Yakınına Parkinson teşhisi konmuş kişi ne yapmalıdır?

Parkinson hastalığı, uzun süreli giden hastalıklarımızdan, kronik hastalıklarımızdan bir tanesidir. Hasta ve hasta yakınlarını da genellikle Parkinson hastalığı ile ilgili yanlış bilgilenmeleri oluyor. Alzheimer hastalığı yani unutkanlık ve demans ile giden Alzheimer hastalığı ile çok birleştiriliyor ve karıştırılıyor. Parkinson hastalığı aslında hareketlerde yavaşlama ve titreme ile giden, motor sistem ağırlıklı bir hastalıktır. Bu tanıyı söyleyince hem hasta hem de hasta yakını önce bir irkiliyorlar. Şöyle bir açıklama yapıyoruz, bu sizin arkadaşınız. Nasıl şeker hastalığı, tansiyon hastalığı tanısı konduktan sonra ilaçlarla kontrol ediliyor ama ilaçlarınızı kullanmak zorundasınız. Bu hastalık ilacınızı kestiğinizde tekrar ortaya çıkıyor. Parkinson hastalığı da öyledir. Sizin yeni bir arkadaşınız oldu. Bu arkadaşınızla iyi geçinmek sizin elinizdedir.

Doktorunuzla belli aralıklarla görüşerek, ilaçlarınızı düzenli kullanarak bu hastalığınızın hayatınızı etkilemesini engelleyebilirsiniz. Parkinson hastalığında yapılan çalışmalar çok hararetlidir. Bu nedenle de takip eden 10’lu yıllarda Parkinson hastalığının kesin tedavisi bulunacakmış izlenimi veriliyor. Özellikle erken tanı koyduğumuzda ve erken tedaviye başladığımızda hastalarımız yıllarca, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız ve diğer sağlıklı kişilerle aynı aktiviteleri yapabiliyorlar. Mesleklerini götürebiliyorlar. Tabii ki her hastanın seyri, kendine özel olabiliyor. Bazı hastalar çok kısa sürede ağır özürlülüğe sahip olabilirken, bazıları da yıllarca kendi işlevlerini bağımsızca götürüp işlerini yapabiliyorlar. Burada önemli olan hasta yakınının, hastaya hem düzenli olarak hekime başvurma hem de ilaçlarını düzenli kullanma aşamasında destek olmasıdır.

Parkinson hastalığı tedavisinde, sadece ilaç tedavisi yoktur. Düzenli egzersiz yapılması, stresten uzak durulması ve vücuttaki diğer sistemik hastalıkların (kolesterol, tansiyon, şeker yüksekliği) kontrol edilmesi gerekir. İyi tedavi edilmesi gerekir. Bunlardan diyabeti, hipertansiyonu, kolesterol yüksekliği yoksa bile belli aralarla takip edilmesi gerekir. Düzenli egzersiz en önem verdiğimiz konudur. Çünkü düzenli egzersiz yaparken, yürürken bile vücut dopamin salgılıyor. Bu da Parkinson hastalığındaki eksik molekülümüzdür. Yüzme, bisiklet gibi kişinin ilgisine bağlı olarak, hiçbir şeye ilgisi yoksa sabahları 45 dakikalık yapılabilecek ama her sabah yapılacak düzenli yürüyüş, hem hasta hem hasta yakınına hatırlatılıyor. Hasta yakınından da hastaya bu konuda destek olması, belki birlikte egzersiz yapmaları gibi önerilerde bulunuyoruz. Uyku bozuklukları olabilir. Uykuda bir takım sorunlar olabilir. Bunları da hasta ve hasta yakınlarına anlatıyoruz.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.