Sezaryen Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen doğum normal doğuma göre daha kolay gibi görünsede risklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.Sezaryen doğum sonrası anne adayının yapması gerekenler neler ve sezaryen sonrası nelere dikkat etmeli hepsi yazımızda.

Anne adayları genel olarak normal doğumdan korkarken, sezaryen doğuma karşı korku duymamaktadır. Hatta tercih hakkı anneye bırakıldığı zaman eskiden genel olarak sezaryen doğumu tercih ederlerdi. Ancak günümüzde getirilen sınırlamalar sayesinde anneler normal doğuma yönlendirilmekte ve zorunlu koşullarda sezaryen doğuma başvurulmaktadır. Sezaryen doğumda anne hiçbir şey hissetmediği için anne için kolay olan doğum şekli olmaktadır. Normal doğumda da doğum esnasından anneler genel olarak tedirginlik duymaktadır. Ancak her ikisi kıyaslandığında doğum sonrası normal doğum yapan kadınlar, sezaryen doğum yapan kadınlara göre daha çabuk ve kolay günlük hayatlarına geri dönmektedir.

Sezaryen doğum yapan anneler bebeğiyle birlikte ortalama iki gün sonra taburcu edilmesine rağmen iyileşmeleri yaklaşık 2 ayı almaktadır. Tabi ki bu süre içinde ve sonrasında dikkat etmeleri gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Peki, anne adayı sezaryen doğum sonrası neler dikkat etmesi gerekmektedir? Ya da sezaryen doğum sonrası anne adayı neler yapmalıdır?

  • -Sezaryen doğum yapan kadınların sütünün daha az geldiğiyle ilgili toplumda bir söylenti bulunmaktadır. Ancak doğum şekliyle sütün bir ilgisi bulunmamaktadır. Siz ne kadar çok emzirirseniz aslında sütünüzde o kadar çok gelecektir. Sezaryen doğum yapan anne adaylarının sütü yalnızca birkaç gün geç gelebilir. Ancak süt miktarıyla doğumun hiçbir ilgisi yoktur. Sezaryen doğum yaptıktan sonra da bebeğiniz emmek istediğinde daima emzirmelisiniz. Sütüm gelmiyor diye emzirmeme yapmamalısınız. Emzirmek hem anne için hem de bebek için çok önemlidir. Özellikle emzirirken anne ve bebek arasında güçlü bir bağ oluşmaktadır.
  • -Sezaryen ameliyattan genel olarak üç gün sonra duş alınabilir ve ameliyatlı bölgeye su değebilir. Ancak bu durum bazen dikişinize göre değişkenlik gösterebilir. Bunun için de mutlaka bir doktor tavsiyesi almanız gerekmektedir.
  • -Sizin iyileşmeniz için dinlenmeniz çok önemlidir. Bunun için de fırsat buldukça uyumalı ve fırsat buldukça dinlenmelisiniz. Bu sayede iyileşme süreniz de hızlanmış olacaktır.
  • -Normal doğum daha hasarsız bir süreç olduğu için günlük aktivitelere geri dönmek çok daha kolaydır. Sezaryen durumda bu biraz daha zaman almaktadır. Ancak dikiş ağrılarınız geçtikten sonra günlük egzersizler yapmaya, yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz. Günde ortalama 20 dakika yürüyüş yapmanız aldığınız fazla kilolardan kurtulmanızda büyük öneme sahiptir.
  • -Doğumdan sonra yaklaşık bir ay süren bir kanama süreci vardır. Vajinal kanama sürecinde yalnızca ped kullanılmalıdır. Bazı kadınları tıpa kullanılmaktadır. Bu çok yanlış bir yöntemdir ve kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayrıca vajina içi yıkama gibi durumlarda yapılmamalıdır. Normal bir adet süreci gibi bu bir aylık süreç atlatılmalıdır.
  • -Sezaryen doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmenizde yine size bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 4 ile 6 hafta arasında olan bu sürece doktorunuza danışarak karar vermelisiniz.
Suna TAŞTAN

Suna TAŞTAN

13 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.