Üçlü tarama testi nedir?

Hamilelik döneminde üçlü testler nedir ve nasıl yapılır inceleyiniz.

Hamilelikte bebeklerde kromozomlara bağlı olarak olabilecek rahatsızlıkların anlaşılabilmesi için üçlü tarama testi yapılmaktadır. Hamilelik döneminde ilk başta ikili test yapılmaktadır. Bu testler bebekteki down sendromu olabilme riskini belirtse de kesin bir sonuç vermemektedir. Bu yüzden risk olan bebeklere daha iyi sonuç alabilmek adına bir de üçlü tarama testi yapılmaktadır. Üçlü testlerde ikili testlerde anlaşılamayan bebeğin sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda belirlenebilmektedir.

Hamileliğin 16 ve 20. Haftaları arasında üçlü test yaptırılabilmektedir. Üçlü testler anneden kan alınarak gerçekleştirilmektedir. Üçlü test yapıldıktan sonra bebekte kromozomlara bağlı oluşabilecek hastalıkların görülme olasılığı yüksek çıkarsa kesin sonuç için CVS ya da amniyosentez testleri yapılmaktadır. 35 yaşından sonra gerçekleştirilen hamilelikte kromozomal bozuklukların görülme olasılığı daha fazla olduğu için üçlü test yapılmadan amniyosentez testi yapılmaktadır.

Üçlü testlerde down sendromu, edwards sendromu, organ ve kalplerde görülebilecek anomaliler gibi pek çok hastalık araştırılmaktadır. Hamilelikte üçlü tarama testi sonuçlarında büyük bir çoğunlukla bebeğin down sendromlu olup olmadığı belirlenebilmektedir. Fakat nadir de olsa belirlenemeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Down sendromlu bebek taşıdığı halde üçlü tarama test sonuçları yüksek riskli değil de düşük riskli geldiği durumlarda bulunmaktadır. Bu yüzden üçlü tarama testi sonucunda bebekte kromozamal bozukluk riski az ya da çok bulunuyorsa anneye CVS ya da amniyosentez testlerinin de yapılması gerekmektedir.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.