Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısının Nedenleri

Birçok kadının yaşadığı kasık ağrısı en çok yumurtlama döneminde olsa da bunun yanında adet ağrısı ve bulunan miyomların da etkisi vardır.

Kadınlar yumurtlama dönemlerinde kasıklarında ağrı olduğu ile ilgili şikayet ederler. Ancak kadınların kasıklarında ağrı olmasının tek sebebi her zaman için yumurtlama olmamaktadır. Bazen kasıklarda ağrıya sebep olan farklı etkenler bulunmaktadır. Peki, kasıklarda ağrının nedenleri nelerdir? İşte, kasıklarda ağrının nedenleri;

  • 1)Yumurtlama Ağrısı

Yumurtlama dönemi bir sonraki adetinizin ilk gününden 14 gün önceki dönemdir. Bu dönem yumurtlama dönemidir. Bu dönemde kadınların yumurtlama sancısı çektikleri gözlemlenmiştir. Yumurtlama ağrıları hesaba bakılacak olursa adet döneminden iki hafta önce meydana gelmektedir. Yumurtlama ağrıları genel olarak 1 – 2 gün süren ağrılardır ve ağrı şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor olsa da genel olarak kasıklarda kramp şeklinde hissedilen ağrılardır. Yumurtlama ağrıları bazı kadınlarda daha şiddetli olurken, bazı kadınlarda daha hafif olmaktadır. Ancak bu durumu saptamak mümkün değildir. Araştırmaların gösterdiğine göre yumurtalık tedavisi gören kadınların daha şiddetli yumurtlama ağrısı gördüğü tespit edilmiştir.

  • 2)Adet Ağrısı

Kasıklarda oluşan ağrının tek sebebi elbette ki yumurtlama ağrıları değildir. Adet ağrıları da kasık ağrılarına sebep olmaktadır. Üstelik adet ağrısı yalnızca kasıklarda görülen ağrılar değildir. Adet ağrıları karın, bel, sırt, bacaklar ve kalça olmak üzere çok yaygın bir alanda görülmektedir. Üstelik adet dönemlerinde bazı kadınlarda yalnızca ağrı oluşmaz. Kabızlık, ishal, mide bulantısı gibi durumlarda beraberinde gelebilir.

Adet ağrılarının şiddeti kadından kadına farklılık göstermektedir. Bazı kadınlar çok şiddetli adet sancıları çekmezken, bazı kadınların adet sancıları çok şiddetli olmaktadır. Bazı kadınlar ilk adet oldukları dönemden itibaren çok şiddetli olarak adet ağrısı problemi yaşarlar. Bazı kadınlarda gördükleri şiddetli ağrılar azalmadan devam ederken, bazı kadınlarda çocuk doğurdukça, yaş ilerledikçe bu ağrılarda azalma görülebilir. Bazı kadınların adetleri ise o kadar şiddetli değildir. Ancak zaman geçtikçe adet ağrılarının şiddetlenmesi de normal değildir. Eğer ki eskiden adet ağrılarınız çok şiddetli değilse ancak zaman geçtikçe adet ağrılarınız şiddetleniyorsa bu durumda yapmanız gereken doktora başvurmaktır. Çünkü zaman geçtikçe çeşitli faktörlere bağlı olarak ağrı şiddetinin hafiflemesi normal kabul edilirken, zaman geçtikçe çeşitli faktörlere bağlı olarak ağrı şiddetinin artması normal kabul edilmemektedir.

  • 3)Miyomların Sebep Olduğu Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı yalnızca yumurtlama dönemlerinde ya da adet dönemlerinde mi gerçekleşir? Elbette hayır. Kasık ağrısına sebep olabilecek çeşitli faktörler bulunmaktadır. Miyomlar da bunlardan bir tanesidir. Miyomlar kasık ağrısına sebep olabilir. Miyomlar rahim içinde yahut ağzında bulunan iyi huylu urlara verilen isimdir. Bu urlar genel olarak rahimde basınç hissine ve kasık ağrısına sebep olmaktadır. Miyomların verdiği ağrının şiddeti miyomların yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Miyomlar ne kadar büyükse yaşayacağınız ağrı da o denli büyük olacaktır. Miyomlar küçüldükçe ağrınızda hafifleyecektir.

Kübra KIRIKTAŞ

Kübra KIRIKTAŞ

19 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.