Alzheimer: Akdeniz diyeti riski düşürebilir mi?

Alzheimer hastalığı - Akdeniz diyetinin yararları hakkında bilgi sahibi olun.

Sizin de bildiğiniz gibi Akdeniz Diyeti zengin meyve, sebze, zeytin yağı, tohumlar, tüm tahıllar ve balıkları içeren kalp sağlığının yararına olan bir diyettir. Aynı zamanda Akdeniz Diyetinin beyine de büyük bir yararı vardır. Bu konuda yapılan araştırmalar, Akdeniz diyetini iyi bir şekilde takip eden bireylerde zihinsel gerilemenin daha az olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar Akdeniz diyetinin şunları yapabileceğini gösterir:

  • İleri yaştaki yetişkinlerde zihinsel gerilemeyi yavaşlatır
  • Zihinsel bozulmaları (MCI), ve normal yaşlılık ile meydana gelen zihinsel gerileme ile daha ciddi hastalıklardan (demans veya Alzheimer hastalıkları gibi) kaynaklı olan zihinsel gerileme arasındaki geçişin hızını azaltan bir geçiş aşamasıdır.
  • Alzheimer hastalığına doğru ilerleyen MCI riskini azaltır.

Akdeniz diyetini takip etmenin beyin fonksiyonlarına neden koruduğu tam olarak anlaşılamamıştır. Araştırmacılar sağlıklı gıda seçiminin kolesterol, kan şeker seviyesini ve kan damarları sağlığını geliştirdiğini kanıtlamaktadır. Tüm bu faktörler MCI veya Alzheimer riskini azaltabilir.

Demans rahatsızlıklarında diyetin etkileri üzerine yapılmış olan çalışmalar katılımcıların hatırlamasına bağlıdır (yapılan bazı çalışmalarda hafıza problemleri ile karşılaşılmıştır). Alzheimer in engellenmesini ve zihinsel gerilemenin durdurulmasının ne derece bir Akdeniz diyetine bağlı olduğu ile ilgili daha fazla araştırmaya ve çalışmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet, fiziksel ve zihinsel olarak formda kalmak için önemlidir.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.