Piercing : Komplikasyonları nasıl önleyebilirsiniz

Piercing oldukça popülerdir ancak riskleri gerçektir. Kendinizi nasıl koruyabileceğinize aşağıdaki ipuçları ile bir göz atın. 

Kulaklarınızdan dudaklarınıza ve hatta göbek deliğinize kadar, piercingler oldukça popülerdir ve yaptırılması kolaydır. Piercinglerin takılmasının kolay olması sizi araştırma yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Piercingler riskler taşımaktadır ve komplikasyonlara neden olabilmektedir. Şu anda vereceğiniz kararlar (piercing in nereye takılacağını ve nasıl bakım yapılması gerektiği) enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. 

Riskleri öğrenin

Bir piercing in mücevher olarak kullanılması işlemi kulak, burun, kaş, dudak, dil veya vücudun başka bir bölgesine anestezi kullanmadan bu bölgelere açılan bir delik ile yapılmaktadır. Genellikle kulak memesinde kullanılan piercingler vücudun diğer bölümlerine takılan piercinglere göre daha az riskli olsada, herhangi bir piercing enfeksiyon ve diğer komplikasyonların risklerini taşımaktadır. Bu risklerden bazıları şunlardır : 

 • Alerjik tepkimeler. Bazı piercingler (özellikle nikel içeriyorsa) alerjik tepkimelere neden olabilmektedir. 
 • Oral komplikasyonlar. Diliniz de kullandığınız bir piercing dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilmektedir. Yeni bir piercing sonrasıdilinizin şişmesi çiğneme ve yutma ve bazen nefes almayı etkileyebilmektedir. 
 • Deri enfeksiyonları. Bir deri enfeksiyonunun meydana gelmesi piercing işlemi sonrası muhtemeldir. Deride kızarıklıklar, şişkinliklere ağrılara neden olabilmektedir. 
 • Diğer deri problemleri. Piercing yaralara ve keloidlere (deri üzerinde büyüyen yara izi) neden olabilmektedir. 
 • Kan yoluyla bulaşan hastalıklar. Piercing işlemi sırasında kullanılan ekipman enfeksiyonlu bir kan taşıyorsa, hepatit B, hepatit C, tetanos ve HIV gibi çeşitli kan yolu ile bulaşan hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz. 
 • Yırtılma veya travma. Piercing yanlışlıkla bir yere takılabilir, bu da muhtemelen yırtıklara neden olabilmektedir. 

Alerjik bir reaksiyon, enfeksiyon veya piercing yanında bir cilt problemi meydana gelirse, ilaç veya diğer tedavi yöntemleri (muhtemel mücevher çıkarılmasında) gerekebilir. 

Hazır olduğunuzdan emin olun

Bir piercing taktırmadan önce, kendi kendinize bu vücut sanatını kesinlikle isteyip istemediğinizi kendinize sorun. Ayrıca piercingi hangi bölgeye yaptıracağınızı belirleyin, gerekiyorsa o bölgeyi gizleyebileceğiniz bir yeri belirleyin. Piercing ile ilgili endişeleriniz varsa birgün istemeyeceğinizi düşünüyorsanız, kendinize düşünmeniz için biraz zaman verin. Kendinizi piercing taktırmak için baskı altında hissetmeyin, ve alkol veya uyuşturucu maddelerin etkisindeyseniz piercing taktırmayın. 

Güvenli uyarılarının üzerinde durun

Piercing in üvenli bir şekilde uygulanacağından emin olun, ve bazı sorulara cevaplayın : 

