21 yaşındaki gençten bilim kurgu tadında icat: Veti-Gel

Hasarlı dokunun üzerine uygulanan jel kıvamındaki ilaç, iç ve dış kanamaları saniyeler içinde durduruyor ve iyileşme sürecini tetikliyor.

Bilim kurgu tadında yeni bir teknoloji gerçek olmak üzere. Doğrudan dokunun üzerine uygulanan (topikal) bir jel, iç ve dış kanamaları 10 saniyeden kısa bir sürede durdurabiliyor. Ağır kanamalarda hatta karaciğer ve damarlarda bile saniyeler içinde etki eden jelin muciti ise 21 yaşındaki Joe Landolina.

Veti-Gel isimli jel yaranın üstüne uygulandıktan saniyeler sonra kanamayı durduruyor ve iyileşme sürecinin başlamasını sağlıyor. Ancak özellikleri bununla sınırlı değil. Landolino, jeli oluşturmak için vücudumuzdaki hücrelerde bulunan ECM isimli maddenin farklı bir versiyonunu geliştirmiş. Bu sayede jel, uygulanan dokunun yapısını taklit edebiliyor. Kısacası deriye sürdüğünüzde deri gibi davranıyor. Karaciğere uygulandığında ise karaciğer dokusunun özelliklerini alıyor.

Jel şimdilik veteriner kliniklerinin kullanımı için onaylanmış durumda. Önümüzdeki yıl ise insanlar için piyasada yer almaya başlayacağı tahmin ediliyor.Yara tedavisinin yanı sıra damar ameliyatlarında kanamanın durdurulması, aşırı hasar görmüş karaciğere müdahale veya yanık tedavisi gibi birçok farklı alanda yeni çözümler sunacak gibi gözüküyor.

Sağlıkveyaşam

28 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.