​Tüpler Ameliyatla Tekrar Açılabilir Mi ?

Kadınlar doğum yaptıktan sonra yeniden çocuk sahibi olmak istemedikleri için bazen tüplerinin bağlanmasını arzu ederler.Peki tüpleri bağlı olan kadınlar tekrar çocuk sahibi nasıl olur merak ediyorsanız tüm detaylarıyla yazımızda.

Kadınlar tekrar hamilelik istemediklerinde ya da tekrar hamileliğin risk teşkil ettiği durumlarda genelde tüplerin bağlanması yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntem birden çok çocuğa sahip ve bir daha kesinlikle hamilelik düşünmeyen kadınlara uygulanmaktadır. Yöntem genelde çok çocuklu ve tekrar hamile kalmayı düşünmeyen kadınlara uygulansa da çocuklardan birinin vefatı ya da tekrar evlenme ya da boşanma gibi sebeplerden dolayı kadınlar tekrar tüplerinin açılmasını isteyebilmektedirler. Böyle bir isteği olan çiftlere mikrocerrahi yöntemiyle geri dönüşüm uygulanmaktadır ve bunun sonucunda tüp bebek tedavisine başlanması gerekir.

Geri dönüşüm yönteminde bağlanan tüpler tekrar uç uca eklenmektedir. Bu operasyon oldukça komplike ve zor bir operasyondur. Cerrahi operasyonun yüksek maliyetli olmasının dışında garantisi olan bir operasyon da değildir. Geri dönüşüm ameliyatında başarı tüplerin ne tür teknikle bağlandığıyla da alakalıdır. Uç uca ekleme sonrası tüplerin uzunluğu da tekrar hamile kalabilme olasılığını etkilemektedir. Tüplerin 4 santimetreden uzun olduğu durumlarda bu cerrahi operasyonların genelde başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Hastaya geri dönüşüm ameliyatı uygulandıktan sonra tüp bebek tedavisine başlanır. Bu süreçte hastanın hamile kalma şansı yarı yarıyadır. Bazı hastalarda %70 oranında da başarı görülür. Yalnız tüplerin tekrar açılmasından sonra bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlardan en sık görüleni ise dış gebeliktir. Tüpler açıldıktan ve tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra dış gebelik görülmesi olasılığı %10lara kadar çıkmaktadır.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

04 Nisan 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.