Parkinson hastalığında yürüyüş bozuklukları nelerdir?

Parkinson hastalarında yürüyüş bozuklukları ciddi bir problemdir. Hastanın günlük yaşam aktivitesini, sosyal işlevselliğini oldukça olumsuz etkilemektedir. Öncelikle bizim normal yürüyüşümüz dik postürde ne öne ne arkaya eğik olmadan, belli genişliklerde adımlar atarak, adım atarken önce topuğumuzun ardından ayakucumuzun yere bastığı şekilde, yanlarda da kollarımızı sallayarak oluşur. Yürüyüşümüzün oluşmasında da bizim dengemiz, reflekslerimiz ve hareket kabiliyetimiz etkilidir. Parkinson hastalığında da bu üç faktör de etkilenmektedir. Yürüyüş bozuklukları belki de hastalığın ilk bulgusudur. Hatta hareketlerde yavaşlama oluşmadan dahi hastaların yürürken tek taraflı kolunu sallamaması ilk bulgulardan birisidir.

Yürürken zamanla kol sallamama, her iki tarafa doğru yayılarak hastalarda robot gibi bir yürüyüş oluşturmakta ve yürürken dengeyi olumsuz etkileyebilmektedir. İlerleyen hastalarda boynun ve gövdenin öne doğru eğilmesi, kalça ve dizlerin daha bükük hal alması, adımların yavaşlaması ve adım genişliklerinin kısalması, yürürken ayakları yere sürterek yürümesi yürüyüşü oldukça yavaşlatmaktadır. Eklem sertlikleri, yavaşlayan hareketler ve reflekslerde, yürürken dönüşlerde problem oluşturabilmektedir. Düşme riski oluşturmaktadır. Zaman içinde oluşan denge problemleri de düşme riskini artırmaktadır. Daha da ilerleyen hastalarda harekete başlama güçlüğü ile birlikte yürüyüşe başlayamamak, yürürken ani donmalar yani ayak tabanı sanki yere yapışmış gibi yerden kaldıramamak ve donmayla birlikte düşmeler görülebilir. Hastalık daha da ilerlediğinde yürürken küçük adımların giderek daha da küçülmesi ve hızlanması, öne doğru eğilmeyle birlikte öne düşmeler ciddi bir problemdir.

Yorumlar

  • SÜZAN ÇELİK. 06 Ocak 2018

    Ben parkinson hastasıyım.Sağolun varolun.Hiç bir yerde bulamadığım bilgileri okudum,.Şuanda ilaç kullanıyorum titremelerim azaldı fakat uyku bozukluğu ve huzursuz bacak sendromu başladı yeniden dr a gidicem bakalım o ne diyecek.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.