Ağlayan bebek: Yeni doğan bebeğiniz ağladığında ne yapabilirsiniz?

Bebek ağlaması dinlemek zordur. Göz yaşları ile başa çıkmak için ipuçları.

Rüya : Bebeğiniz bir kaç hafta sonra tüm gece boyunca uyur, mutlu bir şekilde agu sesleri çıkartır, siz ayak işlerinizi yaparken ve sadece açlık saldırıları başladığı zaman ortalığı velveleye verir.

Gerçek : Bebeğinizin en sevdiği oyun zamanı sabah saat 2 beslenme saatinden sonraki olan saattir. Siz dışarda olduğunuz zaman veya olmak üzereyken huysuzluk zirvede olur. Ağlayan bir bebeğin bu kadar uzun bir süre akan gözyaşlarını tutmak ile ilgili hiçbir fikriniz yoktur.

Tanıdık geliyor mu? Herhangi bir günde yeni doğan bir bebek iki saate kadar veya daha fazla bir süre için ağlayabilmektedir. Bebeklerin neden ağladığını ve bununla ilgili neler yapılabileceğini görün.

Gözyaşlarının anlamlarını çözme

Ağlayan bir bebek size birşeyler anlatmaya çalışıyordur. Sizin buradaki göreviniz bebeğinizin size ne anlatmaya çalıştığı neden ağladığı ve eğer varsa bununla ilgili ne yapabileceğinizi belirlemektir.

Ağlayan bebeğinizin ne düşündüğünü belirlemeye çalışın.

Ben acım

Yeni doğan bebeklerin çoğu her birkaç saatte bir yemek yerler. Bazı bebekler acıktıkları zaman çılgına dönerler. Bunlar zamanla galeyana gelerek beslenme başladıkları zaman süt ile havayı aynı anda alırlar bu da kusmalarına, gaz oluşmasına ve daha fazla ağlamalarına neden olabilmektedir.

Bu tür krizleri engellemek için, açlığın ilk işaretlerine tepki verin. Bebeğiniz beslenme sırasında geğiriyorsa, ara verin. Ayrıca beslenme süresince ve sonrasında bebeğinizin gazını çıkarmak için de zaman alın.

Bebeğiniz meme emiyorsa, sütün tadı yediğiniz veya içtiğiniz gıdalara değişkenlikler gösterebilmektedir. Yediğiniz veya içtiğiniz belli bir şeyden dolayı bebeğinizin daha çok mızmızlandığı dikkatinizi çekiyorsa, farkı görebilmek için birkaç gün şüphelendiğiniz bu gıdayı tüketmekten kaçının.

Birşeyleri emmek istiyorum

Emek doğal bir reflekstir. Bebeklerin çoğu için, bu bir rahatlama ve yatıştırma aktivitesidir. Bebeğiniz aç değilse, temiz bir parmağınızı veya emziğini deneyin.

Yoruldum

Yorgun bebekler genellikle mızmız olurlar bu da bebeğinizin uyku vakti gelmesi anlamına gelmektedir. Yeni doğan bebekler genellikle günde 16 saate kadar uyuyabilirler. Bazı yeni doğan bebekleri ise daha fazla uyuyabilirler.

Islandım

Bazı bebekler için, ıslanmış veya kirlenmiş bir bez göz yaşlarını tetikleyen bir etkendir. Bebeğinizin bezini sık bir şekilde kuru ve temiz olduğundan emin olabilmek için kontrol edin.

Hareket etmek istiyorum

Bazen sallanma veya evde yürüme bir bebeğin ağlamasını yatıştırma için yeterli olabilmektedir. Diğer durumlarda ise, tek istediği şey pozisyon değişikliğidir. Bebeğinizin güvenliği açısından, bebeğinizi sallarken bebek koltuğunu kullanın.

Havalar iyi olduğunda, bebek arabası ile kemerini iyice bağlayarak gezdirebilirsiniz.

Kundaklanmayı tercih ederim

Bazı bebekler kundaklandıklarında kendilerini daha güvende hissedebilirler. Bebeğinizi yumuşak ve hafif bir battaniye ile sarabilirsiniz.

Çok sıcak

Bir bebeği sıcak basarsa kendini rahatsız hissedebilir. Aynı durum üşüyen bebekler için de geçerlidir. Gerekli zamanlarda üzerine kıyafet ekleyerek veya çıkararak bu durumu giderebilirsiniz.

Yalnızım

Bazen basitçe sizi görmesi, sesinizi duyması ve kucağınıza gelmesi bebeğinizin ağlamasını kesecektir. Nazik bir masaj veya sırtını ovalamalar da bebeğinizin ağlamasına durdurabilir.