 • Piercing uygulamasını kim yapar? Piercing uygulamasını kendi kendinizie uygulamaya ve eğitimi olmayan bir arkadaşınıza uygulatmaya çalışmayın. İyi bir piercing stüdyosuna giderek düzenli olarak çalışan eğitimli uzmanlara bu uygulamayı yaptırın. Unutmayın ki düzenleme gereksinimleri ve ruhsat standartları ülkeden ülkeye göre değişiklikler göstermektedir. Bu yerel ruhsat ve düzenlemler ile ilgili bilgiyi bölgenizde bulunan sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz. 
 • Piercing i uygulayan kişi eldiven takıyor mu? Piercingi uygulayan kişinin ellerini yıkadığından ve her piercing için yeni bir çift eldiven kullandığından emin olun. 
 • Piercing uygulayan kişi uygun ekipmanı kullanıyor mu? Kulak memesi piercingleri için, piercing uygulayan kişiler genellikle kulak memesini delmek için kulak tabancası kullanırlar. Diğer vücut piercingleri için, piercing ugulayan kişi genellikle vücudun bir bölümüne bir iğne batırır ve açtığı deliğe piercingi yerleştirir. Piercing i uygulayan kişinin yeni ve sterilize edilmiş iğne kullandığından emin olun. 
 • Piercing i uygulayan kişiler atılmayan ekipmanları sterilize ediyor mu? Piercing uygulamasını yapan kişinin yenilenmeyen ekipmanları sıcak sterilize cihazı (otoklav) ile sterilize ettiğinden emin olun. Otoklav ile sterilize edilemeyen ekipman varsa, bu ekipmanların bir dezenfekten veya her kullanım sonrası temizleyici bir solüsyon ile dezenfekte edildiğinden emin olun. 
 • Piercingi uygulayan kişi hipoalerjenik takılar kullanıyor mu? Cerrahi kalite de çelik, titanyum, niyobyum veya 14 ile 18 kara altın kullandığından emin olun.

Piercing bakımını iyi yapın.

Yeni piercing çevresindeki deri yavaş yavaş şişebilir, kızarabilir ve birkaç gün için hassaslaşabilir. Bölge de hafif kanamalar dahi olabilir. Piercing iyileştikçe, beyaz veya sarı renkte bir iltihap akabilir. Enfeksiyonu önlemek için iyileşmeyi sağlamak için, piercing inize iyi bakın : 

 • Ağızda bulunan piercingleri gargara ile temizleyin. Dilinizde, dudağınızda veya yanağınızda piercing varsa, alkolsüz, anti bakteriyel bir ağız gargarası ile temizleyin veya steril bir tuz solüsyonu ile her yemekten sonra ve yatağa gitmeden önce gargara ile temizleyin. Yeni, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile oluşabilecek bakterileri önlemek için dişlerinizi fırçalayın.
 • Anti bakteriyel bir sabun ile cildinizi temizleyin. Derinizin üzerinde piercing varsa, o bölgeyi günde bir veya iki defa o bölgeyi antibakteriyel bir sabun ile temizleyin. Bölgeyi temizlemeden önce ellerinizi iyi bir şekilde yıkayın. Pamuklu bir çubukla kabuklanmaları temizleyin. Cildinizi kurutacak alkol ve peroksid uygulamayın. Ayrıca piercingin olduğu bölgeye oksijen gitmesini önleyen yağ veya merhemleride kullanmayın. 
 • Yüzmeden kaçının. Havuzların, sıcak küvetlerin, nehirlerin, göllerin ve piercing bölgeniz iyileşirken vücudunuza değecek sulardan uzak durun.
 • Piercing inizle oynamayın. Yeni takılmış bir piercing e dokunmayın veya onu temizlemiyorsanız sallamayın. Kıyafetlerinizi piercing den uzak tutun. Herhangi bir takılma veya oynama cildinizi tahriş edebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir. 
 • Piercing in takıldığı bölgede kalmasını sağlayın. Piercinglerin çoğu altı hafta içerisinde iyileşmektedir, ancak bazı tipleri iyileşmek için birkaç ay veya daha fazla süre alabilmektedir. Deliğin kapanmaması için piercingin bu iyileşme sürecinde yerinde kalmasına özen gösterin. Piercing iyileştikten sonra, piercingi çıkarttığınızda, o bölgede bir delik veya bir girinti olabilir. 

Piercinginzin enfeksiyon kaptığını düşünüyorsanız veya piercing in düzgün bir şekilde iyileşmediğini düşünüyorsanız, doktorunuz ile iletişme geçin. Uygun bir tedabi potansiyel ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilmektedir. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.