Sezeryan Ameliyatı: Estetik Cilt Dikişi?

Kadınların karın bölgesinin katmanlar halinde kesilmesinin hangi yöntemlerle dikilmesi gerektiğini öğreneceksiniz.

Sezaryen ameliyatında karın bölgesi katmanlar halinde kesilmektedir. Doğum gerçekleştirildikten sonra bu katmanlar teker teker dikilerek ameliyat tamamlanmış olur. Bu dikişlerin katmanlar şeklinde atılması hem görüntü açısından hem de yaranın enfeksiyon kapmaması adına önemlidir. Sezaryen ameliyatlarında genelde karın alt kısmına yatak bir kesik atılmaktadır. Gerektiği durumlarda ise çok nadir de olsa karın alt kısmına dikey bir kesik de atılabilir. Doğumdan sonra bu kesiğin kapatılması da aynı işlemlerle sağlanır. Bu yöntemlerden yatay kesi olanı hem görünüş açısından hem de hastanın daha çabuk iyileşmesi açısından daha iyidir.

Günümüzde sezaryen doğumlarda artık cilt altına dikiş atılmaktadır. Buna da estetik dikiş denilmektedir. Bu yöntemde dikiş kendiliğinden erir ve çok fazla iz bırakmaz. Bir diğer yöntem ise zımba yöntemidir. Bu yöntemde günlük hayatımızda kullandığımız zımbaya benzer dikiş atılır ve hastanın birkaç hafta sonra dikişleri alınır. Dikişlerin alınması sırasında hasta ağrı hissetmez. Bir diğer dikiş yöntemi ise tek tek atılan ve kendiliğinden iyileşmeyen alınması gereken dikişlerdir. Şeffaf bir bant yardımıyla yaraların bantlanması da bir diğer yöntemdir. Bu oldukça pratik bir yöntemdir ve gerilimin çok olmadığı yaralarda tercih edilmektedir.

Artık günümüzde en çok estetik dikiş kullanılmaktadır. Bir diğer çok kullanılan yöntem ise zımba yöntemidir. Bu dikiş yöntemlerinin daha sık kullanılmasının sebebi hem ağrı yapmamaları hem de çok az iz bırakmalarıdır.

Sağlıkveyaşam

15 Ekim 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.