Rahim İçi Poliplerin Nedenleri Nelerdir?

Rahim içinde meydana gelen polipler küçük tümörlerdir. Bu küçük tümörler genellikle de zararsız ve iyi huyludur. Polipler yalnızca rahim ağzında ve rahim içinde oluşmaz. Ses tellerinde ve bağırsaklarda da polipler oluşabilir. Polipler halk arasında et parçası olarak da adlandırılmaktadır.

Rahim içi poliplerin nedenleri tam olarak ortaya konamamaktadır. Rahim içi polipleri genellikle rahim duvarının kalınlaşması olarak adlandırılan endometrial hiperplazi ile birlikte görülmektedir. Bundan dolayı da östrojen hızının fazla olması rahim içinde poliplere neden olduğu söylenebilmektedir. Poliplerin genetik faktörlerden kaynaklı olabileceği de tıp dünyasında araştırılan bir konudur.Sigara kullanan bireylerde de rahim içinde poliplere rastlanabilmektedir. Doğum kontrol hapları da rahim içi poliplere neden olan başka bir etkendir. Fazla doğum yapan kadınlarda rahim içi poliplere rastlanabilmektedir. Meme kanseri tedavisi olan bireylerde de rahim içinde polip oluşabilmektedir.Rahim içi polipleri kadınlarda sık rastlanan bir durumdur ve kesin nedenleri henüz ortaya konamamıştır. Her yaştan bireylerde görülebileceği gibi genellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülmektedir.

Rahim İçi Poliplerin Belirtileri: Rahim içi belirtiler genellikle bir belirti göstermez. Doktorda başka bir muayene olurken ya da yıllık kontroller yapılırken gözlemlenebilir. Kimi zaman farklı bir nedenden ötürü yapılan rahim ameliyatları sonrası patolojiden gelen sonuçlara da rahim içi poliplerin olduğu ortaya çıkabilir.Rahim içi poliplerin en sık görülen belirtisi kanama bozukluğudur. Adet kanamasının normale göre çok daha fazla olması, adet dönemi değilken kanamalar görülmesi, menopozdan sonra bile kanamaların görülmesi rahim içi poliplerin en sık görülen belirtileridir. Kimi zaman adet kanamasından sonra kahverengi lekelenmeler görülebilir. Bu durumun sebebi rahim içi polipler olabilir. Bazı rahim içi polipler rahim ağzından dışarı sarkabilir. Bu polipler cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olabilir.Rahim içi poliplerin kısırlığa neden olduğu düşünülmektedir. Hamilelik döneminde de polipler sıkıntı oluşturmaktadır. Eğer hamilelik döneminde embriyo polipin üzerine gelirse gelişimini tamamlayamayabilir. Bunun dışında eğer embriyo polipe gelmezse ve rahim içinde kalırsa hamilelik yine de tehlike altında olabilir. Yani rahim içi polipler iki şekilde de hamilelik için olumsuz bir etkendir.

Rahim İçi Polipler Nasıl Teşhis Edilir: Rahim içi poliplerin büyük olanlarının teşhisinde histerosalpingografi kullanılır. Bu yöntem yalnızca büyük polipler için etki etmektedir. Küçük poliplerin teşhisinde ise bu yöntem pek fazla işe yaramamaktadır. Poliplerin tanısında en fazla kullanılan ve en iyi sonuç veren yöntem ise sonohisterografidir. Bu yöntem en güvenilir olandır.

Rahim İçi Polipler Nasıl Tedavi Edilir: Rahim içinde oluşan poliplerin tedavisinde en yararlı yöntem bu poliplerin çıkarılmasıdır. Histereskopi poliplerin çıkarılmasında çok büyük bir yardımcıdır. Rahim içini görmek mümkün olduğu için poliplerin tamamen çıkıp çıkmadığı da gözlemlenir. Polipler rahim içinden çıkarılarak incelemek üzere patolojiye verilir. Kullanılan bir diğer yönteme ise kürtaj adı verilmektedir. Kürtaj yöntemi ile polipi parçalamaya yöneliktir. Böylece parçalanan polip ortadan kalkar. Ancak bu yöntem histeroskopi ile kıyaslandığı zaman daha yetersiz kalmaktadır. Çünkü kürtaj yönteminde rahim içini detaylı görmek mümkün değildir. Fakat histeroskopi ile poliplerin çıkarılmasında daha güvenilir sonuçlar elde edilir. Kürtaj yönteminde bazı polipler görülmezse rahim içinde kalmaya devam ederler. Yani tedavi tam olarak sonuçlanamaz. Polipler bu yöntemlerden biri ile ortadan kaldırılabilir. Fakat polipler kesinlikle bir daha ortaya çıkmaz demek yanlıştır. Tam tersine polipler tekrardan meydana gelebilir. Bu nedenle düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmek gerekir.

Sağlıkveyaşam

04 Ocak 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.