Tramplen üzerinde zıplama : Çocuklar için güvenli midir?

Tramplen üzerinde zıplama hem çocuklar hem de yetişkinler için yüksek bir yaralanma riski taşımaktadır. 

Tramplen konusunda endişelenmekte haklısınız.

Tramplende zıplama hem çocuklarda hem de yetişkinlerde büyük bir yaralanma riski taşımaktadır. Tramplenden düşme veya tramplenin yanlış kullanılması burkulmalar, incinmeler, kırıklar ve diğer yaralanmalar (ciddi kafa travmaları ve boyun yaralanmaları) ile sonuçlanabilmektedir. Aslında, yaralanma riski çok fazladır bundan dolayı Amerikan Pediatri Akademisi tramplenin asla evde ya da dışarı bahçede kullanılmaması gerektiğini söylemektedir ve tramplenin sadece jimnastik ve dalış sınıfları gibi antrenman programlarında kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Ama o zaman bile, güvenli kullanım rehberindeki talimatlar izlenmelidir.

Çocuğunuzun yalvarmasını dinlemeniz belki zor gelebilir, fakat evde olacak bir tramplene (tam boyutlu bir açık hava trampleni veya kapalı alan trampleni) verilecek en iyi cevap hayırdır.

Bütün riskleri göz önüne alarak tramplen almayı seçiyorsanız, aşağıdaki belirtilen güvenlik kurallarını takip ediniz  :

  • Güvenlik için ağ ve ped kullanın. Tramplen çevrelemesi ekleyin (tramplenin çevresi için özel dizayn edilmiş) ve tramplenin yaylarını, kancasını ve çerçevesini darbe emici pedler ile kaplayın. Ekipmanları herhangi bir sorun çıkmaması için düzenli olarak kontrol edin.
  • Trampleni zemine yerleştirin. Ağaçlardan ve diğer yapılardan yeterince uzak olduğundan emin olun. Trampleni çukur bir bölgeye yerleştirin, dolayısıyla zıplama yüksekliği normal zemin yüksekliği olacaktır.
  • Tramplen aktivitelerini sınırlandırın. Aynı anda sadece birden fazla kişinin kullanmasına ve gözetmen olmadan kullanılmasına izin vermeyin. Tramplen üzerinde takla atmaya veya diğer potansiyel riskli hareketlere izin vermeyin.
  • Denetimsiz atlamaya izin vermeyin. Tramplen merdivenini kurmayın ki küçük çocuklar trampleni tek başlarına kullanamasınlar.

Bunlara ek olarak, tramplen almayı tercih ederseniz ev sahibi olarak sigorta priminizin biraz daha yüksek olacağını unutmayın. Sorumluluk kapsamı ile ilgili sigorta kuruluşunuzla iletişime geçin.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.