8 yaşındaki Claudia çok nadir görülen bir kanser türünü yenmeyi başaran ilk kişi oldu!

Doktorların, tedavi uygulansa bile en fazla 6 hafta yaşayacağını ve kanserden kurtulmasının kesinlikle imkansız olduğunu söyledikleri Claudia Burkill, Facebook sayfasından kanseri tamamen yendiğini duyurdu. 8 yaşındaki Claudia tüm dünyada bu kanserden kurtulmayı başaran tek kişi.

2011 yılında son evre metastatik PineoBlastoma teşhisi konan Claudia bu çok nadir görülen ve çok tehlikeli kanserle verdiği savaşı geçtiğimiz günlerde kazandı. Pineoblastoma çok hızlı ilerleyen bir tür beyin tümörü. Tüm dünyada bu hastalıktan kurtulmayı başaranların oranı yalnızca %5, Claudia'daki metastatik, yani vücudun diğer bölgelerine yayılma yapan türünü ise şimdiye kadar yenmeyi başaran olmamış. Kısacası henüz 5 yaşında teşhis konduğunda Claudia'nın hayatta kalma şansı tam olarak %0'dı.

Çok yeni ve deneysel bir tedavi yöntemi uygulanmasına karar verilen Claudia, teşhisten sonra ağır dozlarda kemoterapi ve en yüksek seviyede radyoterapi gördü. Buna rağmen kanser büyümeye ve yayılmaya devam etti ve ailesine birçok kez yalnızca birkaç hafta, hatta gün hayatta kalabileceği söylendi. Tam 694 gün sonra ilk defa iyi haber geldi, yapılan son MRI sonuçlarına göre Claudia'nın beyninde hiç kanserli hücre kalmamıştı.

Halen önünde çok zorlu bir yol var; hem kansere hem de ağır tedaviye bağlı birçok zihinsel ve gelişimsel problemle başa çıkması gerekecek. Buna rağmen ailesi geleceğe ümitle bakıyor.

Burkill ailesi "Claudia's Cause" kampanyası sayesinde beyin kanseri ile ilgili bilimsel araştırmalar ve birçok yardım merkezi için 250.000£'dan fazla bağış toplanmasını sağlamıştı. Claudia'nın tedavi kayıtları ise kanser tedavisi ile ilgili araştırmalar için kullanılacak.

Sağlıkveyaşam

13 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.