Vertigo Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sürekli baş dönmesi şikayetiniz varsa bunu yanında denge problemi de yaşıyorsanız vertigonuz var olabilir.

Vertigo hastalığı son zamanlarda sıkça şikayet edilen hastalıkların başında gelmektedir. Vertigo, kelime anlamı olarak ‘’ dönmek’’ anlamındadır. Bu hastalık sık sık baş dönmesi ile karıştırılıyor olsa da ikisi birbirinden farklı rahatsızlıklardır. Vertigo bir hastalık değil bir semptomdur.

Vertigo Hastalığı Neyden Kaynaklanır ?

Vertigo, genel olarak tek başına ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıkların bir semptomu olarak lanse edilmek olan bu rahatsızlık daha çok iç kulak ve sinir sisteminde meydana gelen hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Vertigo Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Vertigo, kelime anlamı olan ‘’ dönmek’’ ten de anlaşılacağı üzere Baş dönmesi ile kendini hissettirir. Şiddetli baş dönmesi genellikle dairesel bir şekilde kendini belli eder. Vertigo, şiddetli bir hal aldığında ise kişide dengesizlik, kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklarla kendini belli ettirir. Sağa, sola, öne, arkaya itiliyor gibi olma, düşecek gibi olma durumlar vücudun denge sisteminden doğan durumlardır ve bu durumlar genel olarak Vertigo hastalığının önemli belirtileri olarak hekimler tarafından kabul edilmiştir.

Vertigo, ileryen safhalarda hastanın kendiliğinden düşmesine neden olabilir.Bu da hastada ciddi kol,bacak, omoz veya kalça kemiği kırıklarına sebebiyet verebilir. Bu sebeple vücudunda kendiliğinden hareket, öne gitme, arkaya gitme veya ani baş dönmesi hisseden kişiler vakit kaybetmeden en yakın Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna başvurmalıdır.

Vertigo Hastalığı Nasıl Tespit Edilir ?

Vertigo hastalığının tespiti Kulak Burun Boğaz doktoru tarafından yapılan kontroller ve tetkikler sonucu yapılır. Vertigo hastalığı özellikle yaşlılar için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Zira yaşlı kişilerde kemikler diğer kişilere göre daha zayıf olmaktadır. Bu sebeple vertigo nedeniyle yere düşen yaşlı bir kişide ciddi kemik kırıkları oluşabilir. Bu sebeple özellikle yaşlı kişiler bu rahatsızlığı gözardı etmemelidir.

Vertigo’nın Kulak ile ilişkisi Nedir ?

Makalemizin daha önceki bölümünde vertigo hastalığının kulağın iç sisteminde veya sinir sistemindeki bir rahatsızlıktan dolayı oluşan bir rahatsızlık olduğunu belirtmiştik. Peki Vertigo hastalığının kulak ile ilişkisi nedir ?

Bilindiği üzere Kulak üç kısıma ayrılmaktadır. Bunlar İç Kulak, Dış Kulak ve Orta Kula’tır. Bunlardan Dış kulağın Vertigo hastalığı ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Orta Kulak adını verdiğimiz Kulak zarının derinininde bulunan yapı ise bu hastalıkla dolaylı olarak biraz ilişkilidir. Şöyle ki Orta Kulak iltihaplanması genel olarak kendini sabahları acı ve ateş ile hissettirir. Bu iltihaplanmanın ilerleyen safhalarında ise İç kulak etkienir ve bu Vertigoya sebebiyet verebilir. Vertigoya doğrudan sebep olan Kulak bölümü ise İç Kulak olarak nitelendirdiğimiz bölümdür. İç kulakta vücut dengesini ve oryantasyonunu sağlayan özel küçük bir organ bulunmaktadır. Bu organa tıp dilinde Vestibuler organ ismi verilmektedir. Bu organ, iç kulağın arka tarafında işitmemizi sağlayan sağlayan salyangoz ismi verilen yapının hemen yapışığında bulunur.Vestibuler organ bir su terazisi gibi çalışır ve içinde sıvı dolu çember borular şeklinde kanallar bulunur. Bu sıvılar kafamızı hareket ettirdiğimizde birisinin nerede bulunduğunu anlamamızı sağlar ve vücut dengesi açısından oldukça önemlidir. Vestibuler organ sağ ve sol kulağımızda birer tane bulunmak üzere 2 tanedir. Bu organlardan herhangi birisinin bir dış etki veya hastalık sebebiyle eşit veya simetrik olmaması vertigo hastalığına sebebiyet verir.

Vertigo Hastalığının Tedavisi

Vertigo Hastalığının tedavisini genel olarak KBB doktorları yapıyor olsa da bazı durumlarda Fizik Tedavi uzmanlarına başvurulabilir. Vertigo hastalığının tedavisinde amaç hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Özellikle yaşlı kişilerin vertigo sonucu düşerek kemiklerinin kırılmasını önlemek için bu hastalığın ihmal edilmemesi gerekir. Bu hastalıkta genellikle üç tedavi yöntemi kullanılır.

Bu yöntemler;

Vestibüler Rehabilitasyon ; Bu yöntemde vertigo’yu tetikleyebilecek denge sistemindeki bozuklukların düzeltilmesini ve iyileştirilmesini sağlamak amaç edinmiştir. Vertigo’da İlaç Kullanımı : Bu yöntemde hastanın mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlinin önüne geçmek amaç edinilir. Bu rahatsızlıkları iyileştirmek amacıyla hastalığın ilk 3-5 gününde hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Vertigo Hastalığında Cerrahi tedavi yöntemi ; Bu yöntem bazı istisnai durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu istisnai durumlar perilafantik,fistül ve superior kanal dehisensi durumlarıdır.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

12 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.