​Tüp Bebek Nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin cinsel ilişki yaşamış olmalarına rağmen gebelik oluşmaması üzerine yapılan tetkiklerle beraber baba adayından alınan spermler döllenmeye bırakılır ve embriyo oluşmasıyla anne adayına transfer edilerek yapılan işleme tüp bebek denir.

Anneden alınan yumurtalıkla, babadan alınan spermlerin laboratuvar ortamında çiftleştirerek, spermin yumurtayı döllemesini sağlayıp, anne rahmine yerleştirme işlemine tüp bebek tedavisi denilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ilk kullanılmaya başlandığında yalnızca tüpleri hasarlı anne adayları için kullanılmıştır. Ancak zamanla birçok farklı soruna karşı kullanılmaktadır. Günümüzde babanın kısır olmasında dahi tüp bebek tedavisi ile müdahale edilebilmektedir.

Tüp Bebek Nasıl Uygulanır? Anne ve baba korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmeye başlamalarına rağmen gebelik 1 yılı aşkın süredir oluşmuyorsa bir uzmana başvurulmalıdır. Doktorun yaptığı tetkikler sonucunda sorunun neden kaynaklandığı tespit edilmektedir. Tespite göre tüp bebek tedavisine karar verilmektedir.

Tüp bebek tedavisinden önce ilk olarak ilaç kullanılmaktadır. Daha sonra ise tüp bebek tedavisine 2 – 3 gün içinde başlanmaktadır.

Yumurtalıkların Toplanması

Öncelikle yumurtalar uyarılmaktadır. Daha sonra uyarılan yumurtalar olgunlaştığında, yumurtaların çatlaması için iğne yapılmaktadır. Yumurta çatladıktan sonra yumurta toplama aşaması başlamaktadır. Yumurta toplama işlemi yaklaşık 20 dakikaya kadar sürmektedir.

Yumurtalar toplanırken genel anlamda anneye lokal anestezi uygulanmaktadır,ancak annenin yoğun talebi, aşırı stresi ya da korkusu genel anestezi uygulanmasına sebep olabilir. Anneden yumurtalar toplanırken babadan sperm alınmaktadır. Eğer ki sorun babadan kaynaklanıyorsa ve spermleri yetersiz ya da kalitesizse micro tese yöntemi ile sperm alınmaktadır.

Döllenme Aşaması

Bu aşamada birçok yumurtalık ve sperm elde edilmektedir. Bu yumurtalıklardan ve spermlerden en kaliteli olanı tercih edilmektedir. Tercih edilen yumurtalık ve sperm döllendikten sonra embriyolar oluşmaktadır. Özel yöntemlerle bu embriyolardan da hangisinin en kaliteli olduğu tespit edilmektedir. En kaliteli olan embriyo özel yöntemlerle seçilmektedir.

Embriyo Transferi

Tespit edilmiş olan en kaliteli embriyo özel yöntemlerle anne rahmine yerleştirilmektedir. Anne rahmine yerleştirilen embriyonun rahimde geliştirmesi beklenmektedir. 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Gebelik testi yapıldıktan sonra eğer ki pozitif çıkarsa tedavi başarıya ulaşmış demektir. Ancak gebelik testi yapıldıktan sonra sonuç negatif çıkarsa tedavi başarısız olmuş demektir. Tedavinin başarıya ulaşmaması durumunda tedavinin tekrarlanması için tedavinin üzerinden 3 ay geçmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılmaktadır?

12 ay süreyle düzenli ve korumasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebe kalınamıyorsa tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Peki, tüp bebek tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir? Tüp bebek tedavisi kimlere yapılmaktadır?

  • -Eğer ki spermler gebelik için yeterli değilse, morfoloji de sperm yoksa,
  • -Kadının yaşı genç olabilir,ancak yaşın genç olmasına rağmen yumurtalık rezervi yeterli değilse,
  • -Genç kadınların 12 ay düzenli cinsel ilişkiye girmesine, ileri yaş kadınların 6 ay düzenli cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebe kalınamıyorsa,
  • -Eğer ki yumurtlama fonksiyonlarında bozukluk bulunuyorsa,
  • -Tüm tetkikler normal seyrinde ilerliyorsa ancak bir türlü gebelik gerçekleşmiyorsa tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Sağlıkveyaşam

08 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.