​Varikosel Ameliyatı Kısırlığa Sebep Olur mu?

Cinsel hastalıklardan varikosel rahatsızlığı yaşayanların dikkat etmesi gerekenleri sizler için paylaştık.

Cinsel hastalıklar konuşulması halk arasında çok uygun olmayan ancak konuşulmadan da çözülemeyen konulardır. Cinsel rahatsızlıklardan biri olan varikosel de erkeklerdeki kısırlık problemine neden açmaktadır. Varikosel hastalığı testis etrafındaki toplardamarların genişlemesi sonucunda meydana gelir. Bu hastalığın herhangi bir şeyle ilgisi yoktur yani şunu yaparsanız ya da yapmazsanız bu hastalığa yakalanırsınız diyememekteyiz. Hastalığın tamamen erkeğin damar yapısı ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Varikosel hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerin kısırlığa yol açtığı da halk arasında dolaşan yaygaralardan biri ancak böyle bir durum özel durumlar haricinde söz konusu değildir. Özel durumlar dediğimiz de eğer kişinin ameliyatı profesyonel hekimler tarafından yapılmayıp iltihaplanma gibi sorunlara neden olabilecek kadar önlem almadan gerçekleşmişse kısırlık görülebilmektedir.

Varikosel ameliyatı oldum sonrasında testislerimde bir şişme ve acı hissediyorum, neden?

Varikosel hastalığı erkek üreme hücresi olan spermlerin sayısını azaltmakta ve aktif spermlerin pasif duruma geçirerek çocuk sahip olamamanıza neden olmaktadır. Varikosel ameliyatı olan bireylerin ameliyat sonrasında cinsel ilişkiye girmek için uzunca bir zaman beklemeleri tavsiye edilmektedir. Bu durum sperm hücrelerinin tekrar aktif hale gelmesi ve sayıca yeterli miktara ulaşmasını bekleyecek kadar geçecek bir zaman zarfıdır. Varikosel ameliyatı olduktan sonra testislerde meydana gelen acı ve şişlik ise ameliyat esnasında yapılan bir müdahaleden dolayı oluşmaktadır. Otururken, yürürken veya dokunduğunuzda canınız yanar. Bu durumla karşılaşanların hekimleri ile derhal iletişime geçmeleri ve durumlarını anlatmaları gerekmektedir çünkü bu gibi durumlarda ikinci bir ameliyat söz konusu olabilmektedir.

Varikosel hastalığım var ameliyat olmam şart mı?

Varikosel rahatsızlığına sahip bireylerin illa ameliyat olacağı diye bir durum söz konusu değildir. Genellikle ameliyatlar ilerlemiş durumlarda gerçekleştirilmektedir. Eğer varikosel hastalığının evreleri daha yeni yeni başlıyorsa uzman bir ürolog ile ilaç tedavisi uygulanarak da bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. İlaç tedavisi sonucunda eğer sorun ortadan kalkmadıysa sperm sayısı kontrolü yapılır ve duruma göre yeni bir tedavi uygulanır. Çok nadir de olsa erken dönemlerde ilaç tedavisinin faydalı olmadığı da görülmüştür bu gibi durumlarda varikosel ameliyatı olmanız kaçınılmazdır.

Sağlıkveyaşam

19 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.