Adet döngüsü : Ergenlik çağındaki kızınızı adet döngüsü için hazırlama

Ergenlik çağında ki kızınızla adet döngüsünü anlatmak zor olabilir. Bu adet döngülerini ve ergenlik dönemi ile ilgili konuşmak için bu ipuçlarını izleyin. 

Kızların çoğunluğu 12 yaşlarına geldiklerinde adet döngüleri başlamaktadır ancak 8 yaş gibi erken yaşlarda da başlayabilmektedir. Bundan dolayı adet döngülerini erken yaşta açıklamak oldukça önemlidir. Ancak adet döngüleri gibi konuları özellikle ergenlik çağındaki kızlara açıklamak oldukça zor bir durumdur. 

Kızınızı adet döngülerine hazırlamanın en iyi yolu nedir ?

Erken ve sık sık konuşun

Kızınızla vücudunda meydana gelecek olan değişiklikler ile ilgili ne kadar erken konuşmaya başlarsanız, o kadar iyi olur. Bir kerede herşeyi söylemeyi planlamayın. Bunun yerine, hijyenden bilinmeyen korkulara kadar çeşitli konularda bir seri konuşma halinde konuşmayı deneyin. Kızınız adet döngüleri ile ilgili sorular soruyorsa, bunu açıkça ve dürüst bir şekilde cevaplayın. Kızınız ergenlik çağına ulaştığında size sorular sormuyorsa, siz bu döngülerden konuşmayı deneyebilirsiniz. 

Konuşmaya nasıl başlayabilirsiniz 

Adet döngüsü konusuna girmek için, kızınız ergenlik konusu ile ilgili ne bilmek istiyorsa öğretebilirsiniz. Herhangi bir yanlış anlaşılmayı netleştirin, herhangi bir sorusu olup olmadığını sorun ve temel bilgileri anlatın. Kendi deneyimlerinizi kızınıza anlatabilirsiniz. Kızınızın okulda aldığı sağlık dersleri ve cinsel ilişki eğitimi zamanı kadar konuşmalarınıza zaman ayırın. Kızınız bu konuyu konuşmamak için direniyorsa, pes etmeyin. 

Kızınızın adet döngüsü ile ilgili bu bilgilere ihtiyacı olduğunu ve ergenliğin getirdiği diğer tüm değişiklikler ile ilgili bilgilere ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kızınızın sadece arkadaşları bilgi kaynağı ise, yanlış bilgiler edinebilir. Onunla konuşarak göz yaşlarını ve korkularını dindirebilirsiniz. Buna ek olarak, adet döngüleri ile ilgili kızınızla aranızdaki diyaloglar flört etme ve cinsellik ile ilgili gelecekte ki konuşmaların da önünü açacaktır. 

Pratik öneriler tercih edilir

Adet döngülerinin biyolojik yapısı oldukça önemlidir, ancak kızların çoğu bu döngüler ile ilgili pratik bilgiler ile ilgilenirler. Kızınız bu döngülerin ne zaman olacağını, nasıl hissedeceğini ve zamanı geldiğinde nelere ihtiyacı olacağını öğrenmek isteyebilir. 

 • Adet döngüleri nedir ? Adet döngüleri bir kız vücudunun fiziksel olarak hamile olabileceği anlamına gelmektedir. Her ay, yumurtalıkların birinden bir yumurta bırakılır. Buna ovulasyon adı verilmektedir. Aynı zamanda, hormonal değişiklikler uterusu hamilelik için hazırlamaktadır. Eğer ovulasyon olursa ve yumurta döllenmezse, yumurta uterustan geçerek vücdun dışına atılır, ve uterustan vajinaya doğru gider. Bu bir döngüdür. 
 • Acı verir mi? Birçok kızda kramplar meydana gelebilmektedir, genellikle karının alt bölgelerinde veya sırt bölgesinde döngü başladığı zaman ağrılar ve kramplar meydana gelebilmektedir. Şişkinlik, göğüslerin hassas bir hale gelmesi, baş ağrıları, yorgunluk, ruhsal değişiklikler veya aşerme gibi diğer semptomlarda görülebilmektedir. Egzersiz yapmak, sıcak banyolar, sıcak ped veya reçetesiz satılan ağrı kesiciler bu rahatsızlıkları giderebilmektedir. 
 • Ne zaman olacak ? Hiç kimse bir kızın ilk adet döngüsünün ne zaman olacağını net olarak söyleyemez. Ancak genellikle kızlar göğüsleri gelişmeye başladıktan iki veya üç sene içerisinde adet döngüleri başlamaktadır. Kızların çoğunda adet döngüleri başlamada önce açık ve beyaz renkli vajinal bir akıntı olabilmektedir. Bununla birlikte bir kız annesi veya ablası ile aynı zamanda ilk adet döngüsünü yaşayabilmektedir. 
 • Ne yapmalıyım ? Pedlerin ve tamponların her iki üç saatte bir değiştirilmesinin önemini anlatın. Kızların çoğu için pedler ile başlamak oldukça rahattır, ancak tamponlarda doğru bir şekilde kullanılabilir. Kızınıza tamponların yerleştirilmesinin biraz pratik istediğini hatırlatın. Banyoda gerekli olduğunda yeteri kadar pad bulundurun. Kızınızı doğru aracı bulana kadar denemesini teşvik edin. 
 • Peki ya eğer okuldaysam ? Kızınızı bu padlerden veya tamponlardan cüzdanında, çantasında veya kilitli bir dolabında saklamasını teşvik edin. Çoğu okul tuvaletlerinde bu ürünler için bozuk para ile dağıtılan cihazlar bulunmaktadır. Ayrıca okul hemşireleri de sağlayabilmektedir. 
 • Adet döngümün olduğunu herkesin bilmesi gerekecek mi ? Kızınıza bu tamponların veya padlerin kıyafetlerden görünmediğini söyleyin ve adet döngüsünün olup olmadığını kimsenin bilmesinin gerekmediğini belirtin. 
 • Kan kıyafetimden görünürse ne yapmalıyım ? Kıyafetini değiştirene kadar pratik bir şekilde beline bir kazak veya bir giysi bağlayarak mümkün olduğunca lekeleri kapatması için kızınıza önerilerde bulunun. Ayrıca regl döneminde kızınızı koyu renkli kıyafetler giymesi için de teşvik edebilirsiniz.

