​Steven Johnson Sendromu (Toksik Epidermal Nekroliz) Nedir?

Steven Johnson cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği bir hastalıktır. Acilen tıbbi müdahale gerektirir.

Steven Johnson sendromu mukoza zarı ve cildin enfeksiyona ya da ilaca bağlı olarak reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nadir görülen Steven Johnson sendromu ciddi bir hastalıktır. Steven Johnson sendromu genel olarak gribe benzer belirtilerle ortaya çıkan ve cildin üst katmanının dökülmesine sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle ciltte giderek yayılan morumsu veya kırmızımsı kızarıklar meydana gelebilir. Kızarıklıklar ağrıya neden olmak birlikte içi su dolu kabarcıklardır.

Steven Johnson Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Steven Johnson sendromu çok ciddi bir hastalık olup dikkat edilmesi gereken ve tedaviye ihtiyaç duyan bir rahatsızlıktır.

  • Dilde şişme meydana gelmesi
  • Kurdeşen
  • Yüzde şişme meydana gelmesi
  • Ciltte ağrı oluşumu
  • Gün içerisinde vücudun tamamına yayılan mor veya kırmızı renkteki cilt kızarıklıkları

Vücutta kızarıklıklar meydana gelmeden önce başka belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Boğaz ağrısı, öksürük, yüksek ateş, gözlerde yanma belirtisi, ciltte dökülme, dilin şişmesi, hızla yayılan mor veya kırmızı kızarıklıklar, kurdeşen, yüzde şişme meydana gelmesi, ciltte hızla yayılan ve açıklanması mümkün olmayan ağrı oluşumu ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyulan durumlar kızarıklık öncesi meydana çıkan belirtilerdendir.

Steven Johnson Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Steven Johnson sendromu geçiren hastaların mutlaka hastaneye yatırılması gerekir. Acil bir hastalık olan Steven Johnson sendromunun hemen tedavisi yapılmalıdır. Tedavi esnasında sendromu nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Hastalık nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarını en düşük seviyeye indirebilmek içim mutlaka etkin bir tedavi uygulanmalıdır. Steven Johnson sendromu nedeniyle iyileşme süreci haftalar sürebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak hastalar aylar geçse de iyileşemeyebilir. Steven Johnson sendromu ilaç tedavisi nedeniyle ortaya çıktıysa mutlaka o ilaçlardan uzak durulmalıdır.

İlaçlara Bağlı Nedenleri Durdurmak

Steven Johnson sendromuna neden ilaçları bırakmak çok önemlidir. Rahatsızlığa hangi ilacın sebep olduğunu bilmek her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda kullanmış olduğunuz tüm ilaçları kesmek yerinde bir karar olacaktır.

Destekleyici Bakım Uygulanmalı

Steven Johnson sendromu tedavisi için standart bir yöntem bulunmamaktadır. Hastanede yatan hastalar için bazı destekleyici bakım önerileri bulunmaktadır. Hastalar yaşadığı sıvı kaybı nedeniyle zor anlar yaşar. Sıvı kaybını ortadan kaldırmak için sıvı takviyesi yapmak şarttır. Mideye veya buruna takılan bir hortum sayesinde hem besin hem de sıvı takviyesi yapılabilmektedir. Yara bakımı destekleyici bir bakımdır. Yara bakımı yapılırken soğuk ve ıslak kompres uygulanması gerekir. Soğuk su kabarcıklarının iyileşmesinde oldukça etkilidir. Hastaneden sağlıkçılar tarafından ölü deriler arındırılır. Etkilenen bölgeye topikal anestezi uygulanır. Steven Johnson sendromu nedeniyle göz hasarı meydana gelebilir. Böyle bir risk nedeniyle mutlaka göz uzmanına başvurmak gerekir.

