Adet sancısına neler iyi gelir?

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısının nedenlerini öğrenin ve adet sancılarına iyi gelecek önerilerimize kulak verin!

Her ay yaşanan, yaşam kalitesini düşürüp, sizi çoğu zaman yataklara düşüren; iş, aile ve sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyen adet sancıları kadınların korkulu rüyası! Her ne kadar doğurganlığın bir göstergesi olsa da mensturasyon dönemi çoğu kadın için sancılı bir süreçten oluşuyor. Adet döneminin sancılı geçmesine " dismenore" yani sancılı adet görme deniyor. Adet sancısı normal rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrılı bir şekilde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

Biliyoruz, bu süreçte tek yapmak istediğiniz kanepeye uzanıp, sıcak su torbasıyla hareketsiz bir şekilde yatmak! Ve kafanızda tek soru var, bu adet ağrısı nasıl geçer? Ancak sizi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yıpratan adet ağrılarından, ağrı kesiciler dışında çeşitli yöntemlerle de kurtaracak önerilerimiz var. Şimdi eşinize, çocuğunuza, kedinize veya köpeğinize bağırmayı bırakıp bize kulak verin!

Regl (adet) kramplarına iyi gelecek, sizi rahatlatacak bazı yoga hareketleri bulunuyor. Bu yoga hareketleri hem nefes alış verişlerinizi düzenleyecek hem de ağrılarınızı azaltacaktır.

  • Maryichyasana Pozisyonu

Bir bacağınızı karnınıza doğru çekerek, dizinizi sardığınız kolunuzu, diğer kolunuzu diğer elinizle arkaya doğru çekerek yapabileceğiniz bir yoga hareketidir. Bu hareketle kalçanızın yapacağı baskı ile ağrınız hafifleyecektir.

  • Goddess Pozisyonu

Goddess pozisyonu, sırt üstü yatarak yapılan bir egzersiz. Dizlerinizi büküp tabanlarınızı birleştirerek ayaklarınızı kendinize doğru çekip, bırakın. bu hareketlere uygun olarak nefes alıp verin. Ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz.

  • Straddle Pozisyonu

Bu pozisyon pelvisi rahatlatır. Ayaklarınızı iki yana açarak ellerinizle ayaklarınıza değmeye çalışın.

Adet ağrıları için neler yapabiliriz?

  • Adet döneminde bitki çayları oldukça rahatlatıcıdır. Bitki çayları vücudu dinlendirdiği gibi adet öncesi ve adet sırasında yaşanan hormonal gerginliğe iyi geliyor.
  • Adet döneminde B Vitamini, magnezyum ve kalsiyum açısından güçlü besinler tüketmelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, balık, ceviz gibi gıdaları tüketebilirsiniz.
  • Tuzu özellikle adet dönemi öncesi azaltın. Olası şişkinliğin önüne geçmiş olacaksınız.
  • Vücutta ödem oluşmaması için maydonoz suyu içmenizde fayda var.

kaynak

Sağlıkveyaşam

25 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.