​Sonbahar Depresyonu Nedir?

Sonbahar depresyonu nedir? Sonbahar depresyonu belirtileri nelerdir?

Şu günlerde çevremizde sık sık duyduğumuz bir depresyon türünden bahsedeceğiz sizlere; Sonbahar Depresyonu. Sıcak günlerin bittiği bu günlerde yavaş yavaş sonbaharın etkisini hissetmeye başlıyoruz. Sonbaharın etkisiyle birlikte hissetiğimiz diğer şey ise sıcak günlere, güneşli günlere, sahillere,kumlara olan özlemini gideremeyen kişilerde baş gösteren sonbahar depresyonu.

Sonbahar Depresyonu Nedir ?

Mevsimsel Depresyon olarakta bilinen bu depresyon genellikle sonbahar aylarında görüldüğü için Sonbahar Depresyonu ismi verilmiştir. Bu depresyon türü sonbahar aylarıyla birlikte başlar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte sona erer. Genel olarak tanımlamak gerekirse sonbaharda ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğu olarak açıklayabiliriz.

Sonbahar Depresyonunun Sebepleri Nelerdir?

Psikologlar, sonbahar depresyonunun sebepleri hakkında ikiye bölünmüş durumdadır. Bu sebeplerden birisi biyolojik sebep iken bir diğeri ise psikolojik sebeplerdir. Sonbahar depresyonunun en büyük sebebi olarak Güneş ışığının azalması sebebiyle beyindeki bazı kimyasal maddelerin salgılanmasında sorunlar oluştuğu ve bu sorunlarında sonbahar depresyonuna sebebiyet verdiği söylenmektedir.

Sonbahar Depresyonu En Çok Kimlerde Görülür ?

Sonbahar depresyonu genel olarak kaygılı, endişeli, karamsar olan kadınlarda görülür. Yani bu depresyona yakalanma ihtimali kadınlarda daha yüksektir. Özgüveni düşük kişilerde sonbahar aylarında bu depresyon türüne yakalanabilir. Öte yandan daha önce depresyon tanısı konulmuş kişilerde bu depresyon türünün daha çok görüldüğü yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Sonbahar Depresyonunun Belirtileri Nelerdir ?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi sonbahar depresyonunda da vücut bazı tepkilerle kendini belli eder. Sonbahar Depresyonunun belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Vücutta halsizlik, enerji azalması
  • Kendini sürekli olarak suçlu hissetme
  • Bir konuya yoğunlaşamama, Konsantrasyon bozukluğu
  • İştah kaybı
  • Uykusuzluk veya aşırı uyuma
  • Ölüm ve intihar düşünceleri
  • Kendini değersiz hissetme, sürekli üzgün
  • Aşırı kilo alma ya da aşırı kilo kaybı
  • Sürekli mutsuz olma hali, kaygılı olma, endişeli olma halleri
  • Aşırı hareket halinde olma ya da aşırı bir şekilde uyuşukluk.

Sonbahar Depresyonu Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür ?

Sonbahar depresyonunun daha sık kadınlarda görüldüğünü daha önce belirtmiştik. Bunun sebebini ise şöyle açıklayabiliriz. Bilindiği üzere kadınlarda erkeklere oranla hormanal değişiklikler ve duygu değişimleri daha sık yaşanır. Sonbahar depresyonu da bir nevi duygu durum bozukluğu olduğu ve bazı hormonların etkisiyle tetiklenen bir depresyon olduğu için bu depresyon kadınlarda daha sık görülmektedir. Sonbahar depresyonunun kadınlarda daha sık görülmesinin diğer büyük bir nedeni ise Hamilelik ve doğum gibi biyolojik faktörlerdir. Yapılan araştırmalar neticesinde Sonbahar depresyonunun kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre Dört kat daha fazladır. Daha net bir tabirle sonbahar aylarında her bir erkeğe karşılık yaklaşık dört kadın sonbahar depresyonuna yakalanmaktadır.

Sonbahar Depresyonuna Yakalanmamak için Neler Yapabilirim ? Sonbahar Depresyonunun sebeplerinden sizlere bahsettik şimdi ise bu rahatsızlıpa yakalanma ihtimalini düşürmek için sizlere birkaç öneride bulunacaz.

Öncelikli olarak yaz ayları bittikten sonra kafanızdan ‘’ Tatil ne çabuk bitti, yeterince dinlenemedim, off zaman ne çabuk geçti ‘’ gibi düşünceleri atmanızı öneririz. Bunun yerine depresif ruh halinden kurtulmak için kendi kendinize ‘’ Yeterince dinlendim, bu kadar tatilden sonra yeniden işe başlayabilir, yeni görevler ve sorumluluklar almaya hazırım ‘’ deyin. Bu düşünce yöntemi sizi depresif ruh halinden uzak tutacak dolayısıyla sonbahar depresyonuna yakalanma ihtimalinizi düşürecektir. Bunun yanısıra hayatınızı sonbahara göre planlamalı ve tatil aylarını tamamen geride bırakarak uyku ve beslenme alışkanlıklarınızı sonbahar aylarına göre planlamanız gerekmektedir. Ayrıca ‘’Her mevsimin kendine has bir güzelliği vardır’’ diye düşünerek sonbahar aylarında sinema, tiyatro gibi aktivitelere de katılmayı ihmal etmeyiniz.

Sonbahar Depresyonunun Tedavisi

Depresyon, teşhisi en kolay olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çünkü sonbahar depresyonun belirtileri oldukça açıktır bu sebeple uzmanlar bu hastalığı teşhis etmekte hiç zorlanmamaktadır. Tedavi olarak ise , ilaç ve psikoterapi yöntemleri genel olarak kullanılan tedavi yöntemidir. Sonbahar Depresyonunun tedavisi hastanın yaşına, cinsiyetine, hastalığın şiddetine göre farklı yöntemler uygulanan bir depresyon türü olduğu için uzmanlar tarafından yapılan tetkikler sonucu uygun tedavi yöntemi seçilir.

Sağlıkveyaşam

04 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.