Vitaminler kalp krizini önlemeye yardımcı olabilir mi?

Vitaminlerin kalp hastalıklarını önleyebilirliği ile ilgili karışık kanıtlar vardır. Daha fazla bilgi edinin.

Vitaminler kalp krizini önlemeye yardımcı olabilir mi?

Vitamin alımının kalp hastalıklarını veya kalp krizi geçirme riskini azaltması ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Ancak, siz diğer risk faktörlerini (kötü diyet, fiziksel aktivite azlığı, sigara, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı) kontrol altına almadıktan sonra hangi vitamini alırsanız alın, vitaminler kalp rahatsızlıklarınızın meydana gelmesini önlemeyecektir.

Araştırmacılar bazı vitaminlerin (C ve E vitaminleri gibi) kalp rahatsızlıkları riskini azalttığını düşünmektedir. Bu vitaminler düşük yoğunluktaki lipoprotein (LDL, veya “kötü”) kolesterolün kan damarlarınızı daraltmasını önler. Bunun faydaları ile ilgili kanıtlar sınırlıdır ve Amerikan Kalp Derneği kalp rahatsızlıklarını önlemek için C ve E vitamin takviyesini önermemektedir.

Kalp sağlığınızı arttıran bir başka vitamin is D vitaminidir. Henüz kesin bir şey olmamakla birlikte D vitamininin kan damarlarınızın sağlığını arttırdığına dair bulgular vardır. D vitamini seviyeniz ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuza danışın.

Vitaminler özellikle diyetlerinden gerekli besini alamayan insanlar için bir tercihtir. Ancak, genellikle sağlıklı insanların çoğu vitamin almaya gerek duymazlar çünkü alacağı tüm besini günlük tükettikleri gıdalardan temin ederler. Eğer aldığınız besinler ve diyetiniz ile ilgili endişeleriniz varsa, hangi vitaminin günlük alımının sizin için en iyi tercih olduğunu doktorunuza danışarak öğreniniz.

Sağlıkveyaşam

30 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.