Ağrılarla savaşan 6 doğal besin

Bilimsel araştırmalar, belli yiyeceklerin ağrıları azaltmakta etkili olabileceğini gösteriyor. Boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerini ya da spor sonrası kas ağrılarını geçirmek için doğal çözümlerden de destek alabilirsiniz.

  • Zencefil

Bulantı ve baş dönmesine iyi gelen zencefil kökü, ağrı kesici özelliğe de sahip. Özellikle kadınları sevindirecek bir araştırma, zencefilin adet dönemi sancılarını rahatlattığını gösteriyor. Journal of Medicinal Food’da yayınlanan araştırma, zencefilin menstruasyon ağrılarını engellemek için tercih edilen ağrı kesici ibuprofen kadar etkili olduğunu ortaya koydu. Üstelik mutfakta zencefile yer açmak çok kolay; bu müthiş baharatı çay, kurabiye ve ızgara yemeklerde kullanabilirsiniz.

  • Somon

Protein deposu somon balığı, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde eklem ağrılarını rahatlatmaya yardımcı oluyor. Özellikle sırt ve boyun ağrılarını gidermek için beslenme rutininize balık veya balık yağı desteği eklemeyi deneyebilirsiniz.

  • Kahve

Kafein özellikle ağır egzersiz sonucu oluşabilecek kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı oluyor. Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma, ağrı kesici ilaca ek olarak bir fincan kahve tüketmenin (100 – 130 mg kafein) rahatlama hissini arttırdığını gösteriyor.

  • Ekinezya ve Adaçayı

Boğaz ağrısını rahatlatmak için ekinezya ve adaçayı içeren boğaz spreyleri tercih edilebilir. Ayrıca, Connecticut Üniversitesi’nde gerçekleştirilen geniş bir araştırmaya göre, ekinezya bitkisi, soğuk algınlığını kısa sürede atlatmaya yardımcı oluyor. Adaçayı ve ekinezyayı çay şeklinde aktarlarda ya da destekleyici kapsül şeklinde eczanelerde bulabilirsiniz. Ancak kapsül şeklinde besin desteği alırken hapın içeriğine dikkat etmekte fayda var.

  • Vişne

Kanda ürik asit birikmesi sonucu eklemlerde şişlik, kızarıklık ve ağrıya neden olan gut hastalığının tedavisine yardımcı olması amacıyla vişne tüketilebilir. Vişne ayrıca, özellikle spor sonrası kas ağrılarını gidermeye yardımcı oluyor. Bir araştırma, vişne suyu içen koşucuların yarış sonrası daha az eklem ağrısı yaşadığını ortaya koydu.

  • Portakal

Vitamini deposu portakalın soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Portakal, tatlı patates ve kavun gibi turunçgillerde bulunan antioksidanlar ayrıca romatoid artit ve benzeri eklem hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor. kaynak

Greatist

08 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.