İlaç Kullanımı

Steven Johnson sendromuna bağlı olarak gelişen ağrıyı durdurmak için ağrı kesici ilaçlar, kaşıntıyı azaltan antihistaminler, enfeksiyonu kontrol altına almak amacıyla antibiyotikler ve cilt iltihaplanmasını azaltmak için topikal steroidler kullanmak gerekebilir. Damar içi kortikosteroidler bir başka ilaçla tedavi yöntemidir. Yetişkinlerde sendrom belirtileri ortaya çıkmaya başladığında Damar içi kortikosteroidler kullanılmalıdır. Belirtilerin etkisini azaltmaya yarayan Damar içi kortikosteroidler iyileşme sürecini hızlandırır. Damar içi kortikosteroidleri çocuklar için kullanmak sağlık riskiyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için Damar içi immünoglobulin kullanılmaktadır. Sendrom sürecini sonlandırmak için Damar içi immünoglobulin kullanılmaktadır. İçerdiği antikorlar sayesinde sendrom hızla durur.

Cilt Aşılama Yöntemi

Sendrom nedeniyle vücudun tamamı etkilendiyse cilt aşılama yöntemi kullanılmaktadır. Nadiren uygulanan bu tedavi yönteminde vücudun bir bölümünde cilt derisi alınır ve başka bir bölgeye tutturulur. Cilt reaksiyonlarını ortadan kaldırmanın en etkili yolu sendromun altında yatan nedenleri yok etmekten geçer. Ciltte yeni deri oluşumu birkaç günlük süre içerisinde gerçekleşmektedir. Ciddi risk taşıyan kişilerde tamamen iyileşme süreci birkaç ayı bulabilmektedir. Ancak doğru tedavi yöntemleri kullanılarak hastaların Steven Johnson sendromunun etkilerinden tamamen kurtulması sağlanır. Sancılı bir süreç olmasına rağmen ugun tedavi yöntemleri ve ilaç kullanımı sayesinde Steven Johnson sendromu hastaları iyileşme imkanına sahip olmaktadır.

Steven Johnson Sendromu Kimlerde Görülür?

Steven Johnson sendromu genel olarak çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir. Enfeksiyon ve ilaç kullanımının neden olduğu Steven Johnson sendromunun ortaya çıkmasına neden olan ajanlar arasında; sülfonamidler, penisilin, sefalosporin, eritromisin, fenobarbital, karbamazapin, diazoksit bulunmaktadır. Aslında yüzlerce ajan Steven Johnson sendromuna neden olsa da en belirgin ajanlar yukarıda sayılmıştır. Erkek çocuklarda sendrom oluşma riski çok daha yüksektir. Genel olarak sendrom için uygulanan ekstra bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastaların iyileşmesi için ilk basamak olarak ilaçların kesilmesi gerekir. Bu esnada hastalara destek tedavisi de uygulanmaktadır. Hangi ilaçtan şüpheleniliyorsa ilacın zaman kaybetmeden kesilmesi yerinde bir karar olacaktır. Erken dönemde ilacın kesilmesi halinde mortalite önemli ölçüde azalacaktır.Destek tedavisi çerçevesinde yeterli beslenmeye özen gösterilmeli ve bağışıklık sistemi korunmalıdır. Yara bakımı, enfeksiyonlardan korunma ve sıvı replasmanı sağlamak Steven Johnson sendromu için uygulanan destek tedaviler arasında yer almaktadır. Steven Johnson sendromunda sistemi steroid yöntemi kullanılmaktadır. Ancak sistemik steroid yöntemi son derece tartışmalı tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemle tedavi sonrasında yaraların iyileşme süreci ve enfeksiyonlara karşı bazı olumsuz etkilerin söz konusu olduğu düşünülmektedir. Steven Johnson sendromu tedavisinde kontrollü tedavi yöntemleri seçilmesi hasta için çok önemlidir. Günümüzde Steven Johnson sendromu tedavisi için semptomatik tedavi protokolleri, intravenöz steroit tedavisi ve İVIG tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ancak ortak ve kontrollü bir tedavi yöntemi uygulanması Steven Johnson sendromu tedavisi için en doğru adımlardan biri olacaktır.

Sağlıkveyaşam

28 Haziran 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.