış olur. Hastalık çocuklara çok daha kolay bulaşır aynı durumlar yetişkinler için desöz konusudur. Yetişkin bireylerde de görülen öpücük hastalığı kişinin normal hayatını yaşamasında zorluk çekmesine sebep olmaktadır. Sürekli yorgunluk ve halsizlik ile ağrı sızı içerisinde dolaşan bir yetişkinin iş yaşamından aile yaşamına kadar olumsuzluklar yansımaktadır. Bu sebeple yaşamımızın her anında hastalıklar konusunda hassas ,bilinçli olmalı ve tedavi sürecini geciktirmeden hastalığın teşhisi için muhakkak uzmana gitmelisiniz.

Öpücük Hastalığının Tedavisi

Öpücük hastalığının tedavisinde, her hastalıkta olduğu gibi istirahat şarttır. Doktorunuz tarafından verilen istirahatın geri çevrilmemesi ,istirahat ve uygun ilaç tedavisi ile hastalığın iyileşmesi için gereken özveride bulunmanız gerekir. Tedavi esnasında C vitamini alımı hastalığın daha rahat atlatılması için önemli bir unsurdur. Hastalığın iyileşme süreci 1 ila 3 hafta arasında değişmektedir,bu tamamıyla kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasına bağlıdır. Bağışıklığı zayıf olan, sigara ve alkol tüketimi olan kişilerin hastalığı atlatma süresi oldukça uzun olabilir. Yetişkinlerin hastalığı atlatması çocuklara oranlara daha zor olmaktadır. Çocukların sürekli gelişim halinde olmaları ve kötü alışkanlıklardan uzak bir yaşama sahip olmaları ilaç tedavileri ile daha kolay bir iyileşme süreci geçirmelerini sağlar. Tedavi sürecinde suyun önemi büyük olup, bol miktarda sıvı alınması önerilir. Vücudun sıvı kaybının önüne geçilmesi, boğaz kuruluğunun önüne geçilmesi ağrıların azalmasını sağlar. Vücudunuzu yoracak aktivitelerden uzak durmanız da hastalığın iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar.

Sağlıkveyaşam

12 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.