3 boyutlu yazıcı ile üretilen yapay kafatası başarıyla insana nakledildi!

Hollandalı nörocerrahlar tarafından gerçekleştirilen operasyonda, hastanın kafatasının üst bölümü çıkarılarak 3 boyutlu yazıcı ile basılan plastik kafatası yerleştirildi.

Kronik bir kemik bozukluğu nedeniyle kafatası 1.5cm'den 5cm'ye kalınlaşmış 22 yaşındaki Hollandalı kadına, 3 boyutlu yazıcı ile basılan yapay kafatası başarıyla nakledildi. Hastalık nedeniyle görme yetisini kaybeden ve şiddetli baş ağrıları yaşayan hasta, bu operasyon yapılamasaydı hayatını kaybedecekti.

Operasyon University Medical Centre Utrecht'teki nörocerrahlar tarafından gerçekleştirildi. Genç kadının kafatasının üst bölümü çıkartılarak yerine 3 boyutlu implant yerleştirildi. 3 boyutlu yazıcı tarafından basılan kafatasını hastanın vücudu reddetmedi ve operasyon başarıyla tamamlandı; üniversite bu açıdan bir ilke imza attığını iddia ediyor.

23 saat süren operasyon Dr. Bon Verweij önderliğinde gerçekleştirildi. Hastanın kafatası öylesine kalınlaşmıştı ki eğer operasyon başarılı olmasaydı, hasta muhtemelen çok kısa bir süre içerisinde hayatını kaybedecekti. "Beyin fonksiyonlarının hasar görmesi ve hastanın hayatını kaybetmesi an meseleseydi," diyen Dr. Verweij, 3B yazıcı tekniğinden önce etkili bir tedavi yöntemi olmadığını açıkladı.

Dayanıklı bir tür plastikten üretilen yapay kafatası hasta için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş. Operasyon sonrasında genç kadının görme yetisini tamamen geri kazandığı ve hiçbir sağlık sorunun olmadığı açıklandı. Kafatasının ileride değiştirilmesi gerekip gerekmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Baş cerrahın 3B yapay kafatası implantları konusunda deneyimi olmasına rağmen bu büyüklükte bir implant daha önce başarıyla nakledilmemişti. Bu teknik ileride benzer kemik hastalıkları veya şiddetli kafatası hasarları için umut olabilecek.

Operasyon Şubat 2014'te gerçekleştirilmişti ancak hastane ameliyat ile ilgili detayları yeni açıkladı.

Sağlıkveyaşam

14 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.