Üçlü testler : Nedir ve nasıl yapılır?

Hamilelikte yapılan üçlü test hakkında bilgilere ulaşın.

Hamilelikte yapılan üçlü test yapılması gereken önemli testlerden bir tanesidir. Bu test hamileliğin 16. Ve 20. Haftaları içerisinde yapılmaktadır. Üçlü test yapılacağı gün anne ilk önce ultrasonla muayene edilir daha sonra kan verir. Kanın ultrasonun yapıldığı gün verilmesi çok önemlidir. Verilen kanda AFP, B-HCG ve serbest estriol değerleri kontrol edilir. Bu veriler ve annenin ultrason verileri bunun yanında birkaç bilgi daha bilgisayara girilir. Bu sonuçlara göre bilgisayar bebeğin down sendromu, nöral tüp defekti ya da Edwards sendromu olma risklerini çıkarır.

Üçlü test yaptıran anne adayları çok beklemeden bir iki gün içinde sonuçları alırlar. Sonucu aldıktan sonra bunu doktorunuz görmesi oldukça önemlidir. Çünkü bebeğinizde herhangi bir risk varsa hamileliğinizin nasıl devam edeceği ya da devam edip etmeyeceğinin doktorunuzla birlikte kararlaştırılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili doktorunuz size detaylı bilgi verecektir.

Eğer üçlü test sonucunda bebeğinizin bu rahatsızlıkları olma riski çok düşük ise bir şey yapılmamaktadır. Fakat risk yüksek ise başka testler de yaptırmanız gerekebilir. Bu testler amniyosentez ve CVS’dir. Bu testlerin yapılıp yapılmaması konusunda doktorun aileyi bilgilendirmesiyle aile testleri yaptırma ya da yaptırmama konusunda kendi karar vermelidir. Genelde hastanelerde yapılan üçlü test fiyatları nerede yaptırıldığına göre değişiklik gösterse de genelde 100-200 TL arasındadır. Özel sağlık sigortanız ya da SGK’nız varsa anlaşmalı hastanelerde üçlü testinizi yaptırabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

17 Ağustos 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.