Yeteri kadar yaşadım

Çok fazla gürültü, hareket veya araç kullanırken gözlerini rahatsız edebilecek çok fazla görsel uyarımlar bebeğinizin ağlamasına neden olabilmektedir. Daha dinlendirici bir ortama geçin veya bebeğinizi beşiğine bırakın. Okyanus dalgaları veya elektrik fanı veya elektrik süpürgesinin monotonöz seslerinin kayıtları gibi beyaz gürültü de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilmektedir.

Unutmayın ki bebeklerin çoğunun gün içerisindeki mızmızlanma anları tahmin edilebilirdir. Bu tip bir ağlama bebeğinizin fazla enerjisinden kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Yapabileceğiniz şeyler az olabilir ancak bebeğiniz ağlamaya başladığı zaman onu rahatlatın.

Zaman içerisinde bebeğinizin ağlaması ile neye ihtiyacı olduğunu çözmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, bir ağlama ağlayışı kısa ve pes bir ses olabilir, bir ağrının ağlaması ise ani, uzun ve tiz bir çığlık olabilir. Bir düzen kurmanız bebeğinizin ağlamalarına daha rahat tepkiler verebilmenize yardımcı olabilmektedir.

Çığlık atar

Herşeyi denediyseniz ve bebeğiniz halen mutsuzsa, bebeğinizi ağlaması için bırakmayı düşünün. Ağlamak bebeğinizi incitmeyecektir ve bazen ağlamayı durdurmanın en iyi yolu onun ağlamasına izin vermektir.

Tabi ki, bebeğinizin çığlık atmasını dinlemek size acı verici olabilir. Dikkatinizi birkaç dakika da olsa dağıtmaya ihtiyacınız varsa, bir duş alabilirsiniz, arkadaşlarınızı arayabilirsiniz veya yemek için birşeyler hazırlayabilirsiniz.

Sadece huysuzluk mu yoksa bir sancı mı?

Bazı bebekler bebekler amaçlarına ulaşamadıklarında kolik adı verilen avutulamaz bir ağlama ile ağlamaktadırlar. Bu durum genellikle doğumdan birkaç hafta sonra başlar ve 3 aylık olduğunda iyileşir.

Kolik genellikle sağlıklı ve iyi beslenen bebeklerin üç haftadan fazla, haftada üç gün, günde üç saatten fazla ağlaması olarak tanımlanır. Ağlama hiçbir sebep olmadan aniden başlayabilir. Bu süreç sırasında, bebeğiniz rahat edemez.

Koliğe nelerin neden olduğu halen bir sır olarak kalmıştır, ve tedavinin etkinliği değişkenlikler göstermektedir.

Kolik ile ilgili endişeleriniz varsa, bebeğinizin doktoruna bu durumu danışın. Bebeğinizin doktoru bebeğin sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra size kolik olan bir bebek ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacaktır.

Kendinize bakın

Bebeğinizi ağlarken dinlemeniz oldukça zor bir durumdur. Bebeğinize en iyi bakımı gösterebilmek için, kendinize de bakmanız gerekir.

  • Ara verin. Eşinize veya sevdiğiniz birine bir süre bakabilmesi için rica edin. Bir saatlik bir ara bile bebeğinizle başa çıkabilmek için gerekli gücü verecektir.
  • Sağlıklı yaşam biçimi değişiklikleri yapın. Sağlıklı bir diyet yapın. Günlük rutin yaşantınıza fiziksel aktiviteler ekleyin. Yapabilirseniz, gün içerisinde bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun. Ne kadar iyi dinlenirseniz, ağlayan bir bebek ile o kadar iyi mücadele edebilirsiniz.
  • Bunun geçici bir durum olduğunu unutmayın. Ağlama genellikle altı ile sekiz hafta sürmekteidr ve yavaş yavaş azalmaktadır.
  • Bebeğinizin doktoru ile ne zaman iletişime geçeceğinizi bilin. Bebeğinizin ağlamaları ile ilgili ve bebeğinizin beslenmemesi ile ilgili, uyuma veya her zamanki gibi davrandığından dolayı endişeleniyorsanız, bebeğinizin doktoru ile iletişime geçin. Bebeğinizin doktoru normal göz yaşları ile ciddi problemlerin olduğu durumlarda olan göz yaşları arasındaki farkları anlamanızda siz yardımcı olacaktır.

Sınırlarınızı bilmenizde oldukça önemlidir.

Bebeğinizin ağlaması size kontrolünüzü kaybettiriyorsa, bebeğinizi beşik gibi güvenli bir yere koyun ve başka bir odaya giderek kendinizi biraz toplayın. Gerekiyorsa, sağlık uzmanı ile görüşerek, yerel bir kriz merkezine veya ek destek için ruh sağlığı yardım merkezine gidin.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.