Tetanoz aşısı: Ekstra doz riskli midir?

Yetişkinler için, tetanoz aşılarının her 10 yılda bir yapılması önerilmektedir.

Genellikle ekstra güçlendirilmiş tetanoz aşısı almada herhangi bir sakınca yoktur. Eğer derin kesikler veya delinme yaralanmaları gibi akut yaralanmaların tedavisinde ve en son tetanoz aşısını tam olarak ne zaman vurulduğunuzu hatırlamadığınız zaman da ise bu durum özellikle doğrudur.

Aşılanma bakteriyel toksinler tarafından sinir sistemini etkileyen ciddi bir hastalık olan tetanosu önlemenin en iyi yoldur. Tetanoz bakteriyel sporları vücuda herhangi bir kesikten veya sıyrıktan girebilir. Fakat çiviye basma gibi derin delinmelerde, tetanos enfeksiyona en duyarlı olduğu koşuldur.

Tetanosa karşı hiçbir bağışıklığı olmayan bir yetişkin üç tetanoz aşı serisinin ilkini yaptırmalıdır. İlk iki aşı dört hafta arayla ve üçüncü aşı ikinci aşıdan sonra 6 ile 12 ay sonra verilmektedir. İlk tetanoz bittikten sonra, güçlendirici aşılarının yapılması her 10 yılda bir önerilmektedir. Bununla birlikte tetanoz aşılarını sıkça yaptırmak zararlı değildir, enjeksiyon yerinde ağrı veya kızarıklık riskini arttırabilir.

Eğer herhangi bir delinme yaralanması geçirirseniz ve son tetanoz aşısından beş yıl geçmişse (veya en son tetanoz aşısını ne zaman yaptırdığınızı hatırlamıyorsanız), en iyisi güçlendirici aşıyı olmaktır.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

 • Emir 30 Ekim 2018

  Geçen yıl yazın köpek ısırdığı için bir doz tetanoz aşısı olmuştum, bu yıl okullarda yapılcak olan aşıyı olmamda sakınca var mı?

 • CAHİT 26 Aralık 2017

  çocuğuma üstüste iki gün tetnoz aşısı yapıldı

 • CAHİT 26 Aralık 2017

  çocuğuma üstüste iki gün tetnoz aşısı yapıldı

 • ömer faruk 13 Aralık 2017

  aynı kolumdan 2 kere tetanoz iğnesi oldum.bir şey olurmu?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.