Tüp Bebekte Hamilelik Gebelik Belirtileri: Hafta hafta hesaplama yöntemleri nelerdir?

Tüp bebekte hamilelik - gebelik belirtilerinin neler olduğunu yazımızda detaylı bulabileceksiniz.

Tüp bebek bebeği olmayan ailelerde gebelik şansını artıran en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Tüp bebek işlemi annenin yumurtanın, babadan alınan sperm ile laboratuar ortamında dölleyerek gebelikte ilk oluşan embriyoyu oluşturmakla başlar. Tüp bebek ile bebek sahibi olma şansı oldukça yüksektir. Bebekler ikiz ya da üçüz bile olabilir. Tüp bebek için kullanılan yöntemleri şu şekilde sayabiliriz; İn vitro fertilizasyon, Gamet intrafallopian trasfer, Zigot intrafallopian transfer, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ve in vitro maturasyon.

Tüp bebekte bebeğinizin kaç haftalık olduğunu hamilelik hesaplama takvimi oluşturarak öğrenilebilir. Embriyo anne rahmine yerleştirildiğinde yaklaşık iki haftalık olarak sayılır. Bu iki haftanın üzerine geçen sürede eklenir ve sonucunda kaç haftalık hamile olduğunu anne öğrenir. Hamilelik hesaplama takvimi 9 ay üzerine hazırlanacağı için 10 gün sayılmaz ve doğumunuz bu takvime göre yaklaşık iki hafta öncesinde olabilir. Yani bebeğiniz size bu takvimden 2 hafta önce merhaba diyebilir.

Tüp bebek gebelik haftası hesaplamada bir de ultrason yöntemi ile hesaplama var. Bu hesaplama yönteminde ise 10 gün olmasa da bir iki gün yanılma payı mevcuttur. Embriyonun anne rahmine yerleştirildiği gün ve sonrası hesaplanır hamilelik hesaplama takvimi ve ultrason yöntemi arasında gün farkı varsa ya da bebek normalin dışında büyük veya küçük çıkmışsa kesinlikle uzman bir kadın doğuma gidilmelidir.

Sağlıkveyaşam

26 Ekim 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.