Herkes farklıdır

Kızınız aynı yaştaki arkadaşlarından daha önce veya sonra regl dönemleri başladıysa veya regl kanamaları diğer arkadaşlarından farklıysa endişelenebilir. Bu döngülerin kadından kadına değiştiğini açıklayın. Kızınızın ilk regl dönemi hafif olabilir, sadece birkaç damla kan ile atlatabilir. Gelecekteki regl döngüleri ise aydan aya değişmektedir, iki gün ile bir haftaya kadar da sürebilmektedir. Her ay kan kaybı miktarı (menstural akış) değişkenlik gösterebilir, genellikle 4 ile 12 çay kaşığı olabilmektedir (yaklaşık 20 ile 60 milimetre arasında).

Kızlar arasında ilk bir veya iki yıl adet döngülerinde yaşanan düzensizlikler de oldukça yaygındır. Ortalama bir adet döngüsü 28 gün sürmektedir, bu sayım bir döngünün ilk günü ile ikinci döngünün ilk günü arasındaki gün sayısıdır. Genç kızlarda bu döngü 21 ile 45 gün arasında değişebilmektedir, genellikle adet döngüleri başladıktan sonra ilk birkaç yıl içerisinde uzamaktadır. Kızınıza regl döngülerini takvimden nasıl takip edebileceğini öğretin. Bunun sonucunda kızınız bir sonraki döngünün ne zaman başlayacağını bilebilir. 

Eğer aşağıdaki durumlar varsa kızınız için tıbbi bir kontrol planlayın;

 • Son döngü yedi günden fazla sürdüyse
 • Reçetesiz ağrı kesiciler ile kesilemeyen menstural kramplar varsa
 • Döngüler arasında kanamalar oluyorsa
 • Normalden daha fazla kanama oluyorsa veya her bir iki saat içerisinde birden fazla pad veya tampon kullanıyorsa
 • Ağrılı adet döngüleri nedeni ile okula gidemiyor ve diğer aktiviteleri kaçırıyorsa
 • Adet döngüleri başladıktan sonra veya hamilelik şüphesinden sonra üç ay boyunca hiçbir döngü olmadıysa
 • Düzenli döngülerden sonra kızınızın adet döngüleri düzensiz bir hale geldiyse
 • Kızınızın adet döngüleri 15 yaşından itibaren veya göğüsleri geliştikten sonra 3 yıl içerisinde başlamadıysa
 • Tampon kullanımı sonrasında ateşi varsa ve kendini kötü hissediyorsa

Pozitif olun

Kızınızın ilk adet döngüsü bir kilometre taşıdır. Kızınıza utangaç hissetmemesini veya birşeyleri kutlamayı planlamaktan utanmaması için yardımcı olmayı deneyin. Ona bir hediye alabilir, ve özel bir yemek için onu dışarı çıkarabilirsiniz. 

Ergenlik ile ilgili değişiklikler biraz korkutucu olabilmektedir. Bu yaşlarda olan bu tür değişikliklerin normal olduğunu, endişelenecek birşey olmadığını ve herhangi bir sorusu olduğunda bu soruları cevaplayabileceğinizi hatırlatın. 

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

 • Nuriye 18 Kasım 2017

  Hocam benim oğlum 5 aylık ayını doldurdu hemen hâsta oldum 2 gün sadece bir zarari var mi

 • Ceren 01 Şubat 2017

  12 yaşında adet oldum 14 şubatta 2 sene olucak hala adetim düzene girmedi sizce kötü bir şey varmıdır